Dlaczego nie warto porównywać się z innymi?

bądz sobą

Dlaczego nie warto porównywać się z innymi?

Porównywanie się z innymi nie służy Twojemu rozwojowi. Czasami staje się wrogiem, który odbiera energię, wiarę we własne możliwości, obniża samoocenę i poczucie własnej wartości, a przede wszystkim sabotuje działania.

Niestety często porównujemy się do innych. Jesteśmy od tego uzależnieni.

Stale szukasz wszystkiego na zewnątrz?

Przestań porównywać się z innymi!

Każdy z nas powinien rozpatrywać swoje życie w kontekście „ja”. To, co było w moim życiu, a nie w życiu innych osób. I na tej podstawie budować swoje dalsze życie. To, co ja chcę, aby w moim życiu się pojawiło.

Każdy człowiek ma inny start życiowy. Jedni od zawsze wiedzą, co chcieliby robić w życiu. Inni nie za bardzo. Jednym osobom pomogli rodzice odkryć w dzieciństwie swoje talenty. Inne miały bogatych i znanych rodziców. A jeszcze inni żyli w biedzie. Takie jest życie.

Każdy z nas ma swoją historię. Ma inny start. Ma inne predyspozycje. Uczy się w innym tempie. Ważne jest dostosowanie działania do swojej sytuacji.

Fajnie by było, jakby rodzice pomagali swoim dzieciom odkrywać ich zdolności jeszcze jak są dziećmi. Wtedy, jest o wiele łatwiej … ale nie zawsze jest tak fajnie. Często dorastamy i zaczynamy swoje dorosłe życie ze znakiem zapytania. Co dalej?

Sama do końca nie wiedziałam co chcę w życiu robić. Jakiś zarys miałam, ale żadnych konkretów. Patrzyłam na innych, którym się powiodło i zadawałam sobie pytania dlaczego ja tak nie mam? Porównywałam się do innych i nie brałam pod uwagę tego co ja mam. Wystarczyło skupić się na sobie, poszukać swoich wartości i uwierzyć w siebie.

Zastanów się jaki jest sens porównywać się do innych?

Inni ludzie mogą służyć Twojemu rozwojowi, poznawaniu siebie i świata, tylko wtedy kiedy nie będziesz ich kopiować.

Najpierw przestań skupiać się na innych, a zacznij skupiać uwagę na staniu się najlepszą wersją samego siebie. Wtedy zrozumiesz, że masz takie same szanse i prawa, aby osiągnąć sukces jak inni.

Nie oznacza to, że masz odciąć się od ludzi. Otaczaj się ludźmi, którzy spełnili swoje marzenia i bierz z nich przykład. Branie przykładu, a porównywanie się do innych – to dwie różne rzeczy. Zrób plan działania i działaj, a zanim się spostrzeżesz, marzenia staną się rzeczywistością.

Nie ma gorszego nieszczęścia niż pragnienie bycia kimś lub czymś innym,
niż wynika to z osobowości i umysłowości danego człowieka.
Nie powinniśmy naśladować innych.
Naszym przeznaczeniem jest wykorzystywać do maksimum to, co dała nam natura.

Angelo Patri

Dokładnie!

Każdy ma jakiś dar, tylko ludzi wiele omija, aby się pod tym podpisać. Usiądź i zastanów się, co robisz najlepiej z najmniejszym wysiłkiem. To właśnie jest Twój dar!

Jeśli chcesz osiągnąć sukces, to skup się na swoim darze i go wykorzystaj.

Jeśli czegoś mi brakuje – to poszukam, nauczę się, eksperymentuje, aby dojść tam gdzie chcę i robię to po swojemu. Wtedy jestem sobą, bez udawania kogoś innego.

Zadowolenie z siebie nie jest niczym złym. Jednak problem jest wtedy, kiedy porównujemy się z innymi.

I co najważniejsze nie ma znaczenia, czy porównujemy się z osobami gorszymi, czy lepszymi od siebie.

Porównywanie się z innymi nie zawsze prowadzi do dobrego. Zaczyna się już w dzieciństwie. Często słyszę: “Twoja koleżanka jest grzeczna. A Ty? No co z Ciebie wyrośnie?” A później w czasach szkolnych … “Twój kolega przyniósł piątkę, a Ty nie. Do niczego w życiu nie dojdziesz!” itp. …

Czy tak musi być?

Jeśli słyszymy takie porównania dookoła, to sami nabieramy przekonania, że tak właśnie jest.

Jeśli zastanowimy się chwilę nad tym, do czego prowadzą takie porównania, to stwierdzimy, że na pewno nie prowadzą do niczego dobrego. Tylko do tego, aby niszczyć swoje poczucie własnej wartości i samoocenę.

W edukacji każdego człowieka przychodzi czas,
kiedy dochodzi on do wniosku, że zazdrość wynika z niewiedzy,
a naśladownictwo to samobójstwo,
że na dobre i złe musi być sobą.

Ralph Waldo Emerson

Przestań oglądać się na innych. Przestań porównywać się do innych! Nie jesteś wtedy sobą. Stwórz swoją wersję siebie. Żyj swoim życiem. Rozliczaj TYLKO SIEBIE z własnych sukcesów i porażek.

Jeszcze raz to powtórzę. Tu nie chodzi o podpatrywanie innych i uczenie się od nich. To są dwie różne rzeczy. Warto jest podpatrywać innych, bo oni mogą robić coś lepiej niż my. Zwłaszcza jak na koncie mają jakieś sukcesy. My możemy udoskonalać zdobyte informacje w swoim własnym stylu. Dzięki takiej obserwacji, ulepszamy jakość swoich działań i życia.

Tak jak powiedział Osho:

Przestań współzawodniczyć,
porównywać się z innymi,
a będziesz sobą.
Porównywanie się jest trucizną.

I pamiętaj, że w Tobie jest wartość. Jesteś jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny. Nie ma takiego drugiego człowieka na ziemi. Zaufaj sobie. Każdy człowiek jest wartościowy, wystarczy, że uwierzy w siebie. Najważniejsze to być sobą, z takim wyposażeniem jakim mamy teraz. Zawsze można coś poprawić i się douczyć. Ważne, aby być zgodnym w własnym wnętrzem i potrzebami.

Uwierz w siebie i bądź sobą!

Zapraszam do dzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzu 🙂

2 thoughts on “Dlaczego nie warto porównywać się z innymi?

 1. Mariusz Brzostek says:

  Niestety, to już tak jest że kontakty z innymi nas kształtują. Nie da się nie porównywać z innymi. Możemy jedynie świadomiej dobierać to co przyjmujemy/przejmujemy od innych. Ale do tego potrzebne jest myślenie krytyczne i ciągłe, nieustanne kwestionowanie wszystkiego co wiemy i w co wierzymy. 🙂

  BTW. Fajny wpis. 😉

  • Ela Obara says:

   Dzięki za komentarz 🙂

   No właśnie, świadome przyjmowanie od innych to, co nam się podoba i jak jesteśmy naturalni i nikogo nie udajemy, to jesteśmy sobą, a nie kimś, kim nie jesteśmy. Bierzemy od innych to, co mogłoby nam życie ubogacić i stajemy się najlepszą wersją siebie, a kontakty z innymi powinny nam w tym pomagać. To jest moje zdanie 😉

   Pozdrawiam pozytywnie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *