Aktywne słuchanie

Aktywne słuchanie

 

Aktywne słuchanie to zdolność komunikowania się w otwarty sposób na to, co mówi druga osoba. Aby skutecznie się komunikować musimy być w stanie usłyszeć drugą osobę. Wiele osób mówi mi, że dobrze się ze mną rozmawia. Jakiś czas temu zastanawiałam się dlaczego. Po przemyśleniach wiem, że jestem dobrym słuchaczem.

Co nam przeszkadza w aktywnym słuchaniu?

 

Wiele osób mówi o swoich problemach, a nie słucha innych. Każdy człowiek potrzebuje być wysłuchany. Często słyszę bezmyślnie wypowiadane “yhy yhy”. A jak się pytam – słuchasz mnie? Tak słucham. Słucham, ale nie SŁYSZĘ, a to jest różnica. Tak wiele osób przerywa w pół zdania. Słyszymy połowę z tego, co jest do nas mówione, a rozumiemy jedną czwartą.

Mowa jest srebrem, a SŁUCHANIE jest złotem.

O właściwym sposobie słuchania decyduje usłyszenie tego, co ktoś chciałby nam powiedzieć, a nie to, co chcielibyśmy usłyszeć. Dlatego w słuchaniu istotne jest nie tylko to, aby usłyszeć daną historię, ale także w nią wejść. Współczucie i empatia podczas rozmowy są decydujące. Trzeba bardzo uważać, aby swojej uwagi nie skupić na ciekawej historii danego człowieka, tylko zobaczyć osobę, z którą rozmawiamy. Chodzi o to, aby być ciekawym osoby, a nie tylko ciekawym jej historii. W przeciwnym razie konkretna historia przesłoni nam człowieka. Efektem takiej postawy będzie znudzenie tymi, którzy nie mają “interesujących” historii lub lekceważenie ich. Kolejną przeszkodą w dobrym słuchaniu może być zbytnie skupienie się na pochodzeniu, wykształceniu czy pełnionej funkcji społecznej danej osoby.

Jakie znaczenie w relacjach z innymi ma aktywne słuchanie?

 

aktywne sluchanieZnaczenie słuchania w komunikacji z innymi ludźmi jest ogromna. Ludzie często koncentrują się na umiejętności mówienia wierząc, że dobre mówienie równa się dobrej komunikacji. Oczywiście umiejętność mówienia jest niezbędnym elementem do skutecznej komunikacji. Zdolność słuchania jest również ważna.

Nie raz odkrywamy ze zdziwieniem, że mówiąc, zostaliśmy źle zrozumiani i odwrotnie – że słuchając, coś nie tak usłyszeliśmy. Okazuje się, że można słuchać w różny sposób. Zdolność słuchania i rozumienia jest dana każdemu człowiekowi. Z natury jesteśmy nastawieni na słuchanie. Dziecko od chwili narodzin słucha i nasłuchuje obecność swoich rodziców, którzy dają mu poczucie bezpieczeństwa. Później, gdy dorasta, to właśnie słuchanie rodziców daje mu pewność w poznawaniu i rozumieniu świata. Dzięki słuchaniu rodziców dziecko uczy się świata.

Kluczowym znaczeniem dla dobrego zrozumienia drugiej osoby, która się przed nami otwiera, jest umożliwienie jej całkowitego dokończenia myśli. Dobrym sposobem jest odczekać chwilę, zanim zaczniemy odpowiadać. To daje drugiej osobie szansę na wypowiedzenie się. Niech druga osoba czuje, że została wysłuchana do końca. Jeśli wypraktykujesz ten sposób, ludzie będą zrelaksowani podczas rozmowy z Tobą, bo będą wiedzieć, że nie trzeba się spieszyć i powiedzą wszystko co chcieli powiedzieć. Docenią fakt, że jest ktoś kto ją wysłucha i zrozumie. Słuchając innych nie dajemy mu gotowych rozwiązań, tylko pomagamy mu przejść przez trudne doświadczenie.

Aktywne słuchanie wymaga pracy, musimy się zaangażować w rozmowę. Jeśli chcemy, aby nasze umiejętności komunikacyjne były lepsze, powinniśmy w pełni skoncentrować się na tym, co mówi do nas druga osoba, zwłaszcza w relacjach z młodszymi dziećmi i młodzieżą. Wiem, że może to być trudne. Nie każda rozmowa jest szczególnie interesująca i nie z każdym człowiekiem da się “normalnie” rozmawiać. Niektóre osoby wszystko wiedzą i zawsze mają rację. W takim przypadku rozmowa nie ma sensu, bo często kończy się kłótnią. Staram się takich ludzi unikać, a jak już muszę z nimi rozmawiać, to nie wdaję się w długą rozmowę.

W komunikowaniu się zwłaszcza z najbliższymi – daję możliwość wypowiedzenia się do końca, powtarzam fragment zdania, staram się nie krytykować i nie dawać rad, ogólnie formułuję swoje komentarze. Czuję wtedy, że osoba z którą rozmawiam jest rozumiana, ważna i szanowana. Dzięki temu uświadomiłam sobie jak ważne jest aktywne słuchanie. Zapraszam do komentowania.

Zdjęcie dzięki uprzejmości marin – freedigitalphotos.net

11 thoughts on “Aktywne słuchanie

  1. Madzia says:

    W końcu ktoś napisał o SŁUCHANIU drugiej osoby:) Dziękuję Ci Elu za ten wpis. Nie jest to z mojej strony chwalenie się i mam nadzieję, że to w ten sposób nie zabrzmi.. ale jakoś tak od zawsze, naturalnie.. potrafiłam i uwielbiałam słuchać ludzi i pomagać im przezwyciężać kłopoty. W gimnazjum na lekcjach docierały do mnie przeróżne liściki od kilku dziewczyn z klasy i każda z nich powierzała mi swoje sekrety.. mi się aż ręka paliła, bo uwielbiałam odpisywać im i podtrzymywać je na duchu.. Niestety przez te wszystkie szkolne (i nie tylko) lata – spotkałam masę ludzi, którzy nie potrafią słuchać. Pamiętam koleżankę, która “słuchała mnie” – jednocześnie pisząc smsy do kogoś innego. Pamiętam, że opowiadałam niejednokrotnie pewnej bliskiej mi osobie coś dla mnie ważnego i gdy przestawałam mówić – zauważałam, że ona nawet na mnie nie patrzy i obserwuje ludzi, którzy są w tym samym pomieszczeniu. Tak wiele razy przyjaciółki opisywały mi np na gg swoje problemy a ja rozpisywałam się godzinami, starając się im pomóc – jednak kiedy takiej pomocy sama potrzebowałam – docierało do mnie jedno zdanie “wszystko będzie dobrze”. Jak widać nie każdy potrafi słuchać i jest to troszkę smutne. Dobrze, że poruszyłaś ten temat. Może ktoś dzięki Twoim słowom zrozumie, że swoim zachowaniem i obojętnością może bardzo kogoś zranić. Pozdrawiam:)

    • Ela Obara says:

      Madziu dziękuję Ci za obszerny komentarz 😉
      Wiesz co, jak czytałam Twój komentarz, to jakbym czytała swoją historię 🙂 Dlatego właśnie poruszyłam ten temat. Zawsze bolało mnie, że nie ma mnie kto wysłuchać. Musiałam mówić do “poduszki”, a czasem i łzy wylewałam. Nie każdy potrafi słuchać, ale może się tego nauczyć, pamiętając o tym, że obojętność rani.

        • Ela Obara says:

          Madziu, bardzo dobry pomysły, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy umówiły się na skype i się wzajemnie wysłuchały 🙂 Chętnie z Tobą porozmawiam, bo czuję, że mamy wiele wspólnego. Bardzo się cieszę, że Cię poznałam. Internet ma też dobre strony, bo poznałam wiele wspaniałych osób 😉

          • Madzia says:

            Niesamowite uczucie wiedzieć, że ktoś kogo nie znasz – jest gotowy żeby Cię wesprzeć 🙂 Fakt, teraz w moim życiu jest wszystko dobrze. Dawniej było troszkę gorzej 😉 Ja też się bardzo cieszę, okazało się, że jest wielu ludzi o podobnym myśleniu do mojego 🙂 !

  2. Ula Bogdał says:

    Elu i ja mam chyba taki sam kłopot. Ludzie teraz są tacy zabiegani, zapatrzeni w swoje sprawy, że nie dostrzegają nikogo poza sobą. Ja sama jestem ogromną gadułą 😉 i mam problem czasem z tym, że wiem, że już za dużo mówię, a druga osoba tylko siedzi i słucha, ale walczę z tym 😀 Jednak, gdy ktoś przychodzi do mnie z problemem to wtedy wsłuchuję się z całych sił i udzielam rad, pomagam. Szczerze to uwielbiam. I nawet mój mąż do mnie ostatnio powiedział – co ty masz w sobie takiego, że ludzie ci się zwierzają? 🙂 Nie wiem, ale rzeczywiście tak jest. Czasem wydaje mi się, że mogłabym skorzystać z tych swoich rad a nie tylko ich udzielać 😀 ale to inny temat już 😉
    Pozdrawiam Cię serdecznie, buziaki Kochana!

    • Ela Obara says:

      Ula dzięki za komentarz 😉 Zgadzam się, że osobom, które są gadułami jest trudniej, ale to nie znaczy, że nie potrafią słuchać. Potrafią, tylko muszą chcieć i myśleć w taki sposób w jaki same chciałyby być traktowane. Niektóre osoby mają w sobie taki magnetyzm, naturalnie potrafią przyciągać osoby, które się zwierzają – i nie odmawiają im pomocy. Każdy z nas ma lepsze i te gorsze dni – miło jest jak od czasu do czasu, ktoś nas wysłucha 😉 Pozdrawiam

  3. Denis says:

    Jak mam największy problem skupić się na wszelkiego rodzaju konferencja w firmie i na spotkaniach. Potrafię się czasem wyłączyć na 10 minut, a później mi głupio gdy ktoś się zapyta co myślę o danym pomyśle. Hehe 🙂

    • Ela Obara says:

      Dzięki za komentarz. No właśnie tak 😉 Chodziło mi o to, aby niektórzy zrozumieli, jak może czuć się osoba, która mówi, a nikt jej nie słucha. Pozdrawiam

  4. Pingback: Na czym polega coaching | Rozwój Motywacja Sukces w życiu osobistym i biznesie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *