Optymizmu można się nauczyć

Optymizmu można się nauczyć

 

We wpisie Czy optymizmu można się nauczyć? opisałam kilka cech charakterystycznych dla optymistów. Czas na kolejne cechy 🙂

usmiechOptymista jest uśmiechnięty i radosny

Nad naszym szczęściem mamy niewielką kontrolę. Za to w dużym stopniu mamy kontrolę nad stanem naszego ducha.

To od nas zależy nasz nastrój, zwłaszcza w trudnych sytuacjach. Czy zachowamy siłę i czy swoim optymizmem będziemy dostarczać pozytywnej energii innym.

Będąc radośni, nie tylko podnosimy na duchu innych, ale także sami czujemy się szczęśliwsi. Nasze zachowanie wpływa również na nasze uczucia.

Wnosi miłość wokół siebie

Potrzeba kochania i bycia kochanym jest bardzo ważna dla każdego człowieka do dobrego funkcjonowania. Gdzieś czytałam, że umieralność i zapadalność na choroby ludzi o słabych kontaktach z innymi jest znacznie wyższa, niż u osób które mają dobre kontakty z innymi.

Większość z nas potrafi znieść każde niepowodzenie, jeśli ma oparcie w innych. Zajęcie się problemami innych osób, jest dobrym sposobem na wyjście z własnego „dołka”. Takie podejście pozwala nabrać dystansu do swoich problemów i umacnia poczucie własnej wartości. Optymista potrafią bardzo mocno kochać i nie opuszcza w potrzebie.

Nie można zostać optymistą bez miłości!

Dlatego warto pamiętać, że miłość to przede wszystkim zrozumienie, zapominanie o urazach i krzywdach oraz umiejętność przebaczania.

“Życie należy umacniać wieloma przyjaźniami,
kochać i być kochanym,
to największe szczęście istnienia”

Sydney Smith


Akceptuje, to czego nie może zmienić

Osoby, które odnoszą sukcesy, przystosowują się do nowych warunków szybciej. Optymista koncentruje się na tym, co może zmienić i jest osobą szczęśliwszą. Jest gotowa uczyć się nowych rzeczy i szuka nowych rozwiązań, w sytuacji, gdy wcześniejsze nie sprawdzają się. Nie na wszystko mamy wpływ i trzeba się z tym pogodzić. Rozpamiętywanie przeszłości do niczego nie prowadzi. Warto w tym miejscu wspomnieć ponownie Marka Aureliusza:

 „Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym,
czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmienił to, co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego”.

Nie wpada w rutynę 

Optymista nie boi się zacząć wszystkiego od nowa. Odświeża swoje spojrzenia na życie, poszukuje nowych bodźców do działania, zaraża innych swoją postawą.
Żeby nie wpaść w rutynę i mieć optymistyczne podejście do życia dobrym sposobem jest przebywanie z ludźmi o pozytywnym nastawieniu.  Ładowaniem się ich pozytywnym podejściem do życia i energią.

Lubi powtarzać dobre nowiny

To o czym rozmawiamy z innymi, wpływa na ich i nasze samopoczucie. Narzekanie nastraja nas negatywnie do życia. Odstrasza innych i wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie. Im więcej mówimy, że się źle czujemy, tym gorzej się czujemy.

Optymista to człowiek, który jeszcze nie czytał porannej gazety.
/Autor nieznany/

Wykorzystuje wyobraźnie do odniesienia sukcesu

Optymista wyobraża sobie wszystkie dobre rzeczy, które mają się wydarzyć w przyszłości. Nazywane jest to również wizualizacją. Taka wizualizacja pomaga realizować plany i marzenia. Niepokój zaś niekorzystnie wpływa na naszą wyobraźnię, która podsuwa nam różne obrazy porażek i upadków.

A zatem …

Optymista to człowiek, który posiada pozytywną postawę umysłową. Kontroluje swoje myśli i złe nawyki. Czerpie korzyści z niepowodzeń i wyciąga z nich wnioski na przyszłość. Jest zdolny do dostrzegania dobrych stron w każdej sytuacji, połączony z wiarą w pomyślny rozwój wydarzeń.

Osiąga sukcesy szybciej, bo w przeciwnościach losu, szuka innych możliwości i rozwiązań swoich problemów. Wierzy w siebie i w swoje możliwości. Jest wdzięczny za wszystko co ma i cieszy się z tego. Otacza się pozytywnymi ludźmi. Posiada odpowiednie nastawienie do życia.

Optymista postrzega świat pozytywnie, jest pełny szczęścia i radości. Jest człowiekiem ciepłym i lubianym przez innych.

Optymizm i poczucie szczęścia ściśle się ze sobą łączą. Są źródłem inspiracji i motywacji do działania. Sprawiają, że jesteśmy wytrwali w obliczu trudności i mamy zdolność do szybkiego podejmowania decyzji oraz determinację w dążeniu do celów.

Wszystkiego można się nauczyć, jeśli tylko chcemy. To od nas zależy, jak będzie wyglądało nasze życie. Czy pełne radości i szczęścia, czy narzekań.

Tu chodzi o pewien sposób myślenia i nastawienia. Jeśli mamy odpowiednie nastawienie, zmienimy wszystko to, co nam się nie podoba. Tylko najpierw musimy zadać sobie pytanie: Czy chcemy coś zmienić i dlaczego?

Jestem optymistą.
Bycie kimkolwiek innym, nie zdaje się być do czegokolwiek przydatne.

/Winston Churchill/

A na koniec uśmiechnij się, a napewno Twój dzień będzie lepszy 😉

Zapraszam do obejrzenia filmu i do komentowania, to daje mi niesamowitą inspirację, aby tworzyć więcej, a tym samym pomagać innym 🙂

Zdjęcie dzięki uprzejmości pockygallery – FreeDigitalPhotos.net


Zamiast cieszyć się życiem, ciągle narzekasz?

Dużo skutecznych wskazówek co zrobić, aby odnaleźć sens i naprawdę cieszyć się życiem znajdziesz w ebooku: „Przestań Narzekać i Zacznij Cieszyć Się Życiem”, którego udostępniam całkowicie bezpłatnie.

Aby pobrać ebooka kliknij tutaj

 

10 thoughts on “Optymizmu można się nauczyć

  1. Katarzyna Debska says:

    Kolejna porcja dobrych myśli 🙂

    W tym wpisie uderzyło mnie to zdanie:

    Optymista to człowiek, który jeszcze nie czytał porannej gazety.
    /Autor nieznany/

    Ja nigdy nie czytam porannej gazety ani nie oglądam wiadomości 🙂 i uważam, że to doskonały zwyczaj optymistów 🙂

    Media zalewają nas falą pesymizmu, zła i wszystkiego co najgorsze… Nie warto sięgać po medialne nowinki, które zaśmiecają nam mózg…

    • Ela Obara says:

      Ja równiez tak uważam. Media pokazują wiadomości sensacyjne i w większości złe. Należę do tej grupy osób, co o wszystkim dowiaduje się na końcu 🙂 Wiadomości i tak do nas dotrą, ale już nie z taką siłą jak z mediów. A co najważniejsze z opóźnieniem, przez co jestem zdrowsza i spokojniejsza. Czytam i oglądam to, na co mam ochotę 😉 Pozdrawiam

  2. Pingback: Zasady życiowe |

  3. Pingback: Jak Zwiększyć Samoocenę i Poczucie Własnej Wartości? | Umysł człowieka i jego myśli

  4. Pingback: Motywacja czy determinacja | Wszystko zaczyna się od myśli

  5. Pingback: Myśl i działaj radośnie | Wszystko zaczyna się od myśli

  6. Pingback: Od dziecka można dużo się nauczyć | Wszystko zaczyna się od myśli

  7. Pingback: Bezwarunkowa miłość | Wszystko zaczyna się od myśli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *