Jak zwiększyć swoją samoocenę?

Pewność siebie, samoocena

Jak zwiększyć swoją samoocenę?

 

Pewność siebie, samoocenaSamoocena jest kombinacją własnej wartości względem siebie, szacunku dla samego siebie i własnej integralności.

Niska samoocena wskazuje na niską wartość samego siebie. Poczucie własnej wartości opiera się na uczuciu byciu kochanym i dawania miłości innym.

Największym źródłem poczucia własnej wartości i samooceny są Twoje myśli. Niska samoocena paraliżuje nas przed działaniem, włada naszymi myślami i sposobem patrzenia na świat, aż w końcu bierze w niewolę, z której trudno się wyrwać.

Skupiając się na swoich błędach i słabościach pracujemy nad naszą niską samooceną. Utrzymanie negatywnych myśli w głowie sprawia, że stają się one coraz bardziej negatywne. Można odwrócić ten rodzaj myślenia, koncentrując się na pozytywnych cechach.

Chcesz zwiększyć swoją samoocenę?

Oto kilka rzeczy, które warto wypróbować:

 

Wypisać swoje dobre cechy osobowości – żeby odwrócić nakręcanie się niebezpiecznej spirali, jaką są nasze negatywne myśli, przypomnij sobie, za co siebie lubisz i cenisz. Wypisz sobie te cechy.

Zrobić listę swoich osiągnięćraz w tygodniu, wypisz wszystko, co osiągnąłeś – cokolwiek. To naprawdę nie musi być coś wielkiego.

Spróbować czegoś nowegosamoocena nie przychodzi do tych, którzy siedzą i czekają. Jeśli to, co aktualnie robisz nie daje Ci satysfakcji, spróbuj czegoś nowego, np. znajdź kurs, który Cię interesuje i naucz się nowej rzeczy. Nie masz nic do stracenia. Nawet jeśli Ci się nie uda, masz świadomość, że spróbowałeś. Wszystko jest w życiu potrzebne.

Dawać sobie nagrody za sukcesy – podziel cele na małe kroki i za każdy nawet najmniejszy sukces nagradzaj się. Jeśli nie nagradzasz się, spowoduje to, że możesz przestać robić to, co robisz. Oczywiście nagrody muszą być rozsądne.

Iść do dobrego fryzjera i/lub kosmetyczki – dotyczy to nie tylko kobiet 😉 – nasz wygląd jest bardzo ważny. Kiedy patrzysz w lustro i jesteś zadbany, ma ogromny wpływ na to, jak dobrze się czujesz w swojej skórze. Dobra fryzura, zadbane paznokcie, może dać wiele i od razu poczujesz się lepiej.

Zadbać o aktywność fizycznąnie musisz od razu zmieniać swojego stylu życia. Wystarczy 15 minut spaceru wieczorem, rower lub inny sposób aktywności. Tu nie chodzi o utratę wagi i budowę mięśni, chodzi poprawienie fizycznego samopoczucia.

Spędzać czas z dziećmi – dzieci mają dużo energii i mogą nią nas “zarazić”. Warto znaleźć trochę czasu w swoim napiętym tygodniu i pobawić się z dziećmi, czy to swoimi, czy wnukami, siostrzeńcami itd. Nie ma to jak zobaczyć uśmiech na ich i Twojej twarzy. Zobaczysz również to, jak wiele dzieci uwielbia być z Tobą i uświadomisz sobie, jak ważne i cenne jest Twoje miejsce w ich świecie 😉

Osiągać sukcesy dla siebie – często nasze sukcesy, w naszych oczach, są bardziej cenne dla naszej rodziny i dla naszego otoczenia, jakby, to były sukcesy innych. Zapominamy o sobie i porównujemy się z innymi.

Pamiętaj, jesteś jedyny w swoim rodzaju i wyjątkowy. Nie ma takiego drugiego człowieka na ziemi. W każdym człowieku jest wartość i każdy może od siebie coś zaoferować światu.

Pozbyć się ciężaru – przyjaciele i rodzina w jednej sferze życia mogą być nam pomocni, a w kolejnych – ich obecność może stać się problemem. Niektórzy ludzie są zbyt nadopiekuńczy, często dotyczy to rodziców. Zamiast nam pomagać, robią nam więcej szkody niż pożytku. Często podcinają nam skrzydła, niby dla naszego dobra.

Może zaburzyć to rozwój samodzielności i decydowania o sobie. W ostateczności, jako osoba dorosła możesz oddać ster własnego życia innym osobom. Nabierasz także przekonania, że sama nie ma wystarczających umiejętności, nie ufasz swoim możliwościom, nie wykształcasz w sobie wystarczających zasobów radzenia sobie z trudnościami.

Może jesteś do tego przyzwyczajona od dzieciństwa, kiedy rodzice lub osobno jeden rodzic, podejmowali za Ciebie decyzje. Dlatego warto czasem zachować tylko jakąś część relacji, aby pozbyć się wewnętrznego ciężaru i zacząć żyć swoim życiem i dla siebie.

Spędzić czas z przyjaciółmi od czasu do czasu, warto spotkać się z przyjaciółmi lub wyjść gdzieś razem. Warto również nie zamykać się na nowe znajomości i poznawać nowych ludzi. Z pewnością znajdziemy jakąś „nową perełkę”, z którą zwiążemy swoją przyszłość lub przyjaźń 😉

Zadbać o porządek w miejscu, w którym spędzasz najwięcej czasu nie chodzi o to, aby Twój dom, czy pokój był jak muzeum 😉 Ważne, aby było to miejsce atrakcyjne, schludne i czyste, gdzie można się zrelaksować. Wpłynie to pozytywnie na Twój umysł i samopoczucie.

Możesz przygarnąć zwierzątko, które lubisz – zwierzęta również mogą pomóc.

Wyrzuć swoje stare pamiątki lub/i ubrania – chodzi tu o jakieś długowieczne pamiątki, które zamiast wpływać pozytywnie, mają zupełnie odwrotny efekt. Zmieniasz swoje życie, zmień również garderobę (oczywiście w granicach rozsądku 😉

Samoocena i obraz siebie są ze sobą powiązane – to ocena siebie i naszych cech. Obraz samego siebie prowadzi do poczucia własnej wartości.

W okresie wczesnego dzieciństwa, rozwijamy wyobrażenia siebie – kim jesteśmy, w czym jesteśmy dobrzy, jak wyglądamy i jakie są nasze mocne i słabe strony. Nasze doświadczenia i nasze interakcje z innymi ludźmi dają nam obraz siebie i stają się coraz silniejsze. Z biegiem czasu te mentalne obrazy rozwijają nasze pojęcie samooceny.

Kluczem do sukcesu jest skoncentrowanie umysłu na tym,
czego pragniemy, nie na tym, czego się boimy.
/Brian Tracy/

Dobre poczucie własnej wartości oznacza, że mamy wystarczająco dużo pewności siebie i nie potrzebujemy akceptacji innych. Pozwala to mieć więcej optymizmu i nabrać więcej rozpędu do osiągania swoich celów.

Osoby z niską samooceną zazwyczaj czują się gorsi. Dlatego tak ważne jest rozwijanie samooceny i praca nad sobą. Rozwijanie poczucia własnej wartości pozwala zaprosić spokój ducha, radość i szczęście do Twojego życia. Jest to bardzo ważne, abyś zrozumiał, że naprawdę zasługujesz na szczęście i spełnienie.

Pozdrawiam cieplutko i zapraszam do komentowania. To daje mi niesamowitą inspirację, aby tworzyć więcej, a tym samym pomagać innym 🙂


Zamiast cieszyć się życiem, ciągle narzekasz?

Dużo skutecznych wskazówek co zrobić, aby odnaleźć sens i naprawdę cieszyć się życiem znajdziesz w ebooku: „Przestań Narzekać i Zacznij Cieszyć Się Życiem”, którego udostępniam całkowicie bezpłatnie.

Aby pobrać ebooka kliknij tutaj

 

14 thoughts on “Jak zwiększyć swoją samoocenę?

  1. Robert says:

    Pozwolę sobie napisać parę słów. Kluczem do sukcesu jest odkryć źródło zarówno obaw jak i pragnień. Dalej jest już tylko spokój… .

    • Ela Obara says:

      Dziękuję za komentarz 🙂
      Dokładnie tak, wszystko jest potrzebne. Najważniejsze jest to, żeby nie widzieć tylko tego złego i z każdej sytuacji wyciągać pozytywne wnioski. Pozdrawiam

    • Ela Obara says:

      Dziękuję za komentarz 🙂 Właśnie o to mi chodziło, aby uświadomić, albo tylko przypomnieć, że każdy człowiek zdolny jest do osiągania sukcesów, ponieważ jest jedyny i wyjątkowy. Szukajmy pozytywów 🙂 Pozdrawiam

    • Ela Obara says:

      Bardzo dziękuję za słowa uznania Danielu 🙂
      Zgadza się, tych kluczy można mieć wiele, tylko najważniejsze, jest to, aby znaleźć ten, dzięki któremu odnajdziemy i uwierzymy w siebie. Tak wiele osób, nie potrafi poradzić sobie ze sobą. A życie mamy jedno i to jest nasze życie, szkoda je zmarnować. Pozdrawiam

  2. Ula says:

    Czytam teraz nową, kolejną wspaniałą książkę “Moc pozytywnego myślenia” Peale Norman Vincent. Daje bardzo dużo wiedzy nt. walki z utrzymaniem wysokiej samooceny i poczucia własnej wartości. Polecam serdecznie! 😉

  3. Lucyna says:

    Dobrze zebrane motywatory do działania. W mojej skromnej ocenie najważniejsze. Zapewne można znaleźć więcej, jeśli te nie skutkują, ale podejrzewam, że samo szukanie już jest sukcesem.
    Artykuł przeczytałam cały a cytat B. Tracy wpisałam na skype- a co niech wszyscy moi znajomi się motywują do osiągania sukcesu.

    • Ela Obara says:

      Bardzo dziękuję za komentarz i słowa uznania 🙂
      Cieszę się, że mój wpis tak dużo zrobił 😉 Niech motywuje innych, właśnie o to mi chodziło. Pozdrawiam

  4. Pingback: Boję się porażki |

  5. Pingback: Asertywność | Umysł człowieka i jego myśli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *