Zatrzymaj się

wspomnienia

Zatrzymaj się

 

wspomnieniaŻyjemy w czasach, gdzie ciągle się spieszymy. Wszystko jest na “wczoraj” i chcemy to ogarnąć. Na dłuższą metę trudno tak żyć.

A co z chwilą obecną? Co jest dla nas ważne? Myślimy o tym?

Zatrzymaj się chociaż na chwilę, każdego dnia. Pomyśl przez chwilę, co jest dla Ciebie ważne.

Nie chodzi o to, że w ten sposób marnujesz swój czas. Czasem warto zwolnić, pomyśleć, o tym, co już masz i powspominać. Szczęście i radość jest, tylko trzeba zrozumieć, że w tym, co już mamy.

Wspomnienia, to inaczej myśli. Myśli o tym, co już było, o tym co nas spotkało, o drugim człowieku, zwłaszcza którego już z nami nie ma. Warto wspominać dobre chwile. Jeśli mamy nie najlepsze wspomnienia o osobie, której już nie ma, pojawiła się refleksja nad własnym życiem.

To jakie wspomnienia pozostawimy po sobie, zależy tylko od nas. Jeśli oczywiście zależy nam na dobrych wspomnieniach, starajmy się przeżyć swoje życie najlepiej jak potrafimy. Pomagając innym mamy szansę być lepszymi ludźmi.

Szanujmy i kochajmy innych ludzi, wprowadzając w życie mądre słowa księdza Jana Twardowskiego: Śpieszmy się kochać ludzi, bo tak szybko odchodzą. Przypominają nam, że utrata kogoś bliskiego, czy znajomego, może nastąpić w każdej chwili, najmniej spodziewanej.

Czy my swoim postępowaniem, okazujemy bliskim nam osobom, jak bardzo ich kochamy?

Dopiero, gdy ktoś zakończy życie na ziemi, wielu z nas poznaje wielką wartość tej osoby. Ważne jest, aby w każdym człowieku znaleźć wartość, żebyśmy kiedyś nie żałowali, że nie zdążyliśmy, że tyle słów pozostało niewypowiedzianych.

Kochamy wciąż za mało i stale za późnoChodzi tu również o właściwe wykorzystanie czasu danego nam tu na Ziemi. Upływ czasu daje nam do zrozumienia, że pewnych rzeczy nie możemy naprawić. Nie zwlekaj z otwieraniem się na drugiego człowieka! Nie odkładaj odwiedzin chorej osoby, czy przeprosin!

W pełni zgadzam się ze słowami księdza Jana Twardowskiego, ponieważ przekonują one także do starania się o coraz większy szacunek i miłość względem drugiego człowieka. W stosunku do innych osób możemy być życzliwi i otwarci na ich problemy.

Bo „kochać ludzi”, to umieć okazywać im serce. Z pewnością, im więcej ludzi obdarowujemy miłością, życzliwością i pomocą, tym bardziej czujemy się lepsi i szczęśliwsi 🙂 Żyć pełnią życia z ludźmi i dla ludzi, mając świadomość tego, że piękno jest wokół nas. Każda droga może być najlepszą z chwil całego naszego życia. Pasują mi tutaj słowa mojej ulubionej piosenki (kołysanki) Zespołu Dżem – Do kołyski.

Żyj z całych sił
I uśmiechaj się do ludzi
Bo nie jesteś sam
Śpij, nocą śnij
Niech zły sen Cię nigdy więcej nie obudzi
Teraz śpij

Niech dobry Bóg
Zawsze cię za rękę trzyma
Kiedy ciemny wiatr
Porywa spokój
Siejąc smutek i zwątpienie
Pamiętaj, że

Jak na deszczu łza
Cały ten świat nie znaczy nic a nic…
Chwila, która trwa
Może być najlepszą z Twoich chwil…

Idź własną drogą
Bo w tym cały sens istnienia
Żeby umieć żyć
Bez znieczulenia
Bez niepotrzebnych niespełnienia
Myśli złych

Jak na deszczu łza
Cały ten świat nie znaczy nic a nic…
Chwila, która trwa
Może być najlepszą z Twoich chwil…

Nie tylko takie dni powinny nas zmuszać do refleksji, zatrzymania się na chwilę, pomyślenia nad własnym życiem i postępowaniem. Każdy dzień jest dla nas szansą. Zatrzymaj się! Zapraszam do komentowania.

 

Źródło zdjęcia: FreeDigitalPhotos.net


Zamiast cieszyć się życiem, ciągle narzekasz?

Dużo skutecznych wskazówek co zrobić, aby odnaleźć sens i naprawdę cieszyć się życiem znajdziesz w ebooku: „Przestań Narzekać i Zacznij Cieszyć Się Życiem”, którego udostępniam całkowicie bezpłatnie.

Aby pobrać ebooka kliknij tutaj

 

 

17 thoughts on “Zatrzymaj się

 1. Ula says:

  Oj Elcia, masz rację. Trzeba się zatrzymać i zastanowić nad tym czy to wszystko idzie tam gdzie powinno, czy to ma sens…. “Trzeba umieć żyć bez znieczulenia….”

  • Ela Obara says:

   Dzięki Ula za komentarz 🙂 Dokładnie o to mi chodziło, aby zatrzymać i zastanowić się nad tym, co dla nas jest w życiu ważne. Pozdrawiam

   • Jakub says:

    Znałem kiedyś pewnego gościa, który bardzo dużo pracował. Miał mnóstwo pomysłów i tylko kilka mógł wprowadzić w życie, bo czasu było po prostu za mało. W zasadzie non stop nie było go w domu. Owszem zarabiał kupę kasy. Pewnego dnia umarł…

    To dało mi do myślenia żeby nie gonić ciągle za czymś bo zawsze będzie za mało. Ambicje trzeba mieć i dążyć do określonych celów, ale nie warto za nimi gonić za wszelką cenę bo w każdej chwili może nastąpić koniec i co? Zgromadzonej kasiorki w zaświaty niestety nie da się zabrać. Pozdrawiam

    • Ela Obara says:

     Dokładnie tak, zgadzam się 🙂 nie zastanawiamy się nad tym co jest teraz. Często myślimy o przyszłości. A wiemy co będzie – nie. Dlatego warto się zatrzymać. Pozdrawiam

 2. Malec Łukasz says:

  W zupełności się z tobą zgadzam sam wraz z żona i rodziną, przeżywamy ciężkie chwile z powodu choroby bliskiej osoby. Ja sam tylko dzięki szczęściu kilka krotnie uniknąłem śmierci ocaliły mnie setne sekundy wręcz (mrugnięcie oka) . I nawet teraz zdarza mi się o tym zapominać że dostałem kilka kolejnych szans i lat. Dzięki twojemu artykułowi przypomniałem sobie o tym fakcie. Dziękuje Bogu za to że mam wspaniałą żonę i dzieci oraz za to że dał mi te kilka szans i mogę być tu teraz z nimi. Dziękuję i pozdrawiam.

  • Ela Obara says:

   Dzięki Łukasz za komentarz 🙂 Cieszę się, że mogłam pomóc. O to mi chodziło, aby przypomnieć wielu osobom, że nie tylko to, jest ważne do czego dążymy, ale to, co już teraz mamy. Tak jak w Twoim przypadku zdrowie i życie – i to jest szczęście 🙂
   Szczególnie te ostatnie dni dały dużo do myślenia. Trzeba żyć własnym życiem, nie zapominając o innych. Wtedy dobrze wykorzystamy swój czas dany nam tu na ziemi. Pozdrawiam i życzę dużo wiary, wytrwałości i siły w trudnych chwilach.

 3. Magdalena says:

  Kochanie zgadzam się z Tobą. Wiem, że doceniasz chwilę obecną i ją dostrzegasz.. niby to takie proste – a tak wielu ludzi tego nie robi. Dopiero, gdy spotka nas jakieś nieszczęście – dociera do nas ile mamy.. Czasem coś musi nami wstrząsnąć i wtedy otwieramy oczy. Zacznijmy odczuwać radość TERAZ, nie ma na to bardziej odpowiedniej chwili..naprawdę. Wszystko to, co wyobrażamy sobie w przyszłości – to tylko nasza wizja, która może okazać się zupełnie inna lub możemy jej nawet nie dożyć. Prawda jest taka, że chwila teraźniejsza jest jedyną naszą prawdą..jedyną rzeczą, która naprawdę istnieje. Jest tylko tu i teraz:)

  • Ela Obara says:

   Dzięki Madziu za komentarz 😉 Cieszę się, że się zgadzamy 😉 Tak, chwila obecna jest i to ją odczuwamy. Wiemy, że istnieje i dlatego postanowiłam o tym przypomnieć, żeby kiedyś nie żałować. Pozdrawiam

   • roma says:

    Elu . ….chwilo trwaj….nie przywiązujemy uwagi do teraz, wczoraj było i nie wróci, jutro będzie, albo i nie, kto to wie. więc chwilo trwaj. dobry temat. poruszyłaś. Zmusza do refleksji…

    • Ela Obara says:

     Dziękuję za komentarz 🙂 Tak, chciałam, żeby zmuszał do refleksji, zwłaszcza w tych szybkich czasach. Zatrzymajmy się chociaż na chwilkę, żeby nie było za późno. Pozdrawiam

 4. Katarzyna Debska says:

  Elu jest dokładnie tak jak piszesz, w codziennej pogoni za “czymś” zapominamy o tym co naprawdę jest w życiu ważne. Rozpamiętujemy to co już było lub z obawą patrzymy w przyszłość…

  Jakże ważna jest chwila zatrzymania się każdego dnia, docenienia tego co mamy w tej chwili, docenienia osób, które spotykamy na swojej drodze…

  Nic w życiu nie dzieje się bez powodu…

  Każdy z nas powinien umieć się zatrzymać, zauważyć co ma i co z tym robi 🙂 Życie tu i teraz otwiera oczy na cale piękno jakie nas otacza, na cudownych ludzi wokół nas, pozwala cieszyć się chwilą obecną 🙂 Nawet jeżeli czasami ta akurat chwila nie jest “różowa” 🙂

  Pozdrawiam
  Kasia Debska

  • Ela Obara says:

   Dziękuję za komentarz 🙂
   Właśnie o to mi chodziło, aby przypomnieć o tym, że warto się zatrzymać i pomyśleć nad tym co jest w życiu dla nas ważne. Przecież wszystko to, co się dzieje w naszym życiu, jest tu i teraz. Wczoraj było wczoraj, jutro będzie jutro, a dziś jest dziś. Jednego czego jesteśmy pewni, to chwila obecna. Pozdrawiam

 5. Krzysztof Macul says:

  Każdy z nas za czymś goni.
  Praca, pieniądze, promocja w supermarkecie:).
  Lecz gdy dotyka nas jakąś tragedia dopiero wówcza zdajemy sobie sprawe z tego co robiliśmy.
  Uspokajamy się zwalniamy, ale mija chwila i znów lecimy dalej.
  Jak widac człowiek to prawie leming który goni do przodu aby złapać co lepsze dla siebie.

  • Ela Obara says:

   Człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że goniąc tak, tracimy to, co najpiękniejsze. Dla każdego jest to coś innego.
   Czy warto, aż tak gonić? Czas szybko leci i zanim się obejrzymy życie przeleci i żebyśmy nie żałowali wielu nie spędzonych chwil, dni … Pozdrawiam

 6. Pingback: Niezwykłe świadectwo życia | Wszystko zaczyna się od myśli

 7. Beata Grzywacz says:

  Bardzo dobrze napisane i oczywiście na czasie. Szkoda tylko, że rzadko to sobie uświadamiamy a jeszcze rzadziej stosujemy.
  Ja też pędzę do przodu – bo w miejscu nie da się stać – ale często rzucam wszystko i np. zabieram syna na wieczorny spacer, oglądam z nim film, rozmawiam. Córka już mi wyfrunęła z gniazdka, ale mamy ze sobą nadal świetny kontakt – myślę, ze dlatego, iż poświęcałam jej mnóstwo czasu.
  Oczywiście nie zawsze jest tak jak bym chciała, ale przynajmniej się staram.

  • Ela Obara says:

   Dziękuję 🙂

   Ja też czasem idę, a czasem pędzę, aby się rozwijać. Lecz warto czasem się zatrzymać w tym pędzie codzienności – chociaż na chwilkę. Wsłuchać się w siebie, w naturę, pobyć z innymi ludźmi, zwłaszcza z bliskimi.

   To super, że masz świetny kontakt z dziećmi. Wiadomo, że nie zawsze jest po naszej myśli. Każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby i o tym musimy pamiętać. Nie zawsze to, co dla nas jest dobre, jest dobre dla innych.

   Poświęcony czas, dobre relacje i wartości wyniesione z domu – zawsze zaprocentują 🙂

   Dziękuję za komentarz i pozdrawiam pozytywnie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *