Jak radzić sobie z negatywnymi myślami?

Jak radzić sobie z negatywnymi myślami?

 

Negatywne myśli wynikają z negatywnego stanu emocjonalnego. O emocjach pisałam w kilku artykułach. Między innymi w artykule Jak uwolnić się od negatywnych emocji. Metoda SEDONA i Jak rozpoznawać swoje uczucia i emocje?

Negatywne emocje i negatywne myśli idą razem w parze. Jeśli karmimy się i pozwalamy negatywnym emocjom trwać długo, w naszej głowie pojawia się coraz więcej negatywnych myśli. Gromadzą się i kumulują. Ludzie, którzy ciągle skupiają się na tym, na co nie mają wpływu, czują się bezsilni.

A wystarczy, że …

Będziesz wdzięczny za to, co już masz
Będziesz cieszył się z małych rzeczy

Opowiem Ci pewną historię.

wilkiPewien stary Indianin Cherokee nauczał swoje wnuki. Powiedział im tak:

– Wewnątrz mnie odbywa się walka. To straszna walka.

Walczą dwa wilki:

Jeden reprezentuje strach, złość, zazdrość, smutek, żal, chciwość, arogancję, użalanie się nad sobą, poczucie winy, urazę, poczucie niższości, kłamstwa, fałszywą dumę i poczucie wyższości.

Drugi radość, zadowolenie, zgodę, pokój, miłość, nadzieję, akceptację, chęć zrozumienia, hojność, prawdę, życzliwość, współczucie i wiarę.

Taka sama walka odbywa się wewnątrz was i każdej innej osoby.

Dzieci myślały o tym przez chwilę, po czym jedno z nich zapytało:

– Dziadku, a który wilk wygra?

– Ten, którego nakarmisz – odpowiedział stary Indianin.

A Ty którego wilka dziś nakarmisz?

 

Co pomaga, aby myśleć pozytywnie?

Wdzięczność, działanie i radość powodują, że nie mamy czasu na zamartwianie się, a tym samym na gromadzenie w sobie negatywnych myśli. Każdy powód jest dobry, aby się z niego cieszyć. Wcześniej nie zwracałam na to uwagi, ale jest to bardzo ważne. Z pewnością w każdym dniu znajdzie się chociaż jedna mała rzecz, za którą powinieneś podziękować i się z niej cieszyć.

Jeśli jakaś sytuacja wyprowadziła Cię z równowagi i czujesz złość. Zadaj sobie pytania: Co w tej sytuacji widzę dobrego? Czego mogę się nauczyć? Znajdź pozytywy danej sytuacji. Spowoduje to, że zaczniesz działać i pomoże znaleźć odpowiednie rozwiązania.

Teraz jestem żywym przykładem na to, że można radzić sobie negatywnymi myślami. Już ich nie pielęgnuje w sobie, jak kiedyś. Cieszę się każdą chwilą i tym co mam. Za to, że mogę oddychać, że mam co jeść, że jestem zdrowa, za każdy uśmiech innych, za radość i za słowa „Kocham Cię nad życie” mojego dziecka. Mogłabym tak wymieniać bez końca 😉

Cieszę się z życia i z małych rzeczy, działam – robię to co lubię i dlatego nie mam czasu na pielęgnowanie negatywnych myśli. Oczywiście czasem się pojawiają, bo to normalne, ale nie daje im szansy trwać zbyt długo. Włączam ulubioną muzykę i przypominam sobie to, co mnie dobrego dziś spotkało. Wypróbuj działa 😉

Warto myśleć o rzeczach pozytywnych, dziękować za nie i czerpać radość z małych rzeczy, a pojawią się te WIELKIE. Wszystko to powoduje, że działamy i dzięki temu zmienia się życie. Czego z całego serca Ci życzę i zapraszam do komentowania.

 

5 thoughts on “Jak radzić sobie z negatywnymi myślami?

 1. Libetias says:

  Przede wszystkim gratuluję wygranych 😀
  A co do treści wpisu to negatywne emocje mogą być równie przydatne jak pozytywne. Pod jednym warunkiem – zamiast je „podlewać” skupimy się na znalezieniu ich przyczyn. W ten sposób można uniknąć tych emocji w przyszłości, bo znikną sytuację je wywołujące. A negatywne emocje (np. złość na siebie, czy też zdrowa zazdrość) mogą być źródłem rozwoju i zmiany życia na lepsze 😉
  A co uczucia wdzięczności – polecam je pielęgnować każdego dnia. Ja codziennie gdy kładę się spać zastanawiam się za jakie sytuacje z dnia, który minął jestem wdzięczny. Dzięki temu wiem jakich sytuacji chcę doświadczać więcej w swoim życiu 😀

  • Ela Obara says:

   Dziękuję bardzo 🙂
   Oczywiście, nie sposób się z Tobą nie zgodzić 🙂
   Prawdą jest, że negatywne emocje czasem się przydają. We wpisie skupiłam się na wpływie negatywnych emocji i myśli od tej gorszej strony. Masa ludzi je niestety pielęgnuje w sobie. Między innymi dlatego powstał ten artykuł i również na prośbę moich czytelników. Pozdrawiam

 2. Ula Bogdał says:

  Elcia normalnie weź i w totka zagraj 🙂 ale tak na serio to prawda, wilk którego nakarmisz wygra, a TY przegrasz! Ciekawe dlaczego ludzie pozwalają sobie ciągle i wciąż przegrywać… sami ze sobą?? Nie mogę tego zrozumieć, czemu nasza ludzka natura lubi tak siebie gnębić, zamiast działać wyłącznie na swoją korzyść?? Whyyy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *