Zazdrość
Zazdrość może być jedną z najbardziej wyniszczających emocji i zatruwacz naszego życia. Niszczy relacje, zaufanie, pewność siebie, szczęście, pozostawiając po sobie poczucie zagubienia i smutku.
Co wywołuje w nas zazdrość?
- brak pewności siebie
- niskie poczucie własnej wartości
- niską samoocenę
- strach
Czujemy się źle z tym, że inni mają, a my nie.
Zazdrościmy znajomemu, że kupił sobie nową plazmę, albo samochód. Koleżance nową bluzkę. Znajomi jadą na wakacje za granice – to my też.
Zapożyczamy się w bankach, żeby tylko dorównać innym. Żyjemy na debet, tylko po to, aby nie dać poznać, że nas nie stać. Zazdrość pcha nas często w kłopoty, bo nie możemy być gorsi.
Przy odpowiednim podejściu można uwolnić się do zazdrości.Co możesz zrobić, aby uwolnić się od zazdrości?
Akceptacja i zrozumienie siebie jest kluczem do kontrolowania zazdrości.
Najpierw napisz, co się dzieje, za każdym razem kiedy czujesz zazdrość. Napisz, co się stało, dlaczego tak się stało, co czujesz i to, co zrobiłeś, aby kontrolować okoliczności, zdarzenia i sytuacje.
Ćwiczenie to jest pierwszym krokiem w kierunku zrozumienia tego, co się dzieje. Twoja zazdrość przychodzi do Ciebie z jakiegoś powodu. Nie pojawia się znikąd. Często oparta jest na przeszłości, rzadko na rzeczywistych sytuacjach.
Jak jeszcze możesz radzić sobie z zazdrością?
- zmieniaj niewłaściwe myśli i przekonania
- pracuj nad poczuciem własnej wartości i pewnością siebie. Pomoże Ci w tym krótka prezentacja video, w której zawarłam kilka praktyczny wskazówek, jak zwiększyć Samoocenę i Poczucie Własnej Wartości.
- naucz się kontrolować swoje emocje. Zapoznaj się z Metodą SEDONA, która pozwala uwolnić się od negatywnych emocji.
- nie porównuj się z innymi
Już kiedyś cytowałam te słowa, ale warto do nich wracać.
Twoje przekonania stają się twoimi myślami.
Twoje myśli stają się twoimi słowami.
Twoje słowa stają się twoimi czynami.
Twoje czyny stają się twoimi zwyczajami.
Twoje zwyczaje stają się twoimi wartościami.
A Twoje wartości stają się twoim przeznaczeniem./Mahatm Gandhi/
Zazdrość nikomu nie służy. Wyznaczaj realistyczne cele, a nie będziesz musiał nikomu i niczego zazdrościć. Sam do wszystkiego dojdziesz i osiągniesz wszystko to, co będziesz chciał. Realne cele przyczyniają się do poprawy poczucia własnej wartości i pewności siebie. Pomagają również zmniejszyć uczucie zazdrości. Każdy człowiek ma w sobie wartość. Ty również. Pamiętaj o tym!
Proszę zostaw komentarz. To daje mi motywację do dalszej pracy, bo wiem, że mogę pomóc innym.
Zdjęcie dzięki uprzejmości Stuart Miles – freedigitalphotos.net
Z pewnością mocna i długotrwała zazdrość wyniszcza. Jednak pożądanie czegoś co ma ktoś inny w połączeniu z odpowiednim podejściem jest jak najbardziej w porządku, a nawet może być bardzo dobre. Mam tu na myśli np.
“On zarabia pasywnie. Też tak chcę”
“On ma fajny samochód, też bym chciał mieć lepsze auto”
“Mój kolega ma smartfona z nowymi funkcjami, mi też by się takie przydały”
“To małżeństwo jest szczęśliwe, też chcę mieć taki związek w przyszłości”.
Takie myśli jeżeli się do nich podejdzie odpowiednio mogą być przyczyną rozwoju. Chęć posiadania nowego samochodu, czy smartfona sama w sobie nie jest niczym złym. Kluczem jest według mnie zastanowienie się nad motywami:
-Chcę mieć nowy smartfon, bo chcę być lepszy od kogoś innego
-Czy może chcę mieć nowy smartfon, bo zobaczyłem u kogoś, że ma funkcje, które mi by się przydały
Ważne jest by umieć odróżnić zazdrość, od chęci zmiany na lepsze, która czasem może być wywołana tym, że komuś się lepiej udaje niż nam.
Ważne jest jeszcze zastanowienie się dokąd prowadzi nas pożądanie – ściągnięcia innej osoby w dół, czy też własnego rozwoju. Pierwsze podejście ma bardzo destrukcyjny wpływ, a drugie może nas popchnąć w kierunku rozwoju
Dokładnie tak jak piszesz. Zdrowe podejście do posiadania czegoś, co ktoś inny ma, jest budujące i pomaga w rozwoju. Zazdrość przeszkadza i wyniszcza. Dzięki i pozdrawiam 🙂
Często tak jest, że widzimy coś u osób trzecich i chcemy to mieć. Pobudki zazwyczaj są te negatywne, niektóre wynikają z zazdrości. U dzieci, które jeszcze nie mają wielu wyuczonych zachowań, można to zaobserwować kiedy bawią się zabawkami. Wtedy zazwyczaj jedna zabawka jest najlepsza i wszystkie dzieci chcą ją mieć w tym jednym momencie. Oznacza to, że tego rodzaju pobudka, jest z nami od samego początku. Dopiero po czasie, możemy się nauczyć tego, o czym pisałaś wyżej.
Dokładnie tak jest. Widzę to również po mojej córce, jak bawi się z innymi dziećmi i często wszystkim podoba się ta sama zabawka, w tym samym momencie. Wszystko przychodzi z czasem. Najważniejsze, żeby podchodzić do posiadania zdrowo. Pozdrawiam
Zazdrość… kurcze okropne uczucie. Padłam “ofiarą” zazdrości takiej jednej osoby, dziewczyna była wiecznie zazdrosna o to co ja mam, co robię, jak robię, o moją rodzinę, mieszkanie, relacje z rodziną, że aż zaczęła mi wiecznie dogryzać, nie lubiłyśmy się przez to, a mogłyśmy zostać nawet bliskimi koleżankami. Do dziś nasze relacje są kiepskie.
Tak to jest z tą zazdrością. Powiem tyle – nie popłaca 😉