Cechy człowieka sukcesu. Wytrwałość.

Wytrwałość

Cechy człowieka sukcesu. Wytrwałość.

 

WytrwałośćWytrwałość to jedna z kluczowych cech człowieka sukcesu. Wytrwałość to konsekwentne dążenie do celu.

Jest to cecha, która sprawia, że podejmujemy działanie. To postawa “dam radę”, “nie poddam się”, nawet pomimo przeciwności, jakie napotkają mnie na drodze do osiągnięcia wyznaczonego celu.

Obserwując ludzi sukcesu zauważyłam, że nie wystarczy mieć dobry pomysł na biznes. Nie wystarczy również samo “chcenie”, czy “spróbowanie”. Powodzenie większości przedsięwzięć w dużej mierze zależy od wytrwałości i cierpliwości. A tak wiele ludzi uważa, że powodzenie w życiu zależy bardziej od przypadku. Nie ma co się dziwić.

Reklamy wmawiają nam, każdego dnia, że wszystko, czego pragniemy, można osiągnąć minimalnym wysiłkiem. Z takim nastawieniem nie zajdziemy daleko.

Nie ma rzeczy, której nie można by zdobyć wytrwałą pracą i pilnym staraniem.
/Seneka Młodszy/

Za przykład człowieka wytrwałego mogę podać Thomasa Edisona. Jest to postać, która mi imponuję swoją wytrwałością. Za nim udało mu się wynaleźć żarówkę, próbował tysiące razy. Nie zniechęcił się pomimo wielu prób i porażek. Wytrwałość doprowadziła go do sukcesu.

WYTRWAŁOŚĆ pokazuje siłę charakteru, wiele mówi o człowieku.

Naturalne jest to, że czasem napotykamy trudności, które wydają się nam nie do pokonania. Nie zawsze jest nam łatwo odzyskać równowagę po jakimś niepowodzeniu. Wyznaczone cele, zamiast się przybliżać oddalają się. Możemy się czuć bezradni, zniechęceni, a nawet przygnębieni. Mnie również to spotyka. Na szczęście jest na to rozwiązanie ;)

Oto kilka wskazówek:

 

Uwierz w siebie!

 

Musisz najpierw uwierzyć w siebie i w to, co robisz. Bez tego nie da się odnieść sukcesu.

Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę.
/Maria Skłodowska-Curie/

 Wyznacz sobie cele

 

Drugim pomocnym krokiem do wytrwałości jest wyznaczanie sobie wartościowych i osiągalnych celów. O wyznaczaniu celów wspomniałam tutaj. Dobrze jest co jakiś czas przeanalizować swoje życie. Zastanowić się, w jakim kierunku zmierzamy i jakich zmian musimy dokonać.

Ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, co chcemy w życiu osiągnąć i dlaczego. Jeśli naprawdę wiemy czego chcemy, będziemy mniej skłonni poddać się.

Zrób plan działania

 

Następnym krokiem jest zastanowienie się nad tym, jak osiągnąć wyznaczone cele. Jeżeli wiesz czego chcesz, to musisz podjąć niezbędne kroki w realizację celu. Jeśli mamy jasny plan działania to łatwiej nam będzie odzyskać równowagę w razie niepowodzenia.

Jeśli Ci się coś nie uda, spróbuj spojrzeć na to pozytywnie i potraktować niepowodzenie jako pouczające doświadczenie. Przeanalizuj sytuację, sprawdź gdzie popełniłeś błąd i postaraj się go naprawić. Możesz porozmawiać z kimś, kto osiągnął ten etap, co ty chcesz osiągnąć. Nie bój się prosić o pomoc!

Zacznij działać!

 

Kolejnym ważnym krokiem jest konsekwentne działanie. Musisz zacząć DZIAŁAĆ! Wytrwałość sprawia, że nie boimy się działać, nawet pomimo porażek.  Przecież porażka nie trwa wiecznie. Tak jak powiedział Henry Ford:

“PORAŻKA TO JEDYNIE SZANSA NA LEPSZE ZACZĘCIE OD NOWA”.

Każde niepowodzenie to krok do osiągnięcia sukcesu. Kiedy czegoś pragniesz dąż do tego konsekwentnie, nie zważając na trudności, bo tylko wtedy do czegoś dojdziesz. Człowiek wytrwały w przypadku trudności, nawet jeśli upadnie, zamiast zrezygnować – podnosi się i próbuje jeszcze raz, drugi i trzeci… Robi ciągłe postępy, ma silną motywację.

Dlatego istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że nie zrezygnuje i odniesie sukces. Dzięki wytrwałości szukamy nowych rozwiązań, nowych możliwości, nowych prób i sposobów poradzenia sobie z wyzwaniem – jeśli wcześniejsze nie sprawdzają się.

         Nie siła, leczy wytrwałość tworzy wielkie dzieła.
/Samuel Johnson/

To głównie dzięki nieustannym wysiłkom zdobędziesz umiejętności, które w końcu zaowocują. A warto się wspinać wysoko – owoce rosnące na wierzchołku drzewa są najsłodsze 😉

Mam nadzieję, że wskazówki będą pomocne. Życzę wytrwałości na drodze do SUKCESU. Stań się człowiekiem sukcesu! Będę wdzięczna za komentarze.

Źródło zdjęcia: freedigitalphotos.net


Zamiast cieszyć się życiem, ciągle narzekasz?

Dużo skutecznych wskazówek co zrobić, aby odnaleźć sens i naprawdę cieszyć się życiem znajdziesz w ebooku: „Przestań Narzekać i Zacznij Cieszyć Się Życiem”, którego udostępniam całkowicie bezpłatnie.

Aby pobrać ebooka kliknij tutaj

 

10 thoughts on “Cechy człowieka sukcesu. Wytrwałość.

 1. Patryk Cużytek says:

  Hej Ela:)
  Super wpis! Wytrwałość do domena ludzi sukcesu, to prawda. Mieć zamysł, wykonać plan to połowa z tego, co musimy zrobić. Ale konsekwentna praca to właśnie jest to, co wielu ludziom przeszkadza w osiągnięciu celów. I tak jak zauważasz, kluczem jest podejście do problemów oraz do porażek. Bo nie myli się ten, kto nic nie robi. Zawsze mam to w głowie i to pomaga 🙂
  Pozdrawiam serdecznie 😉

  • Ela Obara says:

   Dzięki Patryk za komentarz. Cieszę się, że Ci się podobał wpis 🙂 Sama miałam kiedyś trudności z wytrwałością. Dlatego poruszyłam ten temat. Uważam, że jest bardzo ważny. Ludzie tak bardzo boją się ponieść porażki, że nawet nie chcą cokolwiek zaczynać. Działać warto, a jak zdarzy się przeszkoda, to traktować ją jako doświadczenie na przyszłość. Teraz myślę w inaczej – jeśli nie podejmę jakiegoś działania, to moje życie będzie takie samo i nie zmieni się na lepsze. A przecież do tego dążę, aby było lepsze 😉 Pozdrawiam

 2. Pingback: Cechy człowieka sukcesu – samodyscyplina | Ela Obara

 3. Ula Bogdał says:

  Wytrwałość jest nawet ważniejsza od “słynnej” i szeroko opisywanej motywacji. Jest wiele książek motywacyjnych, książek, które mówią o tym jak zmotywować się do działania. Ale nawet jak już się zmotywujemy to wtedy musimy w tej motywacji wytrwać. I to już nie wychodzi wszystkim 😉 Dlatego też musimy ćwiczyć w sobie wytrwałość i kształtować nowe nawyki to będzie naszą drogą do sukcesu 😀

 4. Pingback: Jak być bardziej cierpliwym | Ela Obara

 5. Pingback: Cechy człowieka sukcesu – wytrwałość « Kulisy eBiznesu

 6. Pingback: 9 kroków jak być bardziej cierpliwym » Odważną Być!

 7. Mateusz Rusek says:

  Te wskazówki są bardzo pomocne, wytrwałość jest bardzo ważna, nawet jeśli się upadnie to trzeba wyciągnąć wnioski i iść dalej. Może nie jest to łatwe ale tak odnoszą sukcesy najlepsi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *