Twoje cztery najcenniejsze dary

Twoje cztery najcenniejsze dary

 

Bardzo lubimy narzekać na swoją sytuację życiową. Często mówimy, że coś jest niemożliwe, czegoś nie da się zrobić, czy zmienić. Jeśli nie podoba Ci się Twoje życie, zrób coś, cokolwiek. Jesteś reżyserem swojego życia. Będziesz mówić „Nie da się” dopóki nie zaczniesz zmieniać tego, co chcesz zmienić w swoim życiu. Wszystko zależy od Twojej świadomości, sumienia, Twoje woli i wyobraźni. Rodzimy się z tymi czterema darami. Jak to pięknie ujął Stephen Covey:

Każdy człowiek ma cztery dary – samoświadomość, sumienie, niezależną wolę i twórczą wyobraźnię. Dają nam one ostateczną ludzką wolność… Moc, by wybierać, odpowiadać, zmieniać.

Przez samoświadomość dostrzegasz to, co dzieje się w Twoim życiu. Jesteś świadomy jak ono wygląda. Poprzez sumienie oceniasz, czy Ci się podoba takie życie jakie masz, czy nie. Masz wybór poprzez wolną wolę i możesz coś ze swoim życiem zrobić lub nie.

Jeśli jest tak, że masz świadomość, że Twoje życie nie jest takie jakie chcesz i tylko marudzisz na swoją sytuację życiową, a nic z tym nie robisz. Zdarza się również, że podjęcie działania czasem kłóci się z Twoim sumieniem. Możesz też bujać tylko w obłokach i marzyć. Owszem, marzenia są potrzebne. Twoja wyobraźnia może bujać w obłokach ile tylko chce, jeśli Twoje marzenia będą poparte działaniem.

Twoja twórcza wyobraźnia, może posunąć Ci masę ciekawych pomysłów.

Często sami ograniczamy się mówiąc nie jestem zdolny, nie potrafię nic ciekawego wymyślić, nie jestem wystarczająco kreatywny. Zaufaj sobie i swojej wyobraźni.

Kiedy przekraczasz ograniczenia masz szansę na nieograniczoną ilość pomysłów. Prowadzi to do znajdowania takich rozwiązań, których nikt wcześniej nie zauważył. Pozwól sobie marzyć! Pamiętając tylko o tym, że wykorzystując samą wyobraźnię i tylko marząc, nie robiąc nic, nigdzie nie dojdziesz. Każdy jest kreatywny, mądry i bystry. Każdy może rozwijać swoją kreatywność i umysł. Kreatywność ułatwia życie, funkcjonowanie w pracy i w rodzinie, ułatwia również osiąganie sukcesów. Jedynym ograniczeniem Twoich osiągnięć są granice Twojej wyobraźni.

Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza. Nasza wiedza jest zawsze ograniczona, podczas gdy wyobraźnią ogarniamy cały świat. /Albert Einstein/

Jomphong – FreeDigitalPhotos.net

To jak postrzegasz świat głównie zależy od Twojego nastawienia, przekonań i wyobraźni. Marzenia i wyobraźnia pozwala zobaczyć to, co chciałbyś osiągnąć. Marzenia powinny pchać Cię w kierunku ich realizacji w kierunku działania. Tylko tutaj od Twojej wolnej woli zależy, czy Twoje marzenia staną się rzeczywistością.

Mądrość jest w każdym człowieku. Sztuką jest wydobycie tej mądrości i zastosowanie w działaniu.

Pamiętaj tylko, że możesz zmienić swoje życie, a jeśli nie zmienić, to coś możesz w nim poprawić. Masz wszystko to, co Ci jest potrzebne, ponieważ posiadasz największe dary, z którymi przyszedłeś na świat. Albo je wykorzystasz, albo nie. Masz wybór. Łącząc te wszystkie dary, Twoje życie może być spełnione i takie jakie pragniesz. Każda mała zmiana, tylko wytrwale wprowadzana w życie prowadzi Cię do lepszego życia. Ty sam jesteś reżyserem swojego życia. Możesz napisać w nim scenariusz, jaki tylko chcesz. To Twoje życie. Napisz w nim najlepszy scenariusz jaki potrafisz.

Zapraszam do komentowania 🙂

Źródło zdjęć: FreeDigitalPhotos.net


10 thoughts on “Twoje cztery najcenniejsze dary

 1. Katarzyna Dębska says:

  Każdy człowiek ma cztery dary –
  samoświadomość, sumienie, niezależną wolę i twórczą wyobraźnię. Każdy to ma, nie każdy jednak potrafi to wykorzystać. Nie jest prosto wziąć odpowiedzialność za swoje życie i zamienić narzekanie na działanie. Tylko wtedy możemy napisać ten najlepszy scenariusz, kiedy podejmiemy decyzje i zaczniemy działać 🙂

 2. Maciek says:

  Kawał dobrej roboty. Wspaniale, że jeszcze istnieją takie
  ludzie jak ty! Nie dość, że piszą konkretnie i rzeczowo, to
  jeszcze nie można zapomnieć o tym, że Twój blog jest inspirujący. Z przyjemnością czekam na kolejne posty 🙂

  • Ela Obara says:

   Bardzo dziękuję za komentarz i miłe słowa. Ten blog jest moim “życiem” i wkładam w niego całe serce, właśnie z myślą, aby inspirował wszystkich, którzy na nim się znajdą 😉 Pozdrawiam ciepło i zapraszam ponownie po kolejną dawkę inspiracji i wiedzy 🙂

 3. Ula Bogdał says:

  Samoświadomość to jest to nad czym ja obecnie się skupiam i co mi leży najbardziej na sercu. Super artykuł. Grażynka na pewno szczęśliwa że ma takich uzdolnionych autorów. 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *