Lęk przed odmową

Lęk przed odmową

 

Lek przed odmowa

Dlaczego tak się dzieje, że niektóre emocje blokują naszą kreatywność? Dlaczego osoby utalentowane i inteligentne nie odnoszą sukcesów?

Spotykam wiele osób, które wiedzą, że mają możliwości, ale czują, że ich potencjał został uśpiony. Jakby nie było przeszkód, ani barier, większość tych osób dałaby z siebie o wiele więcej. To lęk wywołuje emocje, które stają się blokadą dla naszych działań.

Pokonanie lęku przed odmową i odrzuceniem jest jednym z największych wyzwań, z jakim musisz się zmierzyć w każdym biznesie i nie tylko.

Większość ludzi uważa, że na zewnątrz znajdują się idealni ludzie, zwłaszcza ludzie sukcesu. Wydaje im się, że oni nigdy nie słyszą słowa „NIE” i nie wiedzą, co to odrzucenie. Jeśli spotkasz się z odmową, znaczy to, że nie należysz do grona tych idealnych osób. Myślisz, że jesteś do niczego. Nic bardziej mylnego. Odmowa zdarza się wszystkim i wszędzie. Nawet „najwięksi Ludzie” doświadczają tego. Musisz nauczyć się radzić sobie z odmową i zaprzyjaźnić się z lękiem przed nią. Uważam, że lęk (strach) uniemożliwia rozwój i postęp.

Strach jest bezcenną nauką.
/Lance Armstrong/

Lęk przed odmową powoduje, że stajesz się bierny i nie podejmujesz jakiegokolwiek działania. Odmowa działa paraliżująco i pozostajesz w swojej strefie bezpieczeństwa, bo jest tak wygodnie.

W przezwyciężeniu obaw pomoże Ci taka zasada: Nie bierz odmowy bezpośrednio do siebie. Odmowa może wynikać z nastroju danej osoby, różnych doświadczeń, a czasem po prostu z gorszego dnia. Tak naprawdę najczęściej, to my sami odmawiamy sobie, zanim komukolwiek damy szanse to zrobić.

Tylko kiedyś możesz bardziej żałować tego, czego nie zrobiłeś, niż tego co zrobiłeś do tej pory. Zdrowe podejście do przyszłości i podjęcie odpowiedniego działania, może pozwolić na zrealizowanie własnych marzeń. Wystarczy pokonać w sobie negatywne emocje, aby być zadowolonym z własnych sukcesów. Kiedy lęk przed odmową zmniejsza się, a później znika, wtedy również znikają bariery rozwijania siebie i własnego biznesu. Ja również pokonuję bariery, które mnie nadal blokują i staję się bardziej odważna. Codziennie robię coś, co mnie od nich oddala 🙂

Wpis zakończę cytatem, który zmienił mój sposób myślenia:

Nie zakładaj, że spotka Cię odmowa.
Podejmij ryzyko i poproś o to, czego potrzebujesz lub czego chcesz.
Jeśli Ci odmówią, Twoja sytuacja wcale nie będzie gorsza od tej, w której byłeś jeszcze przed chwilą.
Jeśli otrzymasz to, o co prosisz, tylko będziesz mógł sobie pogratulować.
/Jack Canfield/

Nie masz nic do stracenia, tylko dużo do zyskania 🙂

Podziel się w komentarzu jak Twoim zdaniem najskuteczniej można poradzić sobie z lękiem przed odmową?

Źródło zdjęcia: freedigitalphotos.net


Zamiast cieszyć się życiem, ciągle narzekasz?

Dużo skutecznych wskazówek co zrobić, aby odnaleźć sens i naprawdę cieszyć się życiem znajdziesz w ebooku: „Przestań Narzekać i Zacznij Cieszyć Się Życiem”, którego udostępniam całkowicie bezpłatnie.

Aby pobrać ebooka kliknij tutaj

 

11 thoughts on “Lęk przed odmową

 1. Patryk z edycji tekstu says:

  Myślę, że trzeba sobie uświadomić problem tak jak to opisałaś. Uświadomienie sobie jakie negatywne skutki ma ten lęk powinno samo to pobudzić do działania przeciwstawienia się temu lękowi 🙂 A wtedy trzeba sobie postanowić, że np. codziennie znajdę jedną rzecz, którą zrobię wbrew mojemu lękowi. I wtedy okaże się, że strach ma tylko wielkie oczy i nic strasznego się nie dzieje. Myślę, że to dobra droga do pokonywania siebie 🙂

 2. Mateusz Brol says:

  Powiem więcej. Ludzie sukcesu nie tylko doświadczają słowa NIE i odmów a wręcz są nimi zasypywani. Tylko oni właśnie się nimi nie zrażają. Jeśli hipotetycznie na 100 odmów przypada jeden sukces to Ci ludzie właśnie sukcesy okupują setkami odmów. A my często zrażamy się po 10 Nie. Zapominamy, że każda porażka to krok ku sukcesowi. Jeśli odmowę obierzemy jako porażkę to kiepsko. Jeśli jednak jako naukę i fakt że tylko Ci co nic nie robią nie osiągają nic. Poza tym – dopóki nie zapytasz, odpowiedź zawsze brzmi NIE 🙂

 3. Ula says:

  Jak sobie radzić z odmową… po prostu to przełknąć. Nie ma co się zamartwiać. Wiadomo może odczujemy spadek nastroju, ale to nie będzie trwać wiecznie, a przynajmniej będziemy wiedzieli, że spróbowaliśmy.

 4. Jakub says:

  “Dlaczego osoby utalentowane i inteligentne nie odnoszą sukcesów?”

  Moim zdaniem powodem jest brak inteligencji emocjonalnej, która czasami jest kluczem do sukcesu. Wiedza to jedno, ale umiejętność życia z ludźmi to zupełnie co innego.

  • Ela Obara says:

   Dokładnie, wiedzę moża cały czas poszerzać, ale tylko radzenie sobie z emocjami pomoże osiągać sukcesy. Pozdrawiam

 5. Katarzyna Debska says:

  Boimy się odmowy i to jest dosyć częste. Prowadzi niestety do tego, że często nawet nie podejmujemy próby, bo z góry zakładamy porażkę.

  Warto zadać sobie pytanie, co się stanie kiedy usłyszę NIE? Co takiego z tego może wyniknąć? A co się stanie jeżeli, pomimo moich obaw usłyszę TAK? Co z tego wyniknie?

  Czy w takim razie warto zaryzykować?

  • Ela Obara says:

   Tak to jest z tymi lękami. Strach nie pozwala nam cieszyć się osiągnięciami i życiem. Warto odpowiedzieć sobie na postawione przez Ciebie Kasiu pytania. Rozwieje to sporo wątpliwości i strach będzie coraz mniejszy 🙂 Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *