Prawo przyczyny i skutku

W poprzednim wpisie wspomniałam o prawach sukcesu i o prawie, które jest zgodne z nami.

prawo przyczyny i skutkuDziś przedstawię Ci kolejne prawo, które dotyczy wszystkich bez względu na wiek, rasę, płeć, narodowość, czy wyznanie. Z kilku praw, które rządzą tym światem, jest ono uniwersalne i jednym z bardziej znaczących.

Jest to prawo przyczyny i skutku

Prawo to, mówi o tym, że wszystko co nas spotyka, nie dzieje się bez przyczyny. Czyli każdy skutek w Twoim życiu ma swoją przyczynę. Jest to uniwersalne prawo siania i zbierania. Zawsze istnieje coś co wywołało dane zdarzenie. Przypadki nie istnieją. Każda Twoja decyzja, a później działanie nie dzieje się bez przyczyny. Czyli wszystko to, co zadziało się w przeszłości jest skutkiem tego, co masz teraz. Umysł jest pionierem wszystkich Twoich działań. Otrzymujesz od życia to, co sam mu dajesz. 

Człowiek jest mądry i powinien być przytomny i świadomy jakości swoich myśli i intencji, przed podjęciem działań. Niestety, wiele z nas żyje automatycznie i nie myśli, zanim zacznie działać. W rezultacie, nasze działania mogą generować negatywne lub niekorzystne wyniki, które mogą nam zaszkodzić.

Każdej akcji równa się reakcja.
/Newton/

prawo przyczyny i skutku1Jeśli zasiejesz, to będziesz zbierać plon. Jeśli zasiejesz marchew, nie będziesz zbierać pietruszki. Nie da się oszukać i pokonać praw natury. Nasze działania idą w parze ze zbiorami. Nigdy nie wiesz, kiedy otrzymasz nagrodę za włożony trud i wysiłek. Twoje zdrowie, sukces są zależne od Twoich wyborów. Płacisz za nie z góry. To co masz teraz, jest wynikiem Twoich siewów w przeszłości.

Kilka przykładów:
Jeśli kiedyś podjąłeś trafne decyzje i działałeś zgodnie z nimi – skutkiem jest osiągnięty cel. Może to być np. praca i zarobki o jakich marzyłeś. Decyzje i działania, przyczyniły się do tego, abyś to miał. Czyli TY sam miałeś na to wpływ – odpowiednimi decyzjami i podjętymi w tym kierunku działaniami.

Jeśli Twoje decyzje były niewłaściwe, odczujesz tego konsekwencje. Bez względu jakiej sfery życiowej one dotyczyły. Podjąłeś kiedyś decyzje o paleniu, odbije się to na Twoim zdrowiu.

Jeśli mówisz o innych dobrze, inni również będą mówić o Tobie dobrze.

Jeśli masz dzieci, to z pewnością kiedy podjąłeś taką decyzję, a jeśli nie masz, to jej jeszcze nie podjąłeś lub z jakiejś określonej przyczyny ich nie możesz mieć.

Jak często słyszysz: „chciałbym mieć taki talent”, albo „ona ma szczęście”.
Nie dostrzegamy czasu i wysiłku, jaki dana osoba włożyła w np. ćwiczenia, które przyczyniły się do osiągnięcia sukcesu. O włożonej pracy się nie mówi. Ktoś wygrał, bo miał szczęście. No, może w lotka. A jakie jest prawdopodobieństwo wygranej? Odpowiedz sobie sam. Bez wysiłku, nie ma efektów. Bez siania, nie ma zbiorów – chyba, że chwasty 😉 Zasada ta dotyczy wszystkiego, jednak najpierw musisz pójść i pokopać w polu 😉

Sukces jest dziełem przypadku. Zapytaj o to każdego nieudacznika.
/Earl Wilson/

Prawo przyczyny i skutku, może przynieść pozytywne skutki. Może także służyć jako przypomnienie wielu negatywnych lub szkodliwych rzeczy, które mogą wejść w nasze życie. Jeśli chcesz żyć szczęśliwie i osiągnąć pozytywne rezultaty, powinieneś nauczyć się myśleć świadomie, aby zauważyć jakość swojego umysłu, zanim automatycznie zareaguje na innych i na różne sytuacje. Ponadto, biorąc odpowiedzialność za swoje działania przez zrozumienie tego prawa, możesz pomóc przyciągnąć więcej pozytywnych doświadczeń do swojego życia oraz rozwijać zdrowe relacje w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu.

Teraz już wiesz, że nic nie dzieje się bez przyczyny i pociąga za sobą określone skutki. Wiedząc to, podejmuj teraz decyzje z pełną świadomością, bo każda decyzja podjęta przez Ciebie ściśle wiąże się z konsekwencjami. Nie pozwól również, aby suk­ces był jedyną przyczyną Twoich działań. Niech mo­torem Twoich działań będzie przy­jem­ność jaką Ci to sprawia. Nie pozwól, aby Twoim życiem kierował przypadek. Twoje przemyślane, mądre decyzje poparte działaniem, zaprowadzą Cię tam, gdzie chcesz.

Moje decyzje i działania są bardziej świadome. Moje wybory są mniej przypadkowe 😉

Jakie są Twoje decyzje i działania? Świadome, czy może przypadek rządzi Twoim życiem? Podziel się w komentarzu.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Stuart Miles i Danilo Rizzuti – FreeDigitalPhotos.net

19 thoughts on “Prawo przyczyny i skutku

  1. Katarzyna Debska says:

    Moje działania i decyzje na szczęście od dłuższego już czasu są w pełni świadome.

    Wiem gdzie jest mój cel, co chcę osiągnąć oraz jakie wartości są dla mnie najważniejsze i dzięki temu łatwiej mi podejmować takie decyzje i działania, które mnie tam prowadzą 🙂

  2. Justyna says:

    🙂 Witam,

    u mie decyzje są świadome. Długo rozważam za I przeciw ale skłamałabym gdybym powiedziała, że przypadek jest mi obcy. Nie jest. Często pomimo moich świadomych decyzji I obranego kierunku działań życie pisze swój własny scenariusz. Myślę, że to dobrze. Często napotykam różnego rodzaju niespodzianki a dzień za dniem jest piękniejszy:)

    • Ela Obara says:

      Jeśli tak chcesz i jest Ci z tym dobrze, aby Twoje życie było po części przypadkowe – to Twoja decyzja 🙂 Pozdrawiam

  3. Ula says:

    Moje decyzje są świadome, ale wydaje mi się, że to tylko tak się mówi. Obejrzałam ostatnio kilka webinarów, które mówią wprost, że 99% podejmowanych przez nas decyzji jest nieświadomie. Działają tutaj nawyki i to co mamy zapisane w umyśle podświadomym co każe nam np. zrobić to czy co innego, a co dociera do umysłu świadomego dopiero za parę sekund…. Jednak to, żeby robić to co robię od jakiegoś roku trudno nazwać przypadkiem i decyzją jedynie podświadomą…. ehh wszystko to jest zbyt skomplikowane 😉

    • Ela Obara says:

      Ula zgadzam się, że nie wszystkie decyzje są na 100% świadome. Chodzi tutaj o takie decyzje, które decydują o naszym losie oraz sukcesie. Każda decyzja pociąga za sobą konsekwencje, najlepiej, aby były pozytywne. Dlatego ważne jest, podejmowanie świadomych decyzji w tych kwestiach 😉

  4. Mateusz Brol says:

    Cóż napisać. Pozostaje mi się zgodzić. Moje życie od pewnego czasu także zrobiło się ciut bardziej świadome… bez pretensji do całego świata. Wiem że akcja skutkuje reakcją – a czytanie takich artykułów pogłębia tą świadomość. Dzięki za fajny tekst, który mogłem z przyjemnością przeczytać.

    • Ela Obara says:

      Dziękuję za miłe słowa 🙂
      Właśnie o to chodzi, aby zrozumieć, że to nasze myśli, decyzje i działania wpływają na nasze życie. Cieszę się, że to zrozumiałeś. Dzięki temu Twoje życie jest bardziej świadome. Trzymaj tak dalej 😉 Pozdrawiam

  5. Krzysztof Macul says:

    Z przypadku do świadomego działania to zaledwie 5 lat mojego życia.
    Będąc ciut młodszym człowieczkiem działałem wręcz na chybił trafił raz się udawało raz nie, tu się coś straciło tam się coś zarobiło. Oczywiście było więcej porażek niż sukcesów.
    Teraz jest zupełnie inaczej, każda decyzja jest ważona wiele razy, choć i tak czasem myśląc zdrowym rozsądkiem ciężko jest wyeliminować porażki.
    Szczególnie w momencie gdy ktoś jest po życiu na chybił trafił lekko mówiąc spłukanym i chwyta się brzytwy.

    • Ela Obara says:

      Jak już wspomniałam wcześniej, oczywiste jest to, że nie da się czasem wszystkiego przewidzieć. I czasem upadki są nieuniknione. Nie myli się ten, kto nic nie robi. Jednak życie bardziej świadome, przynosi więcej sukcesów niż porażek 🙂 Pozdrawiam

  6. Jakub says:

    Patrząc na tytuł tego wpisu od razu skojarzyłem go z behawioryzmem. Na swoim blogu pisałem o nim w kontekście nauki języków. Pisałem m. in., że zarówno warunkowanie klasyczne, jak i warunkowanie instrumentalne nadają się najlepiej (według behawiorystów) do opisywania osiągnięć uczniowskich. Ich zdaniem ocenie podlega tylko to, co można naocznie udowodnić, tzn., że nawet jeżeli uczeń ma wiedzę, a mimo to nie potrafi jej przedstawić, to znaczy, że tak naprawdę tej wiedzy nie ma, bo niby jak ją zweryfikować? Da się to zrobić tylko poprzez analizę konkretnych działań, czyli po prostu uczeń musi się dobrze sprzedać 🙂

    Poza tym, jest coś w tym, że każda akcja ma swoją reakcję. Nawet jeżeli nasze decyzje nie są być może do końca świadome to i tak jakieś tam echo tych działań usłyszymy.

    Pozdrawiam

    • Ela Obara says:

      Czyli w każdej sferze naszego życia prawo to ma swoje znaczenie. Nawet w decyzjach nieświadomych jest reakcja. Wtedy zastanawiamy co jest tego przyczyną. Każda nasza decyzja i akcja, czy to świadome czy nie, wiąże za sobą konsekwencje. Pozdrawiam

  7. Pingback: Prawo przyciągania

  8. Mariusz says:

    Moje decyzje niestety są świadome… ale czasem daję się porwać nurtowi… i zobaczyć co z tego wyjdzie. Nieraz dzięki temu doświadczałem ciekawych efektów 😉

    • Ela Obara says:

      Każdy sam musi to zrozumieć. Czasem przez lata do Ciebie coś nie dociera, a dotrze w najmniej spodziewanym momencie 😉

  9. Pingback: Zasady życiowe |

  10. Pingback: Niewybaczanie | Umysł człowieka i jego myśli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *