3 Skuteczne sposoby jak wzbudzić w sobie chęć do działania

Nagroda i odpoczynek

3 Skuteczne sposoby jak wzbudzić w sobie chęć do działania

 

Często jest tak, że mamy w głowie mnóstwo marzeń i planów, a jak przychodzi coś do czego, to brakuje nam chęci do działania i nie możemy się zmobilizować. Rozpoczynamy projekt i go nie kończy, albo nawet go nie zaczynamy.

Nasze plany legną w gruzach, a my czujemy się do dupy i zwalamy całą winę na brak motywacji.

Bardzo często, gdy myślimy jestem np. jestem do niczego, to wydaje nam się, że najlepszym rozwiązaniem, będzie przypływ motywacji. Jak mówimy, jestem niezorganizowana, chaotyczna, nic nie potrafię dokończyć, itd., ale jakbym się tak zmotywowała, to bym potrafiła. I tak czekamy na motywację, a czasem jej nawet poszukujemy.

Nie zawsze tak jest, że wszystko w naszej pracy będzie nam się podobało i często do niektórych zadań musimy się zmuszać, ale w tych zadaniach, nigdy nie działa motywacja. Tych zadań po prostu nie chce na się robić. Takie zadania trzeba ogarnąć samodyscypliną.

Różnica między motywacją, a samodyscypliną jest taka: motywacja jest emocją i jest zmienna, a samodyscyplina jest umiejętnością, którą warto w sobie wypracować, aby sięgać do niej w każdej chwili, nawet wtedy, kiedy nie będziemy mieli motywacji. 

Jak wzbudzić w sobie chęć do działania? Pokażę Ci 3 skuteczne sposoby:

1 sposób  – Zrób plan

 

Pewnie pomyślisz sobie, co za odkrycie. Wszyscy o tym mówią, że plan to podstawa.

Tylko nasuwa się pytanie: Czy planujesz swój dzień? Czy tylko wiesz, że plan to podstawa i nic z tym nie robisz?

Uważam, że nie ma co odkrywać koła na nowo. Plan działania jest tym kołem, dzięki któremu łatwiej i szybciej jest nam się poruszać.

Nie mamy motywacji i chęci do działania, bo nie mamy planu i tak do końca nie wiemy, co mamy robić.

Zamiast zabrać się do działania, zastanawiamy się od czego zacząć. A może zrobię to, a może tamto i tak czas leci. A później mówimy, no przecież nie miałam motywacji.

W takim planie pomocne będą pytania:

  1. Co trzeba zrobić?
  2. Kto może mi pomóc?
  3. Co będzie mi potrzebne?
  4. Jak to zdobędę?
  5. Od czego zacznę?
 Jakie potrzebne mi są kompetencje/zasoby? W jakim stopniu jest mi to potrzebne? (1-5) W jakim stopniu to mam? (1-5) Jakie podejmę działanie?

 

2 Sposób  – Stwórz odpowiednie warunki do działania, abyś nie miała możliwości wycofania się.

 

W swojej pracy blogowej stwarzam sobie odpowiednie warunki do pracy. Jeśli mam działania połączone z innymi ludźmi, to mega mnie to inspiruje do działania. Jeśli już coś jest wcześniej zaplanowane z innymi osobami, to nie ma wyjścia. Pracuję nad projektem i chęć do działania przychodzi sama.

Jeśli chodzi o blogowanie pracuję w wolnych chwilach, w krótkich blokach czasowych (ok. 25 minut) i stawiam sobie wyzwania i nagrody np. piję kawę dopiero po pierwszym bloku czasowym, jeśli pracuję rano. Dzięki temu najważniejsza praca jest zrobiona, a ja delektuję się kawą, bo uwielbiam jej smak – z czystym sumieniem 😉 Takie podejście również niezwykle mnie mobilizuje do pracy.

Nagrody mogą być różne. Najważniejsze, aby Ciebie motywowały, bo nie zawsze to, co mnie motywuje, będzie również Ciebie motywowało.

A może chcesz zacząć ćwiczyć?

To umów się z kimś, kto też chce ćwiczyć. To jest taka wzajemna mobilizacja.

Najefektywniej pracujemy wtedy, kiedy jesteśmy skoncentrowani na jednym zadaniu i nikt nam nie przeszkadza. Dlatego tak bardzo ważne są warunki i czas pracy. Sami sobie często nieświadomie przeszkadzamy.

Jeśli coś Cię rozprasza, np. radio, telefon – wyłącz je. Jeśli przesiadujesz długo na facebooku lub innym portalu społecznościowym, to zmień hasło, wyloguj się i nie zapamiętuj hasła, abyś musiała się za każdym razem logować. Istnieje cała masa „rozpraszaczy” które mogą przeszkadzać Ci w pracy, a które sprawiają, że tracisz swój cenny czas. Skup się na jednej czynności w danym momencie i nie odrywaj się od niej. Twoja energia zostanie przeznaczona na wykonanie zadania, a dzięki temu wykonasz je szybciej.

Stwórz odpowiednie warunki, które nie pozwolą Ci zboczyć z drogi, abyś podążała w tym kierunku, w którym chcesz podążać.

3 Sposób – Znajdź swoje „Dlaczego”

 

Aby coś się zmieniło w Twoim życiu musisz znaleźć swoje „dlaczego”. Musisz wiedzieć dlaczego coś robisz.

Jeśli nie masz swojego dlaczego, to odpowiedz sobie na pytania.

  1. Dlaczego ja to robię? Dlaczego chcę realizować ten właśnie cel?
  2. Jak to wpłynie na inne osoby?
  3. Jak będę się z tym czuła?
  4. Na ile mi NAPRAWDĘ zależy na tym celu?

Jeśli szczerze odpowiesz sobie na te pytania, to poznasz swoje „dlaczego”. Poznając je, będziesz wytrwała na swojej drodze do wyznaczonego celu i tak szybko się nie poddasz.

Normalne jest, że jeśli chcesz cokolwiek zmienić w swoim życiu, to Twój umysł podpowiada Ci, że może lepiej się nie wychylać, a po co się wysilać, bo i tak mi się nie uda. Tak działa nasz mózg. Broni nas przed nowym i nieznanym.

Znając swoje dlaczego odświeżaj je często. Te powody budują w Tobie niesamowitą chęć do działania.

Moje dlaczego:

Jednym z powodów dlaczego to robię jest moja córeczka – moja rodzina. Chcę mieć możliwość, aby zagwarantować jej rozwój. Chcę i lubię pomagać innym. Chcę też mieć fajne życie i spełniać swoje marzenia. Dążę do tego, aby mieć w pełni pracę, która pozwoli mi być elastyczną. Pomagając innym rozsiewam dobro w świecie, a dzięki temu będę się czuła wspaniale, że dobrze przeżyłam swoje życie.

To tylko 3 sposoby na wzbudzenie w sobie chęci do działania, a jest ich znacznie więcej. Wystarczy, że tylko te trzy wdrożysz do swojego życia, a efekty Cię zaskoczą.

Dobry cel pozwala zacząć, zdobywanie sił rodzi zapał, determinacja – zaangażowanie, kreatywność – dyscyplinę. A to prowadzi do wielkiej satysfakcji i radości – do sukcesu jaki by on nie był.

Zapraszam do komentowania i dzielenia się swoim doświadczeniem i własnymi sposobami, aby działać chętnie i efektywnie.

 

2 thoughts on “3 Skuteczne sposoby jak wzbudzić w sobie chęć do działania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *