Umiejętność rozpoznawania emocji

Umiejętność rozpoznawania emocji

 

Naszym życiem rządzą emocje. Emocje to wszystkie uczucia, które płyną z naszego serca. Pokazują nasz charakter i to jaki mamy stosunek do świata i do innych osób. Emocje pokazują również jak reagujemy na dane zachowania i jakie znaczenie ma dla nas konkretne działanie.

inteligencja emocjonalna

Mogą świadczyć o naszej radości, a tym samym o szczęściu. Mogą również oznaczać lęk, smutek, żal, czy złość.

Wszystkie te emocje są potrzebne i spełniają swoją określoną funkcję w naszym życiu. Rozpoznawanie własnych emocji jest niezbędne do właściwego ich regulowania, odbierania i odpowiedniego reagowania z otoczenia.

Doskonaląc umiejętności rozpoznawania emocji, można przede wszystkim zrozumieć sens życia. Bo to emocje odgrywają kluczową rolę w naszym życiu. Jeśli potrafimy rozpoznawać i rozumieć nasze stany emocjonalne, wykorzystujemy właśnie inteligencję emocjonalną. Jeśli jest ona odpowiednio ukształtowana, jesteśmy w stanie poradzić sobie z emocjami swoimi i innych osób.

Jeśli nie mamy kontaktu z własnymi emocjami, trudno jest nam rozpoznać uczucia innych. Nie odczuwamy wtedy empatii wobec innych, ponieważ nie możemy łączyć się uczuciowo z innymi, jeśli nie mamy śwadomości własnych uczuć.

Jednym ze sposobów rozwijania umiejętości rozpoznawania emocji, jest zrozumienie relacji z samym sobą. Jeśli zdobędziesz umiejętność samoświadomości, samooceny, samokontroli i jeśli nauczysz się żyć z innymi, dając od siebie empatię, asertywność, itp. wtedy działasz całym sobą.

Dzięki rozwijaniu umiejętności rozpoznawania emocji: „

 • bardziej panujesz nad emocjami i złością
 • masz lepszą zdolność wyrażania złości w odpowiedni sposób
 • lepiej znosisz frustrację
 • unikasz potyczek słownych i nieodpowiedniego zachowania
 • rzadziej zachowujesz się agresywnie
 • masz bardziej pozytywne uczucia w stosunku do siebie i do innych osób
 • masz mniejsze poczucie osamotnienia
 • jesteś bardziej lubiany
 • lepiej radzisz sobie ze stresem

Umiejętność rozpoznawania emocji u siebie i innych osób jest bardzo ważna. Dzięki świadomości własnych emocji, jesteś w stanie dostrzec jedność między myślami, uczuciami i działaniami. Pozwala to zrozumieć siebie i nasze relacje z innymi.

Prawie wszyscy posiadamy naturalną zdolność rozumienia uczuć i motywów innych, jednak możemy się mylić. Dzieje się tak, gdy jesteśmy zamknięci na to, co mówi do nas druga osoba. Jesteśmy zajęci sobą, pracą, różnymi problemami lub nie mamy chęci i motywacji, aby zrozumieć innych. Chęć i cierpliwość są konieczne, aby zrozumieć odczucia drugiej osoby.

Rozwijając umiejętności rozpoznawania emocji, nasze życie staje się bardziej spokojne, pełne radości i szczęścia.

Proszę zostaw komentarz, to daje mi ogromną siłę i inspirację, aby tworzyć więcej, a tym samym pomagać innym 🙂

Zdjęcie dzięki uprzejmości Ambro – FreeDigitalPhotos.net


Zamiast cieszyć się życiem, ciągle narzekasz?

Dużo skutecznych wskazówek co zrobić, aby odnaleźć sens i naprawdę cieszyć się życiem znajdziesz w ebooku: „Przestań Narzekać i Zacznij Cieszyć Się Życiem”, którego udostępniam całkowicie bezpłatnie.

Aby pobrać ebooka kliknij tutaj

 

3 thoughts on “Umiejętność rozpoznawania emocji

 1. Mateusz Brol says:

  Jednym ze sposób na rozpoznawanie uczuć i emocji jest prowadzenie dzienniczka uczuć. Codziennie wieczorem lub rano pisać np tak Czułem złość kiedy klient odrzucił moją ofertę, czułem radość kiedy szybko dojechałem do domu. Często ludzie nie zdają sobie sprawy jak trudno jest zidentyfikować 10 emocji które mieli w ciągu dnia…Potem przeglądajac sobie takie zapiski można dostrzec jakie stany przeważają. Robiąc co 2 tygodnie bilans można podliczyć ile było złości, radości, zadowolenia, harmonii czy akceptacji. Jeśli okaże się że przeważającym uczuciem jest np zniechęcenie – widać jasno nad czym należy popracować, nad jakim uczuciem czy emocją się skupić. Pozdrowionka

  • Ela Obara says:

   Dzięki Mateusz, to świetny sposób na rozpoznawanie swoich odczuć i emocji. Uprzedziłeś mnie, to miało być w następnym wpisie 😉 Pozdrawiam

 2. Pingback: Jak rozpoznawać swoje uczucia i emocje |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *