Zasady życiowe

Zasady życiowe

 

Często słyszę, że zasady są po to, żeby je łamać. Możesz tak zrobić, ale nie musisz. Wybór należy do Ciebie 🙂

Takich najważniejszych zasad zebrałam w jednym miejscu i wyszło ich 12. Zapraszam do lektury.

1. Pogódź się z przeszłością

Pogodzenie się z przeszłością i traktowanie jej jako doświadczenie powoduje, że nie niszczymy teraźniejszości. Życie jest tu i teraz, nie wczoraj – to już było, nie jutro – to dopiero będzie. Pogódź się z tym, czego zmienić nie możesz.

wdziecznosc2. Dziękuj za wszystko co masz

Wdzięczność to dostrzeganie we wszystkim dobra. Jeśli jesteś wdzięczny za wszystko co masz, to potrafisz się tym naprawdę cieszyć. Dzięki temu przez cały czas pielęgnujesz pozytywne myśli. Jeśli nie, to żyjesz bez celu, nie cieszą Cię nawet większe osiągnięcia.

3. Bądź sobą

Nie udawaj kogoś kim nie jesteś. Bądź po prostu sobą. Życie jest zbyt krótkie, by być kimś innym. Nie bój się swoich słabości, bo jeśli je przezwyciężysz staną się Twoją siłą.

4. Przebacz i kochaj 

Jeśli nie ma przebaczenia, nie ma miłości i szczęścia. Jeśli nauczysz się dziękować za wszystko co masz, będziesz potrafił również przebaczyć i prawdziwie kochać. Najlepiej oddają tu słowa Beaty Pawlikowskiej.

Pawlikowska

5. Bądź odpowiedzialny za swoje życie i szczęście

Tylko Ty jesteś odpowiedzialny za swoje życie i swoje szczęście. Ty najlepiej wiesz, co chcesz i co Cię może uszczęśliwić. Bierz odpowiedzialność za swoje życie i swoje decyzje. Każda decyzja podjęta dziś jest skutkiem tego, co będzie jutro.

6. Nie myśl o tym, co inni myślą i mówią o Tobie

Często my sami wyolbrzymiamy wyobrażenia o nas samych. Myślimy o tym, co inni o nas myślą i zadręczamy się. A tak naprawdę to nie wiemy, co inni o nas mówią i myślą. Nie zwracaj na to uwagi. Najważniejsze jest to, abyś sam siebie akceptował.

7. Nie myśl za dużo

Nasze myśli i przekonania wpływają na to, jak postrzegamy siebie, innych ludzi i świat. Mają wielką siłę również w stosunku do nas samych. Czym więcej myślisz, zwłaszcza negatywnie, tym bardziej się pogrążasz. Skupiasz się na tym, czego nie chcesz. Nie musisz znać odpowiedzi na wszystkie swoje pytania. Te właściwe odpowiedzi pojawią się w najmniej spodziewanym momencie Twojego życia.

O potędze myśli pisałam tutaj, ale warto jeszcze raz przytoczyć słowa Dale Carnegie Wszyscy na świecie szukają szczęścia, a jest jeden tylko sposób, aby je znaleźć. Trzeba kontrolować swoje myśli. Szczęście nie przychodzi z zewnątrz. Zależy od tego, co jest w nas samych.”

8. Daj sobie czas

Na wszystko jest określony czas. Jak to się mówi, czas leczy – czasem trzeba dać sobie czas.

9. Wierz w siebie i nie porównuj się z innymi

Nasze życie nie jest równoznaczne z życiem innej osoby, dlatego nie powinieneś się porównywać z innymi. Życie innej osoby może być podobne do naszego, ale nie takie samo. Przestań zadowalać innych. Zacznij żyć swoim życiem, a nie życiem innych.

Przestań rozpaczać, że kimś nie jesteś.
Zacznij doceniać to, kim JESTEŚ.


10. Nie osądzaj innych

Nie osądzaj innych, bo nie wiesz dokąd prowadzi droga ich życia. Każdy człowiek jest inny, ma inne potrzeby i trzeba to uszanować. Jeśli potrzebuje pomocy, możemy coś podpowiedzieć, ale niczego nie narzucać. Nikogo nie można zmienić na siłę. On sam musi tego chcieć.

11. Dbaj o siebie i o swoje zdrowie

To dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Dbaj o siebie, uważaj na to, co jesz i staraj się dbać o kondycję. Wpływa to pozytywnie na ciało, umysł i dobre samopoczucie. W zdrowym ciele zdrowy duch. Pamiętaj, że zdrowie to bogactwo. Dzięki zdrowiu zawsze możesz dokonać wielkich rzeczy.  

Często zdarza się, że jak kobieta zostaje matką, przestaje dbać o siebie twierdząc, że nie ma czasu, jest zapracowana bądź znajduje inne wymówki. Mam na to sposób. Niech każda mama i żona, NIE zapomina o tym, że jest kobietą 😉

12. Uśmiechnij się

Jak to się potocznie mówi, że śmiech to zdrowie i najlepsze lekarstwo na wszystko. Jeśli nie możesz się uśmiechnąć to zobacz filmik na końcu wpisu: Optymizmu można się nauczyć.

Przypominają mi się czasy, kiedy pracowałam jako opiekunka do dzieci. Jeden z moich wychowanków (jak ja to nazywam) Mateusz, nie umiał wtedy jeszcze dobrze mówić. Często, zwłaszcza w trudnych dla mnie chwilach – uśmiechał się i mówił “Śmiechnij do mnie” i mrugał swoimi cudownymi śmiejącymi się oczkami. Nie dało się nie uśmiechnąć 😉 To było już dawno, a ja wciąż pamiętam to tak, jakby to było wczoraj. Dzieci są najlepszymi terapeutami.

A zatem “śmiechnij teraz do mnie” nie masz wyjścia 😉

Zachęcam do dzielenia się swoimi zasadami życiowymi w komentarzu. To daje mi niesamowitą inspirację, aby tworzyć więcej, a tym samym pomagać innym 🙂


 Zamiast cieszyć się życiem, ciągle narzekasz?

Dużo skutecznych wskazówek co zrobić, aby odnaleźć sens i naprawdę cieszyć się życiem znajdziesz w ebooku: „Przestań Narzekać i Zacznij Cieszyć Się Życiem”, którego udostępniam całkowicie bezpłatnie.

Aby pobrać ebooka kliknij tutaj

 

11 thoughts on “Zasady życiowe

 1. Grażyna Dobromilska says:

  Co tu można, Elu, dodać, jak wyczerpałaś limit wszelkich ważnych zasad.
  Mnie pozostaje co najwyżej podkreślić zasadę wybaczania, bo ona jest chyba najtrudniejsza do stosowania. Nie chodzi bowiem o takie zwykłe przebaczenie kat-ofiara, lecz wybaczenie mentalne, bez konieczności zaprzyjaźniania się z osobą, która nas skrzywdziła. Chodzi o oczyszczenie nas z erozji.
  A druga ważna zasada: branie odpowiedzialności za własne życie.
  I tak bym przeleciała się przez zasady wymienione przez ciebie : )
  Wszystkie ważne : )

  • Ela Obara says:

   Starałam się 😉 Jeśli chodzi o wybaczanie, to wiem, jak trudno jest wybaczyć osobie, która nas bardzo skrzywdziła. Nie mamy obowiązku utrzymywać kontakt z taką osobą. Ważne jest, aby wewnętrznie jej wybaczyć. To takie zdjęcie ciężaru z siebie.

 2. Hubert Oleszczuk says:

  Świetne zasady!
  Ja dodatkowo często powtarzam sobie w trudnych chwilach “Życie nie jest po to, żeby było łatwe. Naucz się cieszyć z tego co masz, mimo problemów”. Najważniejsze to o tych wszystkich zasadach pamiętać gdy dzieje się coś złego, a wtedy jest z tym najtrudniej.

  • Ela Obara says:

   Dziękuję 🙂
   To co napisałeś skojarzyło mi się ze słowami Harva Ekera: “Jeśli jesteś gotów robić to, co łatwe, życie będzie trudne, ale jeśli jesteś gotów robić to, co trudne, życie będzie łatwe”.
   Dokładnie, w chwilach kryzysu powinniśmy pamiętać o tych zasadach – taka chwila prawdy 😉

 3. Katarzyna Debska says:

  Bardzo dobre zasady 🙂 Wystarczy tylko je stosować na co dzień, dodać do nich działania przybliżające nas do realizacji własnych marzeń i czeka nas szczęśliwe życie 🙂

  • Ela Obara says:

   Wiadomo, że w życiu trochę trudno jest je wszystkie stosować. Czasem wystarczy kilka i już świat się zmienia 😉

 4. Justyna says:

  🙂 witaj,

  Piękne zasady. Nie wszystkie łatwo jest stosować, niemniej im więcej osób będzie tym piękniejszy będzie świat, czego Tobie, sobie i nam wszystkim życzę!

  Pozdrawiam 🙂

 5. Pingback: Nie masz nic do stracenia | Umysł człowieka i jego myśli

 6. SpeedT says:

  Bardzo inspirujący artykuł! Zasady życiowe są jak latarnia morska w morzu codziennego życia, pomagają utrzymać kurs. Dzięki za przypomnienie o ich ważności!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *