Pobudzaj swoją kreatywność za pomocą map myśli

Pobudzaj swoją kreatywność za pomocą map myśli

 

Mapy myśli są świetnym sposobem na pobudzanie swojej kreatywności. Wiele osób nie docenia tej metody notowania i pobudzania kreatywności. Wiem jak trudno przestawić się z notowania linearnego na mapę myśli. Ale tylko do czasu, kiedy jej nie wypróbujesz.

Mapy myśli można wykorzystywać do notowania na wykładach, szkoleniach. Do robienia notatek z czytanej książki, do przygotowywania się do egzaminów, do planowania np. wyjazdu. A przede wszystkim do notowania swoich wszystkich pomysłów. Jest świetnym sposobem pobudzania kreatywności, ponieważ angażuje do pracy obie półkule mózgowe.

Kiedy mam jakiś pomysł, umieszczam go od razu na mojej mapie pomysłów. Jeśli nie mogę od razu tego zrobić zapisuję w telefonie lub w notesie, a później przenoszę na mapę. Mam niekończący się przypływ pomysłów.

O mapach myśli dowiedziałam się ponad rok temu. Byłam bardzo zdziwiona, że nie wiedziałam o niej wcześniej i to, że nikt do tej pory nie wprowadził jej jako podstawowy sposób notowania do szkół. Teraz wiem, jak ubogi jest program nauczania w szkołach. Uczą nas w większości tego, co nam nigdy się w życiu nie przyda. A pomyśleć, jak kreatywni bylibyśmy znając nie jedną metodą na pobudzanie kreatywności już w dzieciństwie. A jaką przydatną i ułatwiającą życie.

Teraz nie zostaje nic innego, jak nauczenie jej swojego dziecka. Moja córcia ma prawie 3,5 roku, a już widzę, jak ułatwi jej to naukę.

mapy mysli Tony BuzanW sumie to nie dziwię się osobom zaczynającym pracę z mapami myśli, że szybko z niej rezygnują. Moja przygoda zaczęłam się od przeczytania książki Tonego Buzana „Mapy myśli. Notuj! Myśl! Zapamiętuj! Rewolucyjna metoda nauki i kreatywności”.

Taki tytuł przykuł moją uwagę i książkę (poradnik) przeczytałam w jeden wieczór. I co z tego? W cale nie czułam chęci, jaką na początku przykuł sam tytuł uwagę, do tego, aby tej metody się nauczyć.

Ale coś nie dawało mi spokoju i szukałam dalej. Przerobiłam kilka kursów znalezionych w sieci, oglądałam materiały video na you tube-ie i zakupiłam poradnik, aby nauczyć się tej ciekawej jak dla mnie metody. Czasem zastanawiam się skąd bierze się u mnie taki pozytywny upór w dążeniu do celów 😉 No i warto było, po mimo, że do perfekcji jeszcze dużo mi brakuje 🙂

Po moich doświadczeniach z mapami myśli, doszłam do wniosku, że powodem braku korzystania z map myśli, jest fakt, że w książce Tonego Buzana zawarte jest aż 26 zasad, który należy surowo przestrzegać. Dlaczego mamy ograniczać się zasadami?

moja pierwsza mapa mysli
Moja pierwsza mapa myśli

Pomyśl tylko, jak coś, co ma służyć do rozwijania kreatywności, potencjału Twojego mózgu, pobudzania nieskończonych zasobów ciekawości – może być ograniczone zasadami? Przecież zasady same w sobie nakładają ograniczenia, jakiekolwiek by one nie były. Mówimy często, że zasady są po to, żeby je łamać 😉

Ludzki umysł  jest nieograniczony, a wykorzystywany w niewielkim procencie.

Mapy myśli pobudzają nasz umysł, dzięki temu, że angażują do pracy obie półkule mózgowe.

Prawa półkula odpowiedzialna jest za marzenia, skojarzenia, sny, za intuicję. Posługuje się przestrzenią, wyobraźnią, kolorami, dźwiękiem, rytmem. Postrzega wymiary i obraz całości.

Gdy przychodzi nam jakiś pomysł do głowy zaczynamy analizować i oceniać czy ma to sens. Wtedy zaczyna pracować lewa półkula, która odpowiada właśnie za analizę, ocenę, selekcję, wybór. Posługuje się liczbami, zbiorami, linearnością, logiką, słowami. Jeżeli zaczynamy analizować nasze pomysły, natychmiast zabijana jest kreatywność. W kreatywności ważne jest, aby nie oceniać i nie krytykować swoich pomysłów. Na analizę i ocenę przyjdzie czas później.

Używanie jednej półkuli ogranicza nasz potencjał. Kiedy połączymy obie półkule, wtedy umożliwia nam pełne wykorzystanie swojego potencjału, kreatywności i genialności. Cechą charakterystyczną wszystkich geniuszów takich jak Leonardo Da Vinci, Albert Einstein, Mozart, Picasso, było synchronizowanie obydwu półkul mózgowych. Dlatego Mapy Myśli są doskonałym sposobem, na łatwe połączenie tych półkul. Dlatego warto jest się ich nauczyć.

W kolejnym artykule podam Ci 3 proste kroki do stworzenia swojej mapy myśli. A teraz zapraszam Cię do komentowania.


Zamiast cieszyć się życiem, ciągle narzekasz?

Dużo skutecznych wskazówek co zrobić, aby odnaleźć sens i naprawdę cieszyć się życiem znajdziesz w ebooku: „Przestań Narzekać i Zacznij Cieszyć Się Życiem”, którego udostępniam całkowicie bezpłatnie.

Aby pobrać ebooka kliknij tutaj

 

8 thoughts on “Pobudzaj swoją kreatywność za pomocą map myśli

 1. Grażyna Dobromilska says:

  Ja zawsze podziwiam osoby, które posługują się Mapami Myśli i… zazdroszczę im (w pozytywny sposób), że to potrafią.
  Tym bardziej, że podziwiam, jak rozpisują temat za pomocą Map Myśli, że mnie to nawet by nie przyszło do głowy.
  To tak Mapa Myśli uruchamia kreatywność czy ja się nie znam na tematach, których rozpisanie podziwiam? : )

  • Ela Obara says:

   Ula warto nauczyć się notowania i planowania mapami myśli. Świetnie pobudza kreatywność i zaoszczędza wiele czasu na notowanie. Świetnie sprawdza się w powtórzeniu materiału z książek lub wykładów np. do egzaminów. Polecam 😉

  • Ela Obara says:

   Dziękuję za komentarz 🙂
   Mapy myśli to dobry sposób do notowania, planowania i pobudzania kreatywności 🙂 Warto się jej nauczyć i stosować w życiu codziennym. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *