Cechy człowieka sukcesu. Chęć do nauki.

nauka

Cechy człowieka sukcesu. Chęć do nauki.

 

naukaUczymy się przez całe życie. Człowiek, który się nie uczy – stoi w miejscu, a nawet się cofa.  Dzięki nauce kształtujemy i doskonalimy swój mózg. Jest to kolejna cecha człowieka sukcesu.

Chociaż wielu osobom nauka kojarzy się z nudnymi godzinami spędzanymi w bibliotekach.

Przerzucaniem ciężkich zakurzonych tomów w poszukiwaniu informacji oraz bezmyślnym zakuwaniem niezrozumiałych i nie interesujących treści. Ja ze studiów pamiętam regułę 3 x Z, czyli Zakuć- Zdać- Zapomnieć. A wcale tak nie musi być 😉

Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek.
/Albert Einstein/

Osoby, które chcą się rozwijać – wciąż uczą się czegoś nowego. Chcą coraz bardziej pogłębiać swoją wiedzę. Są głodni wiedzy. Nauka może być przyjemnością, jeśli odnajdziemy sens, w tym czego będziemy się uczyć. Może również wytwarzać hormony szczęścia tzw. endorfiny. Osiągnięcie poczucia satysfakcji z procesu uczenia się, dokonuje się u każdego indywidualnie.

Ważnym argumentem może być to, że przez naukę możemy poznać i rozwinąć naszą pasję. A jak mamy pasję, to nauka stanie się prawdziwą przyjemnością i będzie  nas satysfakcjonować.

Wiedza jest nam niezbędna w realizacji swoich zamierzeń i celów. Jeśli chcesz osiągnąć sukces – musisz się uczyć. Musisz korzystać z wiedzy na dany temat i wykorzystywać ją najlepiej od razu w praktyce. Taka taktyka pomoże Ci szybko zdobyć zamierzone efekty. A jak będą efekty, to tak łatwo się nie poddasz.

Jak możesz działać jeśli nie wiesz jak? Najpierw musisz się tego dowiedzieć. Musisz sobie uświadomić, że bez pogłębiania wiedzy daleko nie zajdziesz. 

Jak wzbudzić w sobie chęć do nauki?

 

1. Zmiana nastawienia

Zmiana nastawienia to pierwszy krok w wzbudzeniu w sobie chęci do nauki. Efektywna nauka głównie zależy od sposobu myślenia, w jaki do niej podchodzimy. Uśmiechnij się! Hormony szczęścia zdziałają cuda 😉 Uśmiech poprawi samopoczucie i lepiej zapamiętasz przyswajaną wiedzę.

2. Zadbaj o porządek

Zadbaj o porządek w miejscu, w którym się uczysz. Rób częste przerwy to również wpływa na efektywność i chęć uczenia się.

nauka

3. Dziel zadania

Z pewnością pomoże Ci dzielenie wszystkich zadań od najtrudniejszego i mniej lubianego, do tego co daje najwięcej przyjemności.

4. Rozmowa z oczytaną osobą

Kolejnymi sposobami mogą być dobry film lub rozmowa z mądrym, oczytanym człowiekiem – mogą całkiem zmienić sposób postrzegania nudnego dotychczas zagadnienia i rozpalić chęć jego zgłębienia.

5. Alternatywa dla tradycyjnych książek

Nauka może być dobrym sposobem spędzania wolnego czasu. Taką formą nauki są audiobooki – jeśli nie lubisz czytać książek. Ja najczęściej słucham je podczas podróży oraz podczas wykonywania prac domowych 🙂 Korzystaj również ze szkoleń stacjonarnych i on-line. Jest to “kopalnia” wiedzy, a przy tym można poznać nowe osoby, często podobnie myślące do nas 😉

Jak widzisz jest kilka sposobów na przyjemną naukę. Każdy może wybrać sposób, który mu najbardziej odpowiada 🙂

A jakie Ty masz doświadczenia związane z nauką? Czy chętnie się uczysz? Może masz własne sposoby na efektywną naukę? Podziel się w komentarzu.

Źródło zdjęć: freedigitalphotos.net


Zamiast cieszyć się życiem, ciągle narzekasz?

Dużo skutecznych wskazówek co zrobić, aby odnaleźć sens i naprawdę cieszyć się życiem znajdziesz w ebooku: „Przestań Narzekać i Zacznij Cieszyć Się Życiem”, którego udostępniam całkowicie bezpłatnie.

Aby pobrać ebooka kliknij tutaj

 

11 thoughts on “Cechy człowieka sukcesu. Chęć do nauki.

  1. Karol says:

    Problemem, że ludzie nie chcą się uczyć jest to, że polski system edukacji jest do bani. Uczymy się takich pierdół jak odżywianie pantofelków czy całki, geometria przestrzenna a w prawdziwym życiu większość osób ma problemy z wypełnieniem PITa. Ja np. lubię historię, ale w szkole jedynie czego można się o historii nauczyć to dat. Nauka byłaby o wiele przyjemniejsza, gdyby można było sobie wybierać jakich rzeczy chcemy się uczyć.

    • Ela Obara says:

      To prawda, że system był i jest do bani. Dlatego jak chcemy w życiu coś osiągnąć, to musimy się niestety sami uczyć. Jeśli będziemy uczyć się tego co lubimy, co jest naszą pasją – to nauka będzie przyjemnością 🙂

  2. Jacek Pastuszko says:

    Ja lubię się uczyć. Może wynika to z faktu, że od wielu lat pracuję w branżach wymagających stałego rozwoju i pogłębiania wiedzy. Bez nauki trudno osiągnąć w życiu ambitne cele.
    Wyznaję zasadę “pracuj mądrze i stale powiększaj zasób swojej wiedzy a efekty pozytywnie Cię zaskoczą”.
    Polecam wszystkim takie podejście nie tylko do nauki.
    Wydaje mi się, że ktoś kto od najmłodszych lat dużo czytał, chętniej będzie się uczył i łatwiej przyswajał wiedzę.

    Pozdrawiam,
    Jacek Pastuszko

    • Ela Obara says:

      Dzięki Jacku za komentarz. Fajnie by było, żeby więcej osób zadeklarowało, że lubi się uczyć 😉 Twoja zasada brzmi ciekawie, bardzo mi się podoba i jest podobna do mojej: pracuj mądrze, a nie ciężko. Tylko, żeby pracować mądrze – trzeba poszerzać swoją wiedzę. Pozdrawiam

  3. Piotr - piszący o tabletach says:

    Ja również lubię się uczyć, i szczerze mówiąc naukę w życiu raczej traktowałem jako przyjemność, no może poza jakimiś dziwnymi dla siebie przedmiotami.
    Natomiast w życiu dorosłym cały czas się czegoś uczę, i bez tej nauki nie wyobrażam sobie rozwoju zawodowego, a także osobistego.
    Jest chyba taka bariera psychologiczna w człowieku, po przełamaniu której nauka nie sprawia już bólu egzystencjalnego, a zaczyna sprawiać frajdę. Szczególnie, gdy wiedza, którą zdobywamy do czegoś nam się w życiu przydaje.

    • Ela Obara says:

      Dzięki Piotrze za komentarz 😉 Ja muszę się przyznać, że nauka kojarzyła mi się z nudnym wkuwaniem i tak było do czasu, kiedy nie zrozumiałam, że mylę pojęcia. Mylę naukę z edukacją. Nauka i edukacja to dwie różne rzeczy. Edukacja to przyswajanie wiedzy tylko w miejscu edukacji. I nie dziwne, że może kojarzyć się tak jak mi 🙂 Natomiast każda nowa sytuacja, całe nasze życie – jest nauką. Tak, jak zauważasz nie jest możliwe rozwijanie się, czy to osobiste czy zawodowe, bez zdobywania potrzebnej wiedzy. Nauka może być przyjemna jeśli pozytywnie do niej podejdziemy, a jeszcze bardziej wtedy, jeśli będziemy się uczyć tego co nas interesuje. Pozdrawiam

  4. aga says:

    Umiejetnosc uczenia sie jest bardzo wazna.Odkad pamietam nauka przychodzila mi trudno.Jednak jakos sobie radzilam w szkole.Niewiele z tego co sie uczylam pozostalo w glowie.Dzisiaj odczuwam skutki ze nie przykladalam sie,myslalam ze jakos to bedzie,aby tylko zdac skonczyc szkole i pojsc do pracy.Od dwuch lat jestem za granica i bez jezyka angielskiego ani rusz.Zeby dostac dobra prace musze komunikowac sie w tym jezyku.Do nauki podchodze w sposob “bo musze” a nie “bo lubie”.Zapisalam sie do szkoly jednak to za malo.Ciagle szukam sposobu zeby polubic uczenie sie i zeby zapamietac jak najwiecej i nie bac sie rozmawiac.Bardzo chetnie zkozystam z propozycji efektywnej nauki w moim przypadku jezyka angielskiego.Musze go znac na wczoraj.Pozdrawiam

    • Ela Obara says:

      Dziękuję za komentarz 🙂 Z nauką jest różnie. Niestety szkoła nie zachęca do nauki. Z biegiem czasu rozumiemy, że brakuje nam pewnych umiejętności i trzeba je nadrobić. Najważniejsze jest to, aby nie rezygnować z nauki i wybrać sposób, który nam najbardziej odpowiada. Pozdrawiam

  5. Waldek says:

    Uczysz się i…. to powiedzenie dopiero teraz zyskuje na wartości. Bowiem o ile nauka sama w sobie może być przyjemnością o tyle umiejętność wykorzystania wiedzy teoretycznej w realnym świecie – jest prawdziwą sztuką. Oprócz nauki (chęci czy niechęci do nauki) liczy się nastawienia. Jeżeli komuś jest dobrze – nie widzi potrzeby zmian – nic go nie motywuje do pogłębiania wiedzy – natomiast chęć odniesienia sukcesu (życiowego, naukowego, zawodowego) powoduje prawdziwą chęć do zdobywania wiedzy. A na koniec przytoczę powiedzenie które przyświeca mi cały czas “ucz się, znajdź pracę na etacie, weź kredyt i płać podatki…..” Stąd też najważniejsza jest motywacja do “wyjścia z zaklętego kręgu poprawności”. To jest najlepsza motywacja nie do nauki ale do zdobywania wiedzy – brzmi podobnie a jednak zupełnie inaczej.

    • Ela Obara says:

      Dokładnie, wykorzystanie wiedzy w praktyce jest wielką sztuką. Jeśli chcemy coś osiągnąć, zdobywajmy wiedzę i umiejętności. W książkach jest morze wartościowej wiedzy 🙂 Pozdrawiam

  6. Pingback: Co dają szkolenia stacjonarne? | Wszystko zaczyna się od myśli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *