Jak zarządzasz sobą w czasie?

zarządzanie sobą w czasie

Jak zarządzasz sobą w czasie?

 

Ludzie narzekają, że nic się w ich życiu nie zmienia. Chcą zmian, ale nic nie robią w tym kierunku. Narzekają i tylko narzekają na swoją sytuację. Od chcenia, nic się nie zmienia.

zarządzanie sobą w czasie

Chcesz zmian … zacznij robić coś w tym kierunku…

Pierwszy krok jaki musisz zrobić to wyznaczyć sobie cel. Wyznaczanie celów jest początkiem wszystkiego w Twoim życiu. Jeśli nie masz celu, to Twoje życie wygląda tak, jakbyś budował dom bez planów i bez projektu.

Oprócz wyznaczania celów drugim krokiem jest umiejętność zarządzania sobą w czasie.

Często zwalamy winę na złodziei czasu jakimi są telewizja, czy internet – portale społecznościowe, gry itp. A tak naprawdę to od nas zależy jak te dobrodziejstwa XXI wieku będziemy wykorzystywać. Tak dobrze przeczytałeś. Dobrodziejstwa. Jeśli umiemy z nich korzystać 😉

Przypomniało mi się pewne doświadczenie wyczytane nie pamiętam już w jakiej książce, które warte jest przytoczenia 😉

Na wyższej uczelni pewien profesor zrobił doświadczenie. Przyniósł ze sobą pomoce: szklany słoik, kamienie, żwir, piasek i wodę. Zapytał studentów, co się stanie, gdy do słoika, wrzuci wszystkie kamienie. Studenci odpowiedzieli, że słoik zapełni się. Profesor włożył do słoika kamienie i zapytał, czy coś jeszcze zmieści się w słoiku? Studenci odpowiedzieli, że nic się nie zmieści. Profesor wziął żwir i zaczął wsypywać go pomiędzy kamieniami. Żwir zaczął układać się w wolnych przestrzeniach między kamieniami. Profesor znów zapytał studentów, czy coś zmieści się w słoiku. Wydawało się, że już nic się nie zmieści, wtedy dosypał jeszcze do słoika piasek, którego maleńkie ziarenka wypełniły całą przestrzeń między kamykami i żwirem. Na końcu wypełnił słoik wodą. Powiedział to studentów, że teraz słoik jest pełny.

Jeśli odpowiednio poukładasz swoje zadania dzień będzie efektywniejszy. Od najważniejszych i najcięższych do lekkich i tych bardziej przyjemnych. Zrobisz więcej dysponując tym samym czasem co ma każdy.

Nie wiem jak Ty, ale ja mam tak, że jak zrobię te najważniejsze zadania i te, których nie za bardzo lubię, to czuję się wspaniale. Czuję taką lekkość i inne zadania wykonuje mi się znacznie lepiej. Czuję, że dobrze spożytkowałam dzień. Więcej o produktywności znajdziesz tutaj: https://inspirujeirysuje.pl/jak-byc-produktywnym

Odpowiednie zarządzanie sobą w czasie niesie za sobą ogromne korzyści. Od spokoju wewnętrznego do realizacji zamierzonych celów.

Dobrze zaczęty dzień zaoszczędzi Ci frustracji, niepotrzebnego stresu, a tym samym więcej wolnego czasu, który możesz przeznaczyć na przyjemności, odpoczynek lub dla swoich bliskich.

Zapraszam do komentowania i dzielenia się swoim doświadczeniem jak TY zarządzasz sobą w czasie.

Źródło zdjęcia: freedigitalphotos.net


One thought on “Jak zarządzasz sobą w czasie?

  1. Hubert Oleszczuk says:

    Osobiście mój system organizacji czasu składa się z trzech elementów:
    1. Plan celów – w nim mam rozplanowane co i kiedy mam robić, by zbliżyć się do osiągnięcia swoich celów
    2. Plan tygodnia – w nim wypisuję wszystkie zadanai do zrobienia w danym tygodniu (Zarówno z planu celów jak i rzeczy, które są z nimi nie związane np. kupienie czegoś, posprzątanie)
    3. Plan dnia – w nim wypisuję zadania do zrobienia w danym dniu. Najpierw zadania najważniejsze jeżeli chodzi o realizację celów, potem mniej ważne, potem jeszcze mniej itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *