Jak osiągnąć zadowolenie w życiu?

Roslinka - rys. Ela Obara

Jak osiągnąć zadowolenie w życiu?

Szczęście dla każdego znaczy coś innego. Najczęściej jest to zadowolenie z siebie i swoich osiągnięć. Jeśli nam coś nie wychodzi, to czujemy się sfrustrowane i niezadowolone z życia. Często szukamy zadowolenia, szczęścia, wiary w siebie, poczucia się bardziej wartościową – gdzieś dookoła. Szukamy kogoś lub czegoś, aby nadać naszemu życiu sens.

Czerp energię ze słońca

Czasami chcąc nadać sobie większą wartość, potrzebujemy potwierdzenia z zewnątrz. Otaczamy się też różnymi przedmiotami z obawy, że nikt nas nie będzie chciał zaakceptować. Nie wierzymy w to, że jesteśmy atrakcyjne same w sobie.

Dziś wiem, że jestem dla siebie wartościowa. Nie potrzebuję aprobaty z zewnątrz oraz czegoś, co potwierdziłoby moją wartość. Czerpię energię i siłę z wewnątrz. Potrzebuję również wzmocnienia ze słońca, powietrza, natury, picia wody, ruchu, odpoczynku, aby realizować swoje cele. Otaczam się pięknem natury. Uwielbiam kwiaty. To one napełniają kolorami i malują radość w moim sercu. Każda z nas może znaleźć coś, co jej dodaje sił.

Kiedy odczuwamy zadowolenie? Najczęściej doświadczamy jej wtedy, kiedy osiągamy zaplanowane cele i przekraczamy nasze własne granice. Wtedy, kiedy zrealizujemy trudne lub/i nowe dla nas zadania. Kiedy mamy poczucie niezależności i wtedy, kiedy odczuwamy stan flow.

Stan Flow, to taki stan, który możemy osiągnąć podczas wykonywania jakiejś czynności w pełnym skupieniu, czynności, która sprawia nam przyjemność – w której się zatracamy.

Kiedy robimy coś z sercem, jesteśmy zmotywowani wewnętrznie i w pełni zaangażowani w swój wyznaczony cel, bo mamy ważne ku temu powody, aby działać. Wierzymy w możliwość osiągnięcia celu.

Wzrastaj powoli

Jest wiele potwierdzających badań, z których wynika, że czujemy się zmotywowani wtedy, kiedy znamy siebie, kiedy nam coś wychodzi i wtedy kiedy mamy jasno określone cele, rozłożone na zadania.

To tak jak roślinka, która zaczyna swój wzrost od małego nasionka i nie zastanawia się nad dużym celem. Po prostu rośnie powoli, małymi krokami, aż staje się dojrzałą rośliną, którą celem jest cieszyć Twoje oczy.

Tak samo jest z Twoim zadowoleniem w życiu. Rośnie ono wtedy, kiedy stawiasz sobie małe i krótkoterminowe cele. Takie cele są łatwiejsze do zrealizowania i są szansą na powodzenie. A jak cel zostanie osiągnięty, to czujesz się świetnie i zwiększasz zaufanie do siebie, ponieważ zadania zostały wykonane.

Roslinka - rys. Ela Obara
rys. Ela Obara

Kiedy nasze zaangażowanie i sukcesy są zauważalne, wtedy rośnie nasz poziom zadowolenia.

Przykładem tutaj może być nauczenie się nowej umiejętności.

Wyobraź sobie, że zapisujesz się na kurs, o którym zawsze marzyłaś. Niech to będzie kurs szybkiego czytania. Na początku dostajesz łatwe zadania do wykonania. Wraz z postępem kursu, Ty również robisz postępy i masz coraz większe umiejętności, a tym samym poziom Twojej satysfakcji rośnie. Trener dozuje powoli zadania. Kurs jest dopasowany do Twojego stopnia umiejętności. Idziesz krok po kroku do przodu. Jeśli kurs byłby dawkowany od razu w większym stopniu trudności, to czułabyś na początku niepokój, frustrację oraz brak motywacji i satysfakcji. Nie widać byłoby efektów.

Czy tak również jest w Twoim przypadku?

Rozwijając się piękniejesz

Świadomość tego, co daje Ci zadowolenie, pozwala działać z sercem i z pasją. I tak możemy działać we wszystkich dziedzinach naszego życia. Będąc w miejscu, nie rozwijając się, bez nowych wyzwań, możemy doprowadzić do tego, że będziemy czuli się znudzeni i nic nas nie będzie cieszyć. Dlatego, tak ważny jest rozwój, poszerzanie swojej strefy komfortu oraz cel. Skupiając się na celu, mamy wewnętrzną motywację i siłę do dalszego działania. Ważne też jest poznanie siebie i swoich cech osobowości. I tutaj z pomocą mogą nam przyjść testy osobowości i mocnych stron.

Test Perso.in® – poznaj swoje mocne strony!

Test Perso.in® to ciekawe polskie narzędzie, do diagnozy swoich cechy osobowości, predyspozycji, słabych i mocnych stron oraz tego, jak można je wykorzystać w codziennym życiu. Badanie ma na celu poznanie siebie w pięciu obszarach, takim jak: ludzie, doświadczenia, obowiązki, stymulatory, trudności.

Odkrywając swoje cechy osobowości i talenty możemy rozwijać je i budować na nich mocne strony, które pomogą działać nam skuteczniej i bardziej efektywnie.

Perso.in
To dobry punkt wyjścia do dalszego rozwoju

Zawsze chciałam wykonać taki test i nigdy nie było odpowiedniego momentu. W końcu podjęłam odważną decyzję. Czy byłam zaskoczona po poznaniu wyników? Prawdę mówiąc tylko trochę. Jedynym zaskoczeniem było to, że nie jestem introwertykiem, co dało mi do myślenia.

Miłym zaskoczeniem był bardzo szczegółowy opis profilu osobowości. Dużą wartość dały mi wskazówki. Wiem nad czym mam popracować, co mnie wyróżnia i czyni mocniejszym szczególnie na rynku pracy. Badanie utwierdziło mnie w przekonaniu, że idę dobrą drogą.

Jestem teraz bardzo podekscytowana na myśl o ich dalszym, już bardziej świadomym rozwoju! To duża dawka wiedzy o sobie, którą samemu ciężko zauważyć.

Tak jak kwiat rośnie i rozwija się, aby cieszyć Twoje oczy. Ty również rozwijaj się i ciesz się ze swoich osiągnięć.

Każdy z nas ma wrodzoną skłonność, do szukania nowych rozwiązań i rozwijania własnych umiejętności. Kiedy jesteśmy przekonani, że to, co robimy w kierunku naszego celu, zależy od naszych decyzji, zwiększa się nasza wiara w siebie i swoje możliwości, a tym samym poczucie naszej wartości rośnie. Mamy odwagę brać odpowiedzialność zarówno za swoje sukcesy, jak i niepowodzenia, które mogą stanąć na naszej drodze.

Tak jak pisałam w artykule Obierz własny kurs, przejęcie odpowiedzialności wymaga wysiłku i dzięki temu jest okazją do rozwoju. A jak się rozwijamy, to czujemy się silni i podążamy za swoimi marzeniami. To wszystko prowadzi do sensu i zadowolenia z naszego życia oraz podnosi naszą wartość.

Piękniejesz, a Twoje poczucie wartości rośnie

Zadowolenie ściśle wiąże się z poczuciem Twojej wartości. Im niższe, tym poziom Twojego zadowolenia również jest niski.

Proponuję Ci krótkie, ale efektywne ćwiczenie. Nastaw minutnik na 1-2 minuty i mów w tym czasie o sobie jak najlepiej. Dobrze by było, abyś się nagrała. Wymień wszystkie:

  • swoje zalety
  • mocne strony
  • wszystko to, za co jesteś wdzięczna
  • za co siebie lubisz i cenisz
  • w czym jesteś dobra

Później zapisz to, co powiedziałaś dobrego o sobie i podkreśl te cechy. Pomogą Ci w spojrzeniu na Twoje życie z innej perspektywy. Taka dawka pozytywów utwierdzi Cię w przekonaniu, że jesteś wartościową osobą i podniesie Twoje zadowolenie. Potwierdzi, że się rozwijasz i jak kwiat piękniejesz. Pomoże Ci również w realizacji zamierzonego celu i wtedy, kiedy ktoś zapyta Cię o Twoje mocne strony.

Co dobrego o sobie pomyślałaś? Co nowego odkryłaś? A jeśli nie zrobiłaś powyższego ćwiczenia, to proszę wróć do niego i odkryj, co cieszy Cię najbardziej. A później podziel się tym ze mną … Będzie mi bardzo miło.


A jeśli miałaś problem z wypisaniem swoich mocnych stron i czegoś dobrego o sobie, to test Perso.in® będzie bardzo pomocny. Poniżej bonus dla moich czytelników.

Specjalny bonus dla moich czytelników!

W podziękowaniu, za to, że jesteście ze mną i czytacie moje artykuły, dzielę się z moimi czytelnikami linkiem do bezpłatnej wersji testu.

Po uzupełnieniu takiego testu poznasz swój poziom natężenia ekstrawersji i otrzymasz materiały do zgłębienia wiedzy i pracy z nim. Być może podobnie jak mnie wynik chociaż trochę Cię zaskoczy?


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *