12 rzeczy, na które nie warto tracić czasu

Nie warto tracić czasu

12 rzeczy, na które nie warto tracić czasu:

1. Brak priorytetów.

Szkoda marnować energię i czas na sprawy nie istotne. Angażuj się w sprawy, które są dla Ciebie naprawdę ważne.

2. Czekanie na inspirację.

Dobre pomysły nie przychodzą tak od razu. Przychodzą w najmniej oczekiwanym momencie. Dobrym sposobem jest założenie notesu na inspirację, z którego z powodzeniem korzystam. Każdy pomysł zapisuj od razu. Nawet jak nie będzie wykorzystany w najbliższym czasie, to przyda się w momencie braku inspiracji i będzie jak perła znaleziona na dnie oceanu.

3. Wszystko robisz sam/sama.

Jest to tzw. syndrom “Zosi Samosi”. Jeśli robisz wszystko sam, jesteś bardziej przemęczony. Żyjesz w ciągłym pośpiechu i nie widać odpowiednich rezultatów. Ważne, aby nauczyć się przyjmować pomoc i wsparcie, jeśli takie masz oraz delegować zadania. Umiejętność delegowania niesie za sobą ogromne korzyści. Od spokoju wewnętrznego po oszczędność czasu do realizacji zamierzonych celów.

4. Martwienie się.

Szkoda czasu i zdrowia na martwienie się zwłaszcza tym, co inni powiedzą. Opinie innych nie mają znaczenia. Skup się na sobie, na swoich celach i marzeniach. Na tym, co jest dobre dla Ciebie. Przecież w życiu chodzi o to, aby kreować je po swojemu. Robić to, co chcemy, bez intencji ranienia innych. O tym jaki wpływ na Twoje życie ma martwienie się napisałam osobny artykuł. Możesz przeczytać go tutaj

5. Narzekanie.

Co Ci da narzekanie? Od narzekania Twoje życie się nie zmieni. Jeśli chcesz, aby coś się jednak w Twoim życiu zmieniło – po prostu DZIAŁAJ, a nie narzekaj!

6. Strach.

Strach, to jeden z powodów, który przeszkadza w realizacji celów. Myślenie o strachu paraliżuje i nie pozwala Ci działać. A brak działania powoduje zastój. Czas płynie, a u Ciebie nic się nie dzieje. Stoisz w miejscu. Działanie pomimo strachu powoduje, że poszerzasz granice swojej strefy komfortu. Podnosisz poprzeczkę, a strach ustaje.

7. Powtarzanie tych samych błędów.

Każdy ma prawo popełniać błędy. Tylko na błędach trzeba się uczyć i wyciągać z nich wnioski. To najlepsza nauka i oszczędność czasu.

8. Próby zadowolenia wszystkich.

Mówi się, że jeszcze taki się nie narodził, co by każdemu dogodził. Warto sobie to powiedzenie wziąć do serca. Nie warto natomiast podejmować próby zadowolenia wszystkich. W końcu ile ludzi, tyle opinii.

9. Niedokończone zadania.

Nic bardziej nie pochłania Twojej energii i zaprząta umysł jak niedokończone zadania. Podejmij odpowiedzialną decyzję: realizujesz lub rezygnujesz. Odzyskasz w ten sposób wewnętrzny spokój.

10. Porównywanie się do innych.

Każdy człowiek jest inny, ma inne doświadczenie, inne zdolności i zalety. Porównywanie się z innymi odbiera pewność siebie i poczucie własnej wartości. Powoduje zazdrość i osłabia Twoją produktywność, ponieważ skupiasz się na szukaniu zalet u innych. Skup się na swoich zaletach i zdolnościach. Jesteś tak samo wartościowym człowiekiem.

11. Perfekcjonizm.

12 rzeczy, na które nie warto tracić czasuZnasz taki scenariusz?
Dążysz do czegoś, co sobie zaplanowałeś, aby wszystko było przygotowane i zapięte na ostatni guzik. Po drodze trafiasz na przeszkody, czas się przedłuża, tracisz cały zapał i projekt zostaje przerwany.

Perfekcjonizm bywa zgubny. Lepiej działać powoli z tymi zasobami jakie masz teraz, najlepiej jak tylko potrafisz, niż dopieszczać projekt w nieskończoność. Zawsze możesz w trakcie poprawiać.

Sama się o tym przekonałam. Na początku mówiłam, że nie umiem pisać artykułów, później jak założyłam bloga, zaczęłam analizować i długo przygotowywać i dopieszczać artykuł. Zawsze mi się coś nie podobało. Zaczęłam tracić zapał i przestawało mi się to podobać. Odrzuciłam perfekcjonizm i teksty piszę znacznie szybciej, nie znaczy to, że gorzej 😉 Jakość to podstawa!

12. Życie nie swoim życiem, tylko innych.

Życie nie swoim życiem unieszczęśliwia. Nie musisz słuchać godzinami o problemach innych. Masz swoje życie. Zadbaj o nie. Słuchaj głosu własnego serca. Tak, abyś mógł pod koniec życia powiedzieć, miałem fajne udane życie – jestem zadowolony. I takie jest moje motto 😉

Oczywiście do tej listy można dopisać pożeracze czasu, takie jak oglądanie w kółko tych samych seriali, przeglądanie poczty i portali społecznościowych oraz długie rozmowy telefoniczne o niczym. O tym między innymi pisałam w osobnym artykule jak nie marnować czasu.

Łatwo jest tracić czas, a niemożliwe jest, by go odzyskać.

A Ty, co byś dopisał do tej listy rzeczy, na które nie warto tracić czasu?

Zdjęcie mojego autorstwa

7 thoughts on “12 rzeczy, na które nie warto tracić czasu

 1. majkimajk says:

  90% tych rzeczy opisuje moja osobę, więc mogę potwierdzić z doświadczenia – szkoda na to czasu i energii. 🙂 Łatwo złapać wirusa marnotrawstwa czasu, trudno później sie go pozbyć. Nad nawykami trzeba ciężko pracować i regularnie podwyższać sobie poprzeczkę. Mnie niestety trochę brakuje sił do zmiany. Ale pracuję nad tym 🙂

 2. Mariusz says:

  Bardzo fajny wpis. Ja jedynie bym do punktu 1. dodał że… warto sobie te priorytety zapisywać. Cel zanotowany trudniej jest zapomnieć (szczególnie jeżeli ich listę mamy gdzieś pod ręką, i do niej regularnie zaglądamy). 🙂

 3. Hubert Oleszczuk says:

  Osobiście uważam, że warto dodać jeszcze “odkładanie na potem”. Co prawda wtedy “oszczędzamy” czas, jednak najczęściej rzeczy, które odłożymy nigdy nie zrobimy. A jeżeli jednak kiedyś tego dokonamy, to skorzystamy z korzyści, które one dają z ogromnym opóźnieniem.

 4. Anka says:

  Mnie dotyczą podpunkty 2,4,5,9,10 czyli prawie połowa. Z czekaniem na inspirację cięzko sobie poradzić np. teraz mam zaczęty obraz- 1/4 namalowana i tak sobie czeka od tygodnia. z jednej strony wiem że mogłabym go skończyć bez inspiracji bo maluję ze zdjęcia ale z drugiej wiem że gdy mam wenę to udaje się tchnąć cos więcej w pociągnięcia pędzla. no i nie wiem czy czekanie to wymówka bo chwilowo jestem rozleniwiona po urlopie czy faktycznie powinnam czekać na wenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *