Czy picie wody jest zdrowe?

Czy picie wody jest zdrowe?

 

Image courtesy of gt_pann at FreeDigitalPhotos.net

Czy rzeczywiście picie wody jest na zdrowie?

Woda to życiodajna, bezbarwna, bezwonna substancja pozbawiona kalorii. Jest niezbędna do życia wszystkim organizmom na ziemi i nie można jej niczym zastąpić.

Bez wody nie przetrwałby ani człowiek, ani żadne zwierzę, ani rośliny, ani nawet bakteria. Gdyby nie było wody, na ziemi nie istniałoby życie. Brak wody uniemożliwia również hodowlę zwierząt i uprawę ziemi.

Woda to nasze główne źródło istnienia.

Chociaż picie wody jest zdrowe i przynosi nam duże korzyści, to jednak często o tym zapominamy.

 

Nasze ciało składa się z ok. 60% wody, a u noworodka nawet do 75%. Człowiek w ciągu doby traci ok. 4 l. wody, dlatego musimy ją stale uzupełniać. O ilości wypijanej wody w ciągu dnia decyduje kilka czynników, takich jak dieta bogata w wodę, waga ciała, aktywność fizyczna, masa mięśniowa oraz warunki pogodowe, takie jak temperatura, wilgotność powietrza. Dlatego zdania wśród dietetyków są podzielone.

Najczęściej zaleca się picie od 1,5 do 2 litrów wody na dobę, a podczas upałów nawet więcej. Najlepsze do picia dla zdrowia są wody mineralne i mineralizowane, bogate w najbardziej potrzebne dla naszego organizmu składniki mineralne, w szczególności wapń, magnez i żelazo.

W wodach źródlanych mineralizacja jest znacznie niższa, przez co nie dostarczają one odpowiedniej ilości niezbędnych składników mineralnych i mają niewielkie właściwości zdrowotne. Świetnie nadają się natomiast do przyrządzania potraw.

Warto wiedzieć, że nie wszystkie wody butelkowane mają takie same właściwości zdrowotne. Zawsze sprawdzajmy etykiety, bo większość wód to wody źródlane lub stołowe (mieszanka wody mineralnej i źródlanej).

Ważny jest stopień mineralizacji, dlatego dietetycy zalecają wody wysokozmineralizowane dla osób czynnie uprawiających sport lub pracujących fizycznie, a pozostałym osobom dorosłym średniozmineralizowane ze względu na optymalną ilość cennych pierwiastków. Natomiast dla dzieci polecane są wody niskozmineralizowane.

Picie wody mineralnej jako napoju pozbawionego kalorii oczyszcza organizm z toksyn, co poprawia nasze samopoczucie, jest również skuteczne przy odchudzaniu. Pomaga osiągnąć poczucie sytości, ponieważ wypełnia żołądek, nie dostarczając przy tym żadnych kalorii.

Podczas dużego wysiłku i upałów regularne picie wody ma szczególne znaczenie dla zdrowia. Należy pić wtedy tylko wody mineralne, ponieważ wraz z potem tracimy więcej cennych minerałów, które mogą prowadzić do zawału.

Woda jest bardzo ważna dla tych osób, którzy spożywają mało owoców i warzyw. To ona najbardziej gasi nasze pragnienie. Po przebudzeniu warto jest wypić szklankę czystej wody lub z dodatkiem cytryny i miodu, aby uzupełnić braki wody z nocy i pobudzić układ przemiany materii do pracy.

Woda wypita na czczo pobudza apetyt i mamy większą ochotę na śniadanie, które jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.

Image courtesy of dan at FreeDigitalPhotos.netJako ciekawostka, woda mineralna gazowana przez zawartość dwutlenku węgla jest pewniejsza pod względem bakteriologicznym, ponieważ dwutlenek węgla zmniejsza ryzyko jej skażenia.

Dodatkowo woda gazowana jest bardziej orzeźwiająca, bardzo skutecznie gasi pragnienie.

Jedynie chorzy na refluks żołądkowo-przełykowy muszą uważać, ponieważ woda gazowana może ułatwiać zarzucanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Również małe dzieci raczej nie powinny pić napojów gazowanych. Maluchy piją zbyt łapczywie, a później mogą cierpieć na bóle brzuszka.

Oczywiście nie każdy lubi wodę mineralną gazowaną. Dlatego pijmy wodę taką jaka nam najbardziej smakuje.

Mam nadzieję, że artykuł pomoże zwrócić uwagę na to, że picie odpowiednio dobranej wody jest zdrowe. Pozwala zachować równowagę organizmu i utrzymać ciało oraz umysł w doskonałej kondycji. 

P.S. PAMIĘTAJMY również o tym, aby OSZCZĘDZAĆ WODĘ, niestety, w naturze ludzkiej jest taka sprzeczność, że cenimy sobie tylko te rzeczy, których nam brakuje.

Będę wdzięczna za komentarze 🙂


Zamiast cieszyć się życiem, ciągle narzekasz?

Dużo skutecznych wskazówek co zrobić, aby odnaleźć sens i naprawdę cieszyć się życiem znajdziesz w ebooku: „Przestań Narzekać i Zacznij Cieszyć Się Życiem”, którego udostępniam całkowicie bezpłatnie.

Aby pobrać ebooka kliknij tutaj

 

12 thoughts on “Czy picie wody jest zdrowe?

 1. wiesława says:

  Cieszę się, że tu trafiłam. Bardzo potrzebny artykuł. Ja dodam coś od siebie! Jestem niskociśnieniowcem. Picie wody rano nawet jeszcze przed wstaniem z łóżka, podnosi ciśnienie. Bardzo ważne również dla osób starszych. Zapraszam Elu na mojego bloga.

 2. Basia Demczur says:

  Picie wody jest bardzo zdrowe, ale żeby woda mogła w 100% spełniać swoją rolę w organizmie musi być wysokiej jakości, musi być pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń, w przeciwnym razie może nam zaszkodzić i być przyczyną wielu chorób.
  Tak o wodzie mówił profesor Julian Aleksandrowicz:
  “Zdrowie i życie człowieka zależy w dużej mierze od rodzaju i jakości wody, którą na co dzień pije”.
  Na pewno czystą wodą nie jest woda z kranu. Woda mineralna jest zdrowa, ale powinniśmy wybierać wodę sprawdzoną, z wiarygodnego źródła, ponieważ często woda butelkowa mieszana jest z wodą z kranu.
  Najbardziej pewną i sprawdzoną wodą, pozbawioną nie tylko bakterii i wirusów, ale również substancji toksycznych jest woda oczyszczona za pomocą domowego urządzenia osmotycznego. Jej smak i jakość są porównywalne do wody z górskiego potoku.

  • Ela Obara says:

   Dzięki za cenne rady. Z pewnością są kontynuacją mojego artykułu i cenną wiedzą dla innych. A przecież właśnie o to chodzi. Zgadzam się Basiu, że picie wody jest zdrowe, jeśli woda jest wysokiej jakości 🙂 Pozdrawiam

 3. roma says:

  Twój wpis na temat picia wody i dobrodziejstwa na nasze życie i zdrowie jest ważny i na czasie. Jest lato, zwłaszcza w czasie letnich upałów, każdy czlowiek powinien wypijać 2-4 litrów wody zminiralizowanej .Powinniśmy pamiętać również o potrzebie dostarczania wody zwierzętom, a już obowiązkowo ,tym na uwięzi.Zapraszam na mój blog, roma.

 4. Karol says:

  Co do ilości picia wody to powinniśmy pić tyle ile potrzebujemy. Wtedy kiedy jesteśmy spragnieni to powinniśmy pić.Ludzie i zwierzęta mają akurat dobry regulator tego, kiedy chce się jeść i pić, więc bez sensu jest takie określanie, że powinniśmy pić 2,5 czy 10 litrów wody. Należy pić tyle ile nam się chce. Nic na siłę.

  • roma says:

   Karolu ,w jakimś sensie zgadzam się z Tobą.Organizm zawiadamia nas poprzez pragnienie,o tym ,że jest potrzebna woda. W czasie upałów ,jakie ostatnio nas nawiedziły ,musimy jednak wyprzedzić ;pragnienie;gdyż łatwo o odwodnienie.Picie wody ,nazwijmy to prewencyjne ma nawadniać organizm ,jakby na zapas ,koniecznie często, małymi łyczkami. Jeżeli chodzi o zwierzęta , w czasie upałów ,są zdane na ludzi,za nie odpowiedzialnych .co tu dużo mowić, każde stworzenie ,nawet najmniejsze potrzebuje wody. Pamiętajmy o tym w czasie upałów.

   • Ela Obara says:

    Dokładnie Roma, w czasie upałów i choroby musimy zwrócić szczególną uwagę o odpowiednie nawodnienie organizmu. I tak jak pisałam wcześniej musimy “myśleć” za dzieci, zwłaszcza te malutkie oraz zwierzęta. Pozdrawiam

  • Ela Obara says:

   Z pewnością mamy dobry regulator jeśli chodzi o picie wody. Jednak musimy pamiętać o jej zwiększeniu zwłaszcza w upały – szczególnie w przypadku małych dzieci. A co do posiłków, to zdrowo jest jeść o regularnych porach dnia. Pozdrawiam 🙂

  • Ela Obara says:

   To prawda, podstawą jest dobra woda. Najlepiej pijmy tą, która nam najbardziej smakuje i odpowiada pod względem zdrowotnym. Pozdrawiam

 5. Pingback: 5 rzeczy, których nie robisz, a które zabijają Twoją energię w ciągu dnia » Odważną Być!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *