Myśl i działaj radośnie

Myśl i działaj radośnie

 

Jak ważne jest to, o czym myślimy?

Nasze myśli sprawiają, że jesteśmy tym, kim jesteśmy. Nasze myśli są odbiciem naszego życia. Tak jak powiedział Emerson:

Człowiek jest tym, o czym myśli przez cały dzień.

pozytywne myslPrzez cały dzień przepływają przez nasz umysł miliony przeróżnych myśli. Wiadomo, że nie da się ich w pełni kontrolować.

Nie znaczy to, że nie możemy wpływać na jakość naszych myśli, a tym samym na jakość naszego życia.

Możemy się nauczyć właściwego myślenia. Wiem to z własnego doświadczenia. Na własnej skórze doświadczyłam tego, jak potężną władzę nade mną mają moje myśli.

Miałam trudne dzieciństwo i młodość. Często z tego powodu płakałam, złościłam i zamartwiałam się, zamiast cieszyć się z życia.

Moje negatywne myśli władały moim życiem. Grały w nim główną rolę. Cały czas skupiałam uwagę na tym co jest złe. Mój umysł był przepełniony negatywnymi myślami, które niszczyły moje życie.

Na szczęście zdałam sobie sprawę z tego i zaczęłam pracować nad jakością swoich myśli. Chcę, aby moje myśli cały czas służyły dla mnie, a nie przeciwko mnie. Warto podjąć trud i nauczyć się właściwego myślenia, ponieważ umiejętność ta pomoże pozbyć się większości zmartwień i pozwoli żyć pełnią życia. 

Twój wizerunek odbiega od twoich wyobrażeń o nim. Jest natomiast wiernym odbiciem wszystkich twoich myśli.

/Vincent Peale/

Dokładnie tak jest jak powiedział Vincent Peale. Myślisz, o tym kim chcesz być i wyobrażasz sobie swoje idealne życie, ale …

…jest jedno ALE, nie wierzysz w to, że tak właśnie będzie. Ja również nie wierzyłam. Chciałam to zmienić, a umysł podpowiadał mi coś innego – to, że nie dam rady tego zmienić.

Czym więcej myślałam, że czegoś nie chcę, tym więcej tego miałam. W gruncie rzeczy moje życie się nie zmieniało. Chociaż … zmieniało się, tylko na gorsze. Umysł nie słyszał słowa NIE i dawał mi to, czego nie chciałam więcej i więcej.

Nie chodzi o to, żeby zapomnieć o swoich problemach, bo tak się nawet nie da. Trzeba pamiętać o nich na tyle ile to konieczne, aby je rozwiązać. Trzeba je traktować poważnie i nie przejmować się nimi ponad wszystko.

Po moich doświadczeniach wierzę w ogromną siłę myśli. Bo to nastawienie psychologiczne ma wpływ na radość, na szczęście i na spokój umysłu. Zmieniając nastawienie, a później sposób myślenia, potrafię zmienić swoje życie. A co ciekawe, polepszyło się moje zdrowie.

Idąc tokiem myślenia Williama Jamesa, mogę powiedzieć, że nie możemy w jednej chwili zmienić swoich odczuć, ale możemy zmienić swoje postępowanie. Jeśli zmieniamy swoje postępowanie zmieniają się również nasze odczucia.

Jedyny sposób na odzyskanie radości – jeśli zdarzy ci się ją utracić – to zachowywać się radośnie, działać i mówić tak, jakbyś już miał powody do radości.

/William James/

Na koniec przytoczę tekst na podstawie słów Sibyl F. Partridge „Właśnie dziś”. Autor inspiruje nas do tego, abyśmy działali w taki właśnie sposób i dzięki temu pozbędziemy się większości zmartwień i będziemy żyli radośniej.

WŁAŚNIE DZIŚ

 

1. Właśnie dziś będę szczęśliwy. Szczęście pochodzi z wewnątrz nas, nie zależy od czynników zewnętrznych.

2. Właśnie dziś spróbuję dostosować się do tego, co jest, zamiast usiłować dostosować wszystko wokół do moich własnych życzeń. Przyjmę swój los takim jakim jest i dopasuję się do niego.

3. Właśnie dziś zadbam o moje ciało. Będę je gimnastykował, dbał o nie i pielęgnował, nie nadużyję go ani nie zaniedbam, aby stało się perfekcyjnym mechanizmem pracującym dla mnie.

4. Właśnie dziś zadbam o swój umysł. Nauczę się czegoś pożytecznego. Nie będę umysłowym leniem.

5. Właśnie dziś będę ćwiczyć mego ducha. Zrobię coś dobrego dla innych. Zrobię co najmniej dwie rzeczy, których nie chcę robić.

6. Właśnie dziś będę miły.

7. Właśnie dziś spróbuję żyć tylko dzisiejszym dniem i nie będę usiłował rozwiązywać wszystkich życiowych problemów na raz.

8. Właśnie dziś zaplanuję swój dzień. Mogę nie zrealizować planu w całości, ale będę się starał. Pozbędę się dwóch najgorszych wad: pośpiechu i niezdecydowania.

9. Właśnie dziś poświęcę pół godziny tylko na wypoczynek i pomyślę też o Bogu.

10. Właśnie dziś nie będę się bał być szczęśliwy, cieszyć się tym, co piękne, kochać i wierzyć, że Ci, których kocham, też mnie kochają.

Życie jest zbyt krótkie, aby zajmować swój cały umysł problemami i negatywnymi myślami. Żyj radośnie!

Myśl i działaj radośnie, a będziesz radosny. /Dale Carnegie/

Zapraszam do komentowania. Będzie mi bardzo miło. To daje mi niesamowitą inspirację do dalszej pracy, bo wiem, że mogę pomóc innym 🙂

Zdjęcie dzięki uprzejmości KROMKRATHOG – freedigitalphotos.net

8 thoughts on “Myśl i działaj radośnie

 1. Budowniczy says:

  Pozytywne myśli powodują dobry humor, a dobry humor jest niezbędny żeby działać produktywnie i konstruktywnie. Niestety czasem jedna zła myśl/wspomnienie może popsuć nawet najlepszy humor.

  No właśnie jak sobie radzić i jak odpędzać złe myśli?

  • Ela Obara says:

   Zgadza się 🙂 Dlatego optymiści i ludzie uśmiechnięci nie produkują w sobie negatywnych myśli. A jeśli chodzi o to, jak radzić sobie z negatywnymi myślami, to jest dobre pytanie na kolejny wpis 🙂 Pozdrawiam

 2. BKD Home says:

  Dobre samopoczucie oraz pozytywne myśli mają także wpływ na wiele sytuacji zawodowych. Mam na myśli że osobom pozytywnie myślącym zawsze powodzi się lepiej w życiu.

  • Ela Obara says:

   Dziękuję za komentarz 🙂
   Dokładnie tak jest, czego teraz tego doświadczam. Negatywne myśli powodują, że zamykamy się na świat, na innych i nie zauważamy okazji. Pozdrawiam

 3. Ula Bogdał says:

  Nasze myśli, dobre myśli to niesamowicie ważny temat. Jednak niestety wielu z nas to całkowicie bagatelizuje… bo co tam myśli co myśli mogą zdziałać, no może ewentualnie się lepiej poczuję, ale przecież to nie zmieni życia. A zmieni! Ela jest na to najlepszym przykładem jak widać 🙂
  Pozdrawiam i całuję mocno!

 4. Grażyna Dobromilska says:

  Bardzo budujący wpis Elu. I mnie interesuje jak się można pozbyć negatywnych myśli.
  Fakt, jeden sposób mam. Gdy jestem zajęta, nie mam drugiego toru z myślą negatywną : )
  Ale jak tu nauczyć się myśleć wyłącznie pozytywnie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *