9 kroków jak być bardziej cierpliwym

cierpliwosc

Jak być bardziej cierpliwym?

Bycie cierpliwym to pojęcie obce dla wielu osób w szybkich czasach i w dobie szybkiego postępu technicznego. Chcemy wszystko od razu, już, teraz. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, aby nasze potrzeby były spełnione natychmiast.

Chcemy osiągnąć nasze cele dzisiaj, a nie w przyszłym roku, czy za 2 lata. Chcemy osiągnąć sukces w tym tygodniu, najdalej w przyszłym miesiącu. Nie myślimy o tym, jak będziemy się czuć w przyszłości. Zależy nam na tym, jak czujemy się teraz.

Prawda jest taka, że wszystko wymaga czasu i cierpliwości.

Cierpliwość to umiejętność czekania. Umiejętność ta pozwala docenić czas jaki mamy. Uczy skutecznej organizacji i sprawia, że nasza praca staje się bardziej efektywna. A cierpliwość może być owocem wielkiego sukcesu w przyszłości.

Czy można nauczyć się być bardziej cierpliwym?

 

Oczywiście, że można, tylko trzeba tego naprawdę chcieć. Osoby bardziej cierpliwe nie spieszą się. Realizują swoje cele według planu. Ich życie jest spokojniejsze, a droga do celu ciekawa. W nauce cierpliwości niezbędne jest konsekwentne działanie i wytrwałość.

Cier­pli­wość jest gorzka, ale jej owo­ce są słodkie /Jean-Jacques Rousseau/ 

W biznesie jak i w życiu, cierpliwość to połowa sukcesu. Jeśli będziemy wytrwali i cierpliwi to osiągniemy sukces. Ludzie często zaczynają i jak im coś nie wychodzi, to zbyt szybko tracą cierpliwość i poddają się.

Nigdy nie trać cierpliwości: to jest ostatni klucz, który otwiera drzwi. /Antoine de Saint-Exupéry/

9 kroków jak być bardziej cierpliwym:

  cierpliwosc

1. Zmień nastawienie

 

Naukę cierpliwości należy zacząć od … zmiany nastawienia. Zawsze ucząc się nowej rzeczy – powinniśmy zmienić nastawienie.

Pozytywne nastawienie do nauki nowej rzeczy, pomaga szybciej przyswoić wiedzę i taka nauka staje się o wiele bardziej przyjemniejsza.

Z odpowiednim nastawieniem i zrozumieniem korzyści płynących z cierpliwości, wszystko jest możliwe.

2. Złagodź stres

 

Codzienne problemy mogą powodować stres i wpływać na nasze postępy w drodze do celu. Stres to inaczej strach. Zadawaj sobie często pytania “Co mnie tak przeraża?”, “Co się dzieje, że strach bierze nade mną górę?”

Gdy czuję zniecierpliwienie i stres, zamykam oczy i biorę kilka głębokich oddechów lub liczę do dziesięciu. Jeśli moja cierpliwość jest na granicy wytrzymałości, to wychodzę do drugiego pokoju lub innego pomieszczenia na kilka minut, aby ochłonąć.

To pozwala mi się szybko uspokoić i podejść do zaistniałej sytuacji dużo spokojniej. Nie podejmuję wtedy działań impulsywnie. Koniecznie wypróbuj!

3. Ustal realne oczekiwania

 

Twoje oczekiwania odnośnie celów mogą Cię rozczarować, jeśli są zbyt wygórowane i nierealne.

Nawet jeśli wiesz, że osiągnięcie swoich celów bez inwestowania trochę czasu i wysiłku jest mało prawdopodobne. Nadal oczekujesz, że będziesz mieć rezultaty bardzo szybko i wtedy gdy to się nie zdarza, czujesz się rozczarowany i zły.

Jeśli Twoje oczekiwania będą realne i zwrócisz większą uwagę na swoje postępy, poczujesz się o wiele bardziej pewny siebie.

4. Podziel duży cel na mniejsze cele

 

Jeśli skupisz się na małych celach, będziesz mógł porównać swoje dotychczasowe postępy do tego, co było wcześniej.

W swoich planach, możesz dodać punkt, w którym będą zawarte analizy Twoich działań. Każdy nawet najmniejszy postęp przyniesie Ci dużo radości i satysfakcji.

5. Świętuj małe zwycięstwa

 

Jeśli będziesz świętować i nagradzać się za każde małe zwycięstwo – nie zniechęcisz się nawet w obliczu chwilowych trudności, czy strachu. Nagrodą może być coś słodkiego (nie za dużo ;)), wyjście gdzieś z przyjaciółmi, czy do kina, a może małe zakupy. Coś co sprawi ci przyjemność 🙂

6. Dziękuj za wszystko

 

Dziękuj za wszystko i za każdą możliwość nauczenia się czegoś nowego. Znajdź coś, za co jesteś wdzięczny i skup się na tym, a nie na chwilowych problemach. Złagodzi to również stres, który często jest powodem braku cierpliwości.

7. Żartuj i uśmiechaj się często

 

Humor rozjaśnia serce i napełnia naszą duszę radością. Śmiech jest dobrym i przyjemnym sposobem rozładowania napięcia w ciągu dnia.

Osoby z poczuciem humoru, są bardziej lubiane i potrafią umiejętnie obrócić w żart i wyjść „z twarzą” w napiętych sytuacjach.

8. Tylko dziś bądź miły 🙂

 

Bądź miły dla wszystkich, który spotkasz dzisiejszego dnia z uśmiechem na twarzy. Zobaczysz jak miły i spokojny będzie Twój dzień. A jak Ci się spodoba, bądź miły również jutro, a później wpadnie Ci to w nawyk 🙂

9. Ciesz się czasem

 

Oczekiwanie jest drogą do celu. Ciesz się tym czasem.

Sukces możemy porównać do podróży.

Wyobraź sobie podróż dookoła świata. Podziwiasz krajobrazy, budynki i inne ciekawe miejsca i niczego po drodze nie chcesz przegapić. Taka podróż nie miałaby sensu, jeśli nie dostrzegalibyśmy piękna wokół siebie. Prawda?

Tak dokładnie powinno być w życiu. Skupiamy się wyłącznie na końcowym celu, a nie na samej podróży. Prawdą jest, że droga do sukcesu nie zawsze jest łatwa i może znaleźć się na niej wiele przeszkód. Dlatego jak już wspomniałam wcześniej łatwiej jest cieszyć się z takiej podróży do celu, nagradzając się za małe sukcesy.

Dzięki cierpliwości nauczysz się cieszyć z podróży, a nie tylko skupiać się na wynikach końcowych. Taka podróż do wyznaczonego celu może stać się ciekawa i może podwoić radość z niejednego odniesionego sukcesu.

Jak mawiają ludzie sukcesu, nauka cierpliwości jest kluczową umiejętnością w osiągnięciu sukcesu w życiu jaki by on nie był. 

Ge­niusz to wie­czna cierpliwość. /Michał Anioł/

Musimy się nauczyć, że na efekty trzeba poczekać. Dobre rzeczy nie są dla ludzi, którzy po prostu nie potrafią czekać. Jeśli będziemy pracować nad cierpliwością w osiąganiu swoich celów, w naturalny sposób przeniesie się ona w nasze codzienne życie.

Osoba bardziej cierpliwa = osoba szczęśliwsza. Wiem to po sobie 😉

Czy warto nauczyć się być bardziej cierpliwym? Na to pytanie sam lub sama musisz sobie odpowiedzieć. Zapraszam do komentowania.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *