Jak NIE marnować czasu?

nie marnuj czasu

Jak NIE marnować czasu?

 

Często słyszymy zarzuty, że życie jest niesprawiedliwe, jakie to mamy złe czasy. Tylko z narzekania nie poprawi się nam sytuacja.

nie marnuj czasu
FreeDigitalPhotos.net

Każdy czy to bogaty czy biedny, mężczyzna, czy kobieta ma do dyspozycji – 24 godziny na dobę. Ani minuty więcej, ani minuty mniej. Czas jest nam dany w równych proporcjach. Ale to, co z nim zrobisz zależy tylko od Ciebie.

Presja społeczeństwa wywiera na nas wpływ, żyjemy za szybko. A przecież nie o to chodzi, aby ciągle się spieszyć, żeby zaoszczędzić czas. Ważne jest, aby odpowiednio zarządzać swoim czasem. Niektóre osoby nie myślą o tym, że mogą odpowiednio zarządzać czasem.

Życie nam ucieka i u wielu osób nic się nie zmienia. Nie ma żadnego postępu w ich życiu i nadal tkwią w tym miejscu, w którym zaczynali. Niektórzy ludzie się starzeją, a nigdy nie dorastają.

Łatwo jest tracić czas, a niemożliwe jest, by go odzyskać.

Jak nie zmarnować swojego cennego czasu?

 

Dobrze by było zastanowić się w jaki sposób marnujemy swój czas i co zrobić aby przestać go marnować.

1. Ogranicz telewizję i media społecznościowe

 

Tak wiele osób marnuje swój czas na oglądanie seriali, wiadomości po kilka razy dziennie i na sprawdzaniu e-maili i innych wiadomości na mediach społecznościowych.

Chodzi mi o te osoby, które ciągle narzekają na swoje życie i na brak czasu, a bezproduktywnie go wykorzystują (marnują). A wystarczy ograniczyć oglądanie telewizji i sprawdzanie wiadomości. Dzięki temu nie będziemy się odrywać od pracy i wykonamy ją o wiele szybciej i efektywniej. Internet to wspaniałe i bardzo przydatne narzędzie, tylko naprawdę spędzamy w nim za dużo czasu, o wiele za dużo czasu, który ucieka nam bezpowrotnie. Lepiej poświęcić go na swój rozwój, na realizację swoich marzeń, na pasję i dla swoich najbliższych.

2. Ogranicz rozmowy “o niczym”

 

Przesiadujemy na ławce, czy kawce, marnując swój czas na rozmowach o niczym. Nie mówię, że jest to złe. Tylko takie spotkania nie zawsze wnoszą coś dobrego do naszego życia i najlepiej jest je ograniczyć do minimum. Warto zastąpić je rozmową z wartościowym człowiekiem, który ma na swoim koncie sukcesy, bo od takiego człowieka wiele można się nauczyć.

3. Przestań być perfekcyjny!

 

Czasami ludzie nie mogą czegoś zmienić w swoim życiu, ponieważ cały czas analizują. Dążą do perfekcji, czekają na odpowiedni moment, aby rozpocząć. Muszą wszystko wiedzieć przed rozpoczęciem danego projektu.  Aby zacząć, nie trzeba być dobrym.  Aby być dobrym, trzeba zacząć.

4. Dbaj o jakość snu

 

Znam wiele osób, które kładą się bardzo późno spać. W ten sposób marnują swój czas na długie spanie do południa, a nawet dłużej. Inaczej jest wtedy, jak ktoś pracuje na nocne zmiany. Czym dłużej śpimy w dzień, tym bardziej jesteśmy niewyspani i zmęczeni. Pamiętaj, że nocny sen to zdrowie. Dbajmy o jakość naszego snu.

5. Reguła “60 sekund”

 

Dobrym sposobem, aby zaoszczędzić swój czas jest reguła “60 sekund”. Oznacza ona, że czas na podjęcie decyzji, nie powinien trwać dłużej niż 60 sekund. Lepiej jest podjąć działanie, niż się wahać. Czasem lepiej jest podjąć złą decyzję, niż ją w nieskończoność odkładać. Zawsze złą decyzję można poprawić. Nie myli się ten, kto nic nie robi. Niepowodzenia dają nam doświadczenia.

Jeżeli kochasz życie, to nie marnuj czasu, bo to jest to, z czego życie się składa.
/Benjamin Franklin/

Im lepsze nasze życie, tym lepsze nasze działania, rozwiązania i postępowanie z wszelkimi problemami. To początek myślenia idzie w parze z wyborem. Nie bój się zmiany na lepsze.

Jedno życie mamy, więc trzeba sięgać tam, gdzie wzrokiem nie sięgamy!

 

czas to pieniądz
FreeDigitalPhotos.net

Czas to pieniądz. A jeśli mamy czas i pieniądze to możemy spełniać swoje cele i marzenia. Nie marnuj czasu! Szanuj swój czas!

Zawsze znajdzie się coś, co jest za wcześnie lub już za późno… oby nie za późno… żeby nie obudzić się z poczuciem zmarnowania życia.

Bądź świadomy, że możesz wykorzystać swój czas inaczej. Czas ucieka cicho i zanim się zorientujesz, dzień się kończy. Dokonuj szybkich decyzji, nie marnuj czasu i wykorzystuj go sensownie.

Życie jest naprawdę krótkie, dlatego warto robić rzeczy, które naprawdę mają znaczenie.

 

Zapraszam do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.


Zamiast cieszyć się życiem, ciągle narzekasz?

Dużo skutecznych wskazówek co zrobić, aby odnaleźć sens i naprawdę cieszyć się życiem znajdziesz w ebooku: „Przestań Narzekać i Zacznij Cieszyć Się Życiem”, którego udostępniam całkowicie bezpłatnie.

Aby pobrać ebooka kliknij tutaj

 

11 thoughts on “Jak NIE marnować czasu?

 1. Ula says:

  Siedzenie do późna, skąd ja to znam. Ale czasem inaczej nie mogę, bo w dzień kiedy jest ze mną córka za wiele nie da się zrobić. Co prawda chodzi już do przedszkola, ale właśnie czasem przez to późne chodzenie spać z rana mimo, że nie śpię, jestem taka nieprzytomna. I tak w koło. Muszę koniecznie wymyślić coś co pozwoli mi to lepiej zorganizować.

  • Ela Obara says:

   No tak, ja też czasem idę później spać i rano jest nie ciekawie 🙂 Moja córcia nie chodzi jeszcze do przedszkola i powiem, że trudno jest z czasem wolnym. A do tego budowa i mąż długo pracuje. Dlatego dobra organizacja czasu to podstawa 😉 Pozdrawiam

 2. Jakub says:

  Od jakiegoś czasu mam wrażenie, że czas leci bardzo szybko. Dopiero co byłem na wakacjach, a tu już grudzień…

  Życie samo organizuje nam czas. Czasami grafik ten jest tak napięty, że nie ma w nim miejsca na własne plany. Wiem, że brzmi to trochę dziwnie, ale chyba coś w tym jest. Robimy to, co musimy. Taki tryb dnia, a nie inny definiuje to, kim jesteśmy.
  Pozdrawiam.

  • Ela Obara says:

   To tak jak u mnie – też czas leci szybko 😉
   Jeśli pozwolimy na to, aby w naszym dniu był chaos, to tak będzie. Czasem zdarza się coś niezależnie od nas i dzień nie jest taki jaki chcielibyśmy, żeby był. Jednak większość dni zależy od nas i od naszej organizacji. Pozdrawiam

 3. Magdalena says:

  Elu świetny artykuł. Zauważyłam, że gdy z czymś zwlekam i mówię sobie, że zrobię to JUTRO to najczęściej robię to jeszcze później.. Prawda jest taka, że samo się nic nie zdarzy, trzeba się w życiu trochę ruszyć i iść po swoje:) Gdzieś tam jest w końcu świat, który na nas czeka! Ludzie, których możemy poznać! Szansy, możliwości, okazje. Jeśli chodzi o podjęcie decyzji – to ja teraz słucham przede wszystkim swojego serca, swojej intuicji. Ona naprawdę wie najlepiej.. nie ludzie, którzy są gdzieś obok i dorzucają swoje trzy grosze ALE JA. Ja wiem, co dla mnie najlepsze:) Dziękuję Ci za ten wpis. Pozdrawiam 🙂

  • Ela Obara says:

   Dziękuję Madziu 😉 Mi też czasem zdarza się, że zwlekam z niektórymi czynnościami i nie za dobrze się to kończy. Szkoda czas marnować, bo już on nam się nie wróci. Jak słusznie zauważyłaś dobrze jest zaufać swojemu sercu i intuicji, bo sami wiemy co dla nas najlepsze. Pozdrawiam cieplutko 🙂

 4. Katarzyna Debska says:

  To prawda, że dany nam czas nigdy nie wróci. Jeżeli siedzimy na kanapie oglądając kolejny serial, a jednocześnie narzekamy, że życie jest takie ciężkie i nic nie osiągamy, to niestety zawsze już tak będzie.

  Jeżeli chcemy coś w życiu osiągnąć, jedyne co musimy zrobić, to działać. Wykorzystywać czas jaki mamy, aby realizować swoje marzenia i osiągać cele. Musimy pamiętać, że marzenia się nie spełniają, to my je spełniamy 🙂

  • Ela Obara says:

   Dokładnie marzenia się nie spełnią dopóki nie zaczniemy działać – zależy to tylko od nas samych. Pozdrawiam 🙂

 5. Pitaj says:

  Ja mam notoryczne tendencje do marnowania dużej ilości wolnego czasu;/ Zdarza mi się bardzo często że, zamiast pracować nad swoimi postanowieniami, czy też zająć się obowiązkami, odkładam to na później i idę np. pooglądać telewizor. A to jest straszne marnowanie czasu na głupoty 🙁

 6. Pingback: Jak być produktywnym? |

 7. Pingback: 12 rzeczy na które nie warto tracić czasu | Rozwój Motywacja Sukces w życiu osobistym i biznesie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *