Asertywność

asertywnyAsertywność

 

Z czym Ci się kojarzy słowo asertywność?

Może myślisz, że osoba asertywna to egoista, który myśli tylko o sobie? Jeśli tak, to mylisz zachowania asertywne z agresywnymi.

Osoby, które zachowują się agresywnie, skupiają się tylko na zaspokajaniu swoich potrzeb. Nie dbają o prawa innych. Dążą do celu natarczywie i za wszelką cenę.

Natomiast osoby asertywne, myślą i wyrażają to, co czują i czego pragną dbając o własne prawa, bez naruszania praw innych. I to jest piękne. Mamy prawo do wyrażania tego, co czujemy i pragniemy.

Co możesz zyskać dzięki zachowaniom asertywnym?

 

Asertywność pomaga być sobą, budować pewność siebie i wysoką samoocenę.

Poznając czym jest asertywność, poznajesz i lepiej rozumiesz samego siebie. Sam wybierasz, czy warto być asertywnym, czy nie – w różnych sytuacjach.

Zachowania asertywne pozytywnie wpływają na komfort psychiczny, samokontrolę i większą pewność siebie. Sprawiają, że jesteś z siebie zadowolony, ponieważ dajesz innym do zrozumienia jak należy Cię traktować.

Jeśli jesteś pewny siebie, jesteś również bardziej zdecydowany. Masz prawo do własnego zdania i dążenia do tego czego pragniesz. Dzięki temu, że wyrażasz to co czujesz, Twoja samoocena wzrasta. Nie tłumisz w sobie tego, czego nie chcesz. Sprawiając wrażenie, że panujesz nad sobą, wpływasz pozytywnie nie tylko na własne samopoczucie, ale również na samopoczucie innych.

Dobrym ćwiczeniem na rozwijanie własnych poglądów i wyrażania siebie jest odpowiedź na pytanie:

Jestem wartościową osobą, ponieważ …

 

Asertywność pomaga w relacjach z innymi

 

Dzięki pewności siebie dobrze się czujemy, odpowiednio zachowujemy i wyrażamy własne odczucia. Osoba pewna siebie i zdecydowana jest dobrze odbierana przez innych i bardziej lubiana. Wszystko to wpływa na dobre relacje z innymi ludźmi. Udawanie kogoś innego, zostanie szybko zauważone. Dlatego nie udawaj kogoś, kim nie jesteś.

Asertywność pomaga realizować własne plany i marzenia

 

Zachowując się asertywnie nie pozwalasz innym decydować o swoim życiu. Bierzesz odpowiedzialność za siebie i nie obwiniasz innych za swoje niepowodzenia. Sam dokonujesz wyborów i osiągasz swoje cele, bez krzywdy dla innych.

Kiedy zachowujesz się asertywnie, jesteś między innymi spokojniejszy, nie masz poczucia winy i nie jesteś sfrustrowany.

A jakie jest Twoje podejście do asertywności? Czy podoba Ci się zachowanie asertywne? Podziel się w komentarzu.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Stuart Miles – FreeDigitalPhotos.net


Zamiast cieszyć się życiem, ciągle narzekasz?

Dużo skutecznych wskazówek co zrobić, aby odnaleźć sens i naprawdę cieszyć się życiem znajdziesz w ebooku: „Przestań Narzekać i Zacznij Cieszyć Się Życiem”, którego udostępniam całkowicie bezpłatnie.

Aby pobrać ebooka kliknij tutaj

 

8 thoughts on “Asertywność

 1. Magdalena says:

  Kochana Elu,
  świetnie, że poruszyłaś ten temat. Asertywność to coś, co naprawdę powinniśmy w sobie rozwijać.. Człowiek może myśleć, że jeśli powie “Nie”, “Nie mam na to ochoty” czy “Wiesz co.. dzisiaj po prostu mi się nie chce” to albo kogoś skrzywdzi albo ktoś się na niego obrazi. Łatwo taką osobę wykorzystywać i biec do niej z każdą prośbą i sprawą. Asertywność jest potrzebna, bardzo potrzebna, aby czuć się lepiej ze sobą.. Warto spróbować się troszkę przełamać i okaże się, że świat wcale się nie zawalił, gdy człowiek czegoś np. odmówił.
  Pozdrawiam Cię cieplutko.

  • Ela Obara says:

   Bardzo dziękuję Madziu 🙂 Dokładnie o to mi chodziło, ponieważ zauważyłam, że dużo osób, boi się być asertywnym. Wiadomo, mi również się to zdarza, ale zrozumiałam, że warto ją rozwijać. Pozdrawiam

 2. Grażyna Dobromilska says:

  Witaj Elu
  Asertywność to bardzo ważny temat. Nie umiemy odmawiać, przyjmować krytyki. Ja sobie taką postawę wypracowałam i nie daję sobie narzucać zadań gratis, odmawiam ze śmiechem, miło, ale jednak odmawiam : )

  • Ela Obara says:

   Gratuluję Grażynko 🙂
   Wiem, że to ważny temat i chciałabym, aby więcej osób poznało, czym tak naprawdę jest asertywność i zaczęło ją stosować z powodzeniem w życiu tak jak Ty. Pozdrawiam

 3. Katarzyna Debska says:

  Zgadzam się z tym, że asertywność jest bardzo dobrą postawą w życiu. Chociaż nie ukrywam, że bardzo często miałam z tym problem 🙂 Pracuję nadal nad moją asertywnością i widzę plusy jakie taka postawa niesie. Najważniejsze, że asertywności każdy może się nauczyć 🙂

 4. Tomasz says:

  Od długie czasu mam z tym ogromny problem, jednak jestem zdania, że asertywność jest jednym z najważniejszych elementów naszego życia. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *