Plotkowanie

Plotkowanie

 

Plotkowanie to kolejny zatruwacz życia. Kiedy rozmawiasz z kimś i mówisz bądź słyszysz od niego negatywną opinię o kimś innym, jest to plotkowanie. Ci, którzy plotkują, okazują negatywne uczucia. Ty również je okazujesz słuchając ich. W ten sposób nakręcasz się.

Nie da się mówić lub słuchać negatywnych słów, zachowując równocześnie dobre uczucia. Jesteś istotą czującą i negatywne emocje wpływają również na Ciebie.

Ogromna ilość gazet i portali internetowych szczegółowo opisuje życie gwiazd i celebrytów, pokazując w ten sposób, jak wiele z nas kocha plotki.

Ale niewielu z nas zastanawia się nad negatywnymi skutkami plotek. Jeśli dotyczy to gwiazd, plotka często postrzegana jest jako rozrywka i jest częścią show-biznesu. W tym momencie nasuwa mi się pytanie: Jak byś się czuł, gdybyś to TY był przedmiotem plotek?

plotkowaniePlotkując wyrządzamy sobie i innym wielką krzywdę, widząc zło w drugim człowieku.

Wiem, że życie podsuwa mi różne pokusy, ale muszę sobie z nimi radzić, bez szkody dla innych. Wiem również, że nie jest to łatwe, ale jest na to sposób, który się u mnie sprawdza.

Jeżeli przyłapiesz się na plotkowaniu lub słuchaniu plotek, przerwij w pół zdania i powiedz coś dobrego o obgadywanej osobie.

Każdego dnia uświadamiam sobie, że mówiąc coś źle o innych – szkodzę tylko i wyłącznie samej sobie. Nie do mnie należy ocenianie innych osób. Każdy ma swoje życie i traktuję innych tak, jakbym sama chciała być traktowana.

Jeśli czujesz w sobie negatywne emocje, smutek, złość, po tym, co powiedziała Ci druga osoba i czujesz, że mocno Tobą zawładnęły – zmień otoczenie, wyjdź do drugiego pokoju, aby emocje opadły. Przez parę minut wyszukuj rzeczy, które kochasz robić i zajmij się nimi, aż do chwili kiedy poczujesz się lepiej. Mi pomaga muzyka i taniec z córeczką. Emocje opadają niemal od razu 😉

Następnym razem, gdy powiesz o kimś źle – zastanów się, czy to coś zmieni? Na pewno nie na lepsze.

Osoba, którą obgadujesz, często i tak nie ma o tym pojęcia i może w tym momencie miło spędza czas i jest szczęśliwa.

Oczywiście każdemu zdarza się powiedzieć coś o drugiej osobie, ale bez przesady. Szkoda tracić swój cenny czas na plotkowanie. Negatywne emocje towarzyszące podczas plotkowania, wcześniej czy później się na nas zemszczą.

Ciesz się swoim życiem, bo każdą chwilę swojego życia możesz spędzić jak chcesz i możesz robić to, co kochasz. Nie plotkuj, bądź szczęśliwy! Pomyśl o tym!

Zapraszam do komentowania, będzie mi bardzo miło. To daje mi niesamowitego kopa do działania 🙂

Zdjęcie dzięki uprzejmości stockimages – freedigitalphotos.net


7 thoughts on “Plotkowanie

 1. Libetias says:

  Na początku miałem napisać, że plotkowanie nie musi być wcale złe, jednak sprawdziłem co ono dokładnie oznacza i jednak przyznaję rację – plotkowanie szkodzi. Według mnie w długoterminowej perspektywie bardziej tym co plotkują, niż temu o kim się plotkuje.
  Ja sam unikam plotkowania i mnie ono drażni (chociaż staram się je po prostu ignorować od dłuższego czasu), jednak często rozmawiam o innych ludziach. Tutaj pewnie wyróżniam się spośród większości osób bo staram się szukać pozytywnych cech w każdej osobie (ok, czasem wkurzę się czyimś zachowaniem i wtedy przez jakiś czas “wyrzucam z siebie” negatywne emocje i mówię niezbyt miłe rzeczy, ale w końcu jestem tylko człowiekiem 😉 ),
  Uważam, że nie ma nic złego w mówieniu o innych (w końcu o czym mielibyśmy wtedy rozmawiać), bo większość tematów pośrednio, lub bezpośrednio dotyczy innych osób. Jednak trzeba zwracać uwagę na to w jaki sposób mówimy o innych.

  • Ela Obara says:

   Dzięki za komentarz 🙂
   Właśnie o to mi chodziło i cieszę się, że podzielasz moje zdanie na ten temat 🙂 Mówienie o innych nie jest złe, a nawet potrzebne. Tylko mówienie o kimś źle, bez względu na to, czy to jest prawda, czy nie – to jest już plotkowanie i ma na nas zgubny wpływ. Każdemu się zdarzy powiedzieć coś o drugiej osobie, mi również. Najważniejsze, aby panować w miarę możliwości nad swoimi słowami i znaleźć złoty środek. Pozdrawiam

 2. Nico says:

  Plotkowanie jest okropne i strasznie nudne ;( Niestety z tą formą “dyskusji” mamy do czynienia codziennie, najgorsze jest to że ludzie są tego nieświadomi, plotkowanie stało się nawykiem. Zwykle gdy ktoś rozpoczyna plotkować i najeżdżać na kogoś, mówię “Nie sądź, byś nie był sądzony” albo “nie krytykuj, nie potępiaj i nie pouczaj” i staram się zmienić kierunek uwagi tej osoby. Zwykle pomaga 😉

  • Ela Obara says:

   Dzięki za komentarz 🙂
   Jestem pod wrażeniem – piękna postawa, rzadko spotykana w dzisiejszym świecie. A jednak da się zmienić swoje nawyki, a przy tym uświadomić innych, że plotkowanie szkodzi 😉

 3. Grażyna Dobromilska says:

  Ja sama osobiście nie plotkuję.
  Ale zdarza mi się przebywać w otoczeniu osób, które plotkują. Są to osoby starsze, więc nie za bardzo wypada mi zastopować, przerwać te “opowieści”. Staram się je jednak jakoś tonować, dorzucić coś dobrego do intencji osoby, o której zachowaniu się mówi w wielkich emocjach. Utrzymuję dystans. No i taka postawa obojętności powoduje, że to plotkowanie szybko się urywa : )

 4. Ula Bogdał says:

  Hmmm… plotkowanie rzeczywiście jest dosyć kiepskie… Jednak i mi się zdarza czasem poplotkować. Mam nadzieję, że nie tak mega negatywnie, tylko jakoś tak a słyszałeś, że ten zrobił to i to nie oceniając za bardzo! Mam nadzieję. Choć ponoć nadzieja matką… 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *