Na czym polega coaching

Na czym polega coaching

 

Dostaję dużo wiadomości z prośbą o radę i że ze mną się dobrze rozmawia. Jakiś czas temu zainteresowałam się tematem coachingu i zaczęłam zgłębiać wiedzę na ten temat. Spodobał mi się. A że aktywnie słucham innych postanowiłam zdobyć certyfikat coacha. Pracując jako Coach – mogę pomagać innym zaleźć swoją drogę, po której chcą iść 🙂

wiadomosc

Dużo osób pyta mi się na czym polega coaching i jaka jest rola Coacha.

Coaching polega na umiejętnym zadawaniu pytań, aby dana osoba szukając odpowiedzi, sama znalazła rozwiązania na problemy, które ją w danym momencie niepokoją.

Jest to partnerska relacja z klientami oparta na prowokującym do myślenia i kreatywnym procesie, który inspiruje klientów do osiągania i wykorzystywania najwyższego osobistego i zawodowego potencjału. Podczas sesji coachingowej zachodzi proces, który prowokuje osoby do odkrywania pewnych rzeczy i kreowania rozwiązań dla siebie.

coach

Coach pomaga ludziom, aby tworzyli własne życie według swoich własnych zasad. Aktywnie słucha, jest obecny w rozmowie z klientem. Słuchając innych nie daje mu gotowych rozwiązań, tylko pomaga mu przejść czasem przez trudne doświadczenie odpowiednimi pytaniami.

Bardzo podoba mi się określenie, że Coach jest prowokatorem zmian.

Coach jest kimś, kto słyszy, czego nie chcesz słyszeć
i widzi, czego nie chcesz widzieć
— po to, żebyś był kimś,
kim zawsze chciałeś być.

/Tom Landry/

Jeśli wierzymy, że w każdym człowieku istnieje wszystko co najlepsze, to potrafimy z nich to wydobyć. Zwykli ludzie, tacy jak ja i Ty, są w stanie zrobić niezwykłe rzeczy, gdy zajdzie taka potrzeba. Taki potencjał istnieje w każdym człowieku i uwalnia się najczęściej w sytuacjach kryzysowych. Ale nie tylko wtedy. Coaching daje taką możliwości dotarcia chociaż do części drzemiącego w nas potencjału.

W coachingu chodzi o jak najlepsze wykorzystanie własnych możliwości przy indywidualnym i osobistym wsparciu osoby, która będzie stawiać przed Tobą wyzwania, stymulować i prowadzić na drodze stałego rozwoju.
/Gerard O’Donovan/

Dlatego coaching jest taki fajny 🙂

Coach jestem trochę jak mama. Klienci czują, że są ważni. Aktywnie słucham, daję im swoją uwagę i zaangażowanie. Czują się „zaopiekowani”. Nie znaczy to, że wykonuję pracę za klienta. Ja zadaje pytania, a klient na nie odpowiada. Zadaję mu nawet zadania domowe!

Stwarzam przestrzeń, aby Klient pracował najlepiej jak potrafi. Aby się rozwijał i osiągał swoje cele. W tym mu towarzyszę i z podziwem patrzę, jak sobie radzi.

Lubię ten stan, kiedy u klienta początkowo jest mętlik w głowie …
potem błysk w oku …
potem zdziwienie …
potem coraz więcej wiary i spokoju …
a potem …

… nie jestem mu już potrzebna 😉

Napisz i umów się na pierwszą darmową sesję coachingową

Certyfikat i najlepsze polecenie od samego szkoleniowca Piotra Łabuza

Najlepsze polecenie


Zamiast cieszyć się życiem, ciągle narzekasz?

Dużo skutecznych wskazówek co zrobić, aby odnaleźć sens i naprawdę cieszyć się życiem znajdziesz w ebooku: „Przestań Narzekać i Zacznij Cieszyć Się Życiem”, którego udostępniam całkowicie bezpłatnie.

Aby pobrać ebooka kliknij tutaj

 

4 thoughts on “Na czym polega coaching

 1. Hubert Oleszczuk says:

  Gratuluję ukończenia kursu 😉
  Sam interesuję się coachingiem, ten proces można wykorzystać również do pracy z samym sobą. Mi się bardzo podoba, ponieważ od zawsze byłem osobą, która zadawała wiele pytań 😀

  • Ela Obara says:

   Dzięki Hubert 🙂
   Zgadza się, metody coachingowe można stosować do pracy z samym sobą i nie tylko – również z domownikami, a szczególnie z dziećmi. Ja raczej jestem dobrym słuchaczem, ale wszystkiego można się nauczyć 😉 Pozdrawiam

 2. Karolina says:

  Niestety coraz więcej osób, które zupełnie nie mają kompetencji, nazywa siebie coachami. Nie mówię tylko o kompetencjach na papierku – wiele osób ma do tego dryg. Gorzej jak zawód ten wykonują osoby, które szukają drogi dla siebie, niestety, „ryzykując zdrowiem psychicznym” osób postronnych…

  • Ela Obara says:

   Dzięki za komentarz 🙂
   Dokładnie zgadzam się. Dobry Coach „wyczuje” czy dana osoba nadaje się na coaching, bo jak się nie nadaje, to można zrobić więcej szkody niż pożytku. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *