Przyjmowanie i radzenie sobie z krytyką
Przyjmowanie i radzenie sobie z krytyką nie jest proste.
Dlaczego? Ponieważ nie zawsze pozwala nam na to, nasza duma. Nikt nie jest doskonały, ale nasza duma nie chce nikomu powiedzieć, że tak nie jest.
Jak przyjmować i radzić sobie z krytyką innych? Walczyć z nią, czy może nie zwracać uwagi?
Mądra krytyka oświeca, głupia gasi.
/Aleksander Fredro/
Konstruktywna krytyka wynika z miłości i troski. Jest to krytyka, którą jest trudno dawać jak i otrzymywać. Jednak może dać wiele korzyści, jeśli potrafimy opanować swoje emocje.
Zazwyczaj osoba wyrażająca konstruktywną krytykę, wyraża ją w sposób delikatny i z szacunkiem, aby nikogo nie urazić. Kiedy jesteśmy krytykowani wiemy, czy jest to krytyka konstruktywna, czy nie. Ważną rzeczą jest to, aby schować swoją dumę do kieszeni i słuchać konstruktywnej krytyki. W tego rodzaju krytyce, zawsze znajdzie się coś, co możemy poprawić w swoich działaniach lub czegoś się nauczyć.
Negatywna krytyka jest bardzo niebezpieczna. Może ona zniszczyć poczucie własnej wartości osoby krytykowanej i trudno ją później odbudować.
Osoba, która pokazuje negatywny krytycyzm wobec innych, na ogół jest osobą z niską samooceną. Wskazuje błędy w negatywny sposób, aby ukryć własne.
Negatywna krytyka oczywiście jest odwrotnością konstruktywnej. Nie powinniśmy przyjmować, tego co mówi krytykujący, ani szukać odwetu. Dolejemy tylko oliwy do ognia.
A jednak często reagujemy agresją i obrażamy się. Zamiast tego, po prostu odejdź jeśli możesz. Jeśli wdamy się w dalszą rozmowę, może skończyć się to nie najlepiej. Agresja niszczy relacje z innymi i nie pozwala do konstruktywnego dialogu. Najlepiej oddają to słowa Richarda Carlsona:
Nerwowa reakcja na krytykę wcale nie kładzie jej kresu; przeciwnie, rodzi w oceniającym przekonanie, że ma rację w tym, co mówi.
Radzenie sobie z krytyką zależy od naszego podejścia. Jeśli będziemy reagować agresją i będziemy podchodzić zbyt emocjonalnie, to każda krytyka będzie ciągnęła nas w dół.
Często słowa krytyki przyjmujemy do siebie, myślimy że jesteśmy do niczego, jeśli potrafi nas ktoś krytykować – niszczymy w ten sposób poczucie własnej wartości. Jeśli zaś będziemy reagować uległością lub rezygnacją, pozwalamy się w ten sposób ranić.
Konsekwencją takiego podejścia jest powiększający się lęk przed krytyką i brakiem akceptacji. Podporządkowanie się sygnałom z zewnątrz, niskie poczucie własnej wartości oraz brak poczucia kontroli nad własnym życiem. Niekoniecznie tak musi być. Jak powiedział Les Brown:
Czyjaś opinia o Tobie nie musi stać się Twoją rzeczywistością.
Krytyka nie jest miła, ani przyjemna. Czujemy się nie najlepiej słysząc słowa krytyki. Dlatego, aby nasze życie było lepsze i spokojniejsze, powinniśmy nauczyć się przyjmować i radzić sobie z krytyką.
Co pomoże w przyjmowaniu i radzeniu sobie z krytyką?
1. Wysłuchaj do końca.
Jeśli jest to konstruktywna krytyka warto wysłuchać osoby, która do nas mówi do końca i przemyśleć wszystko to, co usłyszeliśmy. Krytyka stawia nas w niewygodnym położeniu, dlatego warto zachować spokój. Pamiętaj o swojej wartości.
Krytykuj przyjaciela w cztery oczy, a chwal przy świadkach.
/Leonardo da Vinci/
2. Nie roztrząsaj krytycznych słów.
Jeśli jest to konstruktywna krytyka, nie myśl o niewygodnej sytuacji w nieskończoność. Ponieważ może negatywnie wpłyną to na Twoją pewność siebie. Zrób, co w Twojej mocy, aby naprawić błąd i zapomnij o całej sprawie.
3. Nie wdawaj się w dalszą rozmowę.
Jeśli natomiast jest to negatywna krytyka najlepiej nie wdawaj się w dalszą rozmowę. Taka rozmowa prowadzi tylko do frustracji, stresu i innych negatywnych emocji obu stron. Pamiętaj również, że nikt nie jest doskonały i każdy może popełniać błędy. Życie jest pełne niedoskonałości.
Wyobraź sobie, jak nudne byłoby życie, gdyby każdy był doskonały i wszystko szło by zgodnie z planem. Życie ma być w miarę możliwości poukładane, ale również elastyczne. Dlatego jeśli mamy wyznaczone swoje życiowe cele, są one jedynie planem niedoskonałym, ciągle udoskonalane i poprawiane.
I oto w życiu chodzi. Takie podejścia pomogą lepiej przyjmować i radzić sobie z krytyką w przyszłości i pozytywnie wpłyną na Twoje życie.
Jak przyjmujesz i radzisz sobie z krytyką? Podziel się w komentarzu.
Tutaj możesz pobrać wersję PDF artykułu. Kliknij i pobierz na swój dysk
Źródło zdjęcia: FreeDigitalPhotos.net
Zamiast cieszyć się życiem, ciągle narzekasz?
Dużo skutecznych wskazówek co zrobić, aby odnaleźć sens i naprawdę cieszyć się życiem znajdziesz w ebooku: „Przestań Narzekać i Zacznij Cieszyć Się Życiem”, którego udostępniam całkowicie bezpłatnie.
Aby pobrać ebooka kliknij tutaj
http://inwestycjemalzenskie.pl/spotkania/zrealizowane tutaj jest o krytyce w malzenstwie. godne do posluchania:)
No tak krytyka to nie jest lekka sprawa 🙂
Nie lubimy krytyki, nie radzimy sobie z nią. Nie jestem oczywiście wyjątkiem od reguły… Kiepsko znoszę jakąkolwiek krytykę. Ciężki temat. Świetnie opracowany. Pozdrawiam serdecznie!
Dzięki Ula za komentarz 🙂
Jak Ty pisałaś komentarz na moim blogu, ja piszę na Twoim 😉 Siła przyciągania 😉
Zgadza się, że różnie reagujemy na krytykę. Nie powiem, że ja jestem idealna, bo tak nie jest. Zdarza mi się różnie zareagować, czasem nawet negatywnie, zwłaszcza w rozmowie z trudnymi osobami. Pozdrawiam
Hahaha rzeczywiście, wymiana myśli 🙂
Rozmowy z trudnymi osobami, to jest wyzwanie! 😉 dużo by można napisać na ten temat 🙂
Dokładnie Ula, jeśli chodzi o rozmowy z trudnymi osobami, to można byłoby napisać osobny wpis, a nawet kilka 🙂
Pingback: Czasami przepraszam to za mało